11 Ağustos Cuma Bahçe Sineması

11 Ağustos 2017 Cuma

Bahçe Sineması

Hazırlayan : Kemal Gönüleri

Büyükada / İ S T A N B U L

Adalar Kültür Derneği bahçe sineması

“ŞAKA ILE KARIŞIK”

Yönetmen: Osman F. Seden

Oyuncular: Filiz Akın, Sadri Alışık, Ajda Pekkan,Efgan Efekan, Vahi Öz.

Yapım yılı: 1965 – Süre: 1 saat 40 dakika

Film, yoksul bir genç olan ve hiçbir işi yolunda gitmeyen “Ofsayt Osman” ın, iki zengin ailenin bir iddiaya tutuşmasıyla rastlantı sonucu zengin oluşunu konu alıyor.

Bu filmde Sadri Alışık, bir meyhanedeyken, iki zengin işadamı bahse tutuşurlar; Biri diğerine insanların serseri de olsa güvenilir olabileceğini göstermek ister. Böylece ülkenin trampest kasırgası Ofsayt Osman‘ı (Sadri Alışık) bulurlar. Ona 1 milyonluk bir çek verirler ve ona bir ay geçmeden kesinlikle harcama yapmamalarını söylerler. Ofsayt (ofsayt) Osman’ın adı Ofsayt, çünkü hayatının hiçbir döneminde bir amacı yoktur. Daha önce hiç başarılı olamaz, bu nedenle insanlar ona Ofsayt Osman der. Elbette güvenilir ve çekin bir lirasını bile almayacaktır. Fakat hasta bir kızla (Filiz Akın) tanışıp ve ameliyat için gereken parayı temin etmek için ; çekin bir kısmını harcıyor. Böylece anlaşmaya uymadığı için dava açılır. Nihai manzara çok lezzetli ve çok dokunaklı. Ofsayt Osman ağlarken sorar: “Sevgili hakim, hayatım boyunca hiç bir amacım olmamıştı, şimdi bu paranın bir kısmını genç bir hasta kız için harcadım , bu da mı gol değil ? “ Elbette nazik yürekli işadamları onu affeder ve mutlu son olur. Ofsayt Osman’ın serseri arkadaşı (aslında gizli bir gazeteci olan) ve milyonerin kızı arasındaki filmde başka bir aşk hikayesi var…(Efgan Efekan-Ajda Pekkan)

Eğer ki, “Bu da mı gol değil Hâkim Bey” repliğinden hala bahsedebiliyorsak, bundaki en büyük pay şüphesiz Sadri Alışık’ın performansınındır. Sadri Alışık’ın en güzel filmlerinden biri..

Mutlaka Seyredin muhteşem bir film…

Adalar Kültür Derneği-Saat:21.30

Adres:Çınar Meydanı No:86,Büyükada

*****

Önceki

11 Ağustos Cuma GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

Adalı Ressamlar’ın 72.Yıl Sergisi Açılıyor

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar