8 Aralık 2018 Cumartesi Ersin Faikzade Konseri

8 Aralık 2018 Cumartesi

Ersin Faikzade Konseri

Haber : Erol Ünal

Çiftehavuzlar / İ S T A N B U L

Ersin Faikzade Konseri

İstanbul Büyük Kulüp – Safran Restaurant –  Saat:20.00

Adres : Cemil Topuzlu Caddesi No: 42, Çiftehavuzlar/Kadıköy

+90 (216) 302 42 72

+90 (216) 369 71 03

info@buyukkulup.org.tr

ERSİN FAİKZADE Kimdir?

Ersin Faikzade 1982’de İzmir’de doğdu. İlk öğretim ve lise yıllarını Türkiye’de tamamlayan Ersin Faikzade küçük yaşlardan itibaren müziğe duyduğu ilgisini aldığı eğitimler ile pekiştirerek “tenor” tekniğini geliştirdi. Annesinin Multiple Sclerosis hastalığına yakalanmasından sonra kendisini hasta ve yardıma muhtaç insanlara adayan sanatçı bu amaçla çeşitli hayır kurumları ve dernekler için Türkiye, Avrupa ,Latin Amerika ve Asya’da pek çok ücretsiz konser verdi. Katıldığı uluslararası insanlık projeleri ile özellikle Down Sendrom, Multiple Sclerosis, Lepra, Kanser ile mücadele eden insanlara yardım etmeyi hedefledi.

2004-2008 yılları arasında çeşitli dönemlerde İngiltere’de yaşadı. İngiltere’de Coleg Ceredigion’da “Halkla İlişkiler”, Aberystwyth Üniversitesi’nde “Kültürler Arası İletişim” konularında eğitim aldı. İngiltere’de bulunduğu süre içinde çeşitli projelerde gönüllü olarak çalıştı. Engellilerin daha kaliteli yaşamalarını hedefleyen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Plast Lluest Day Service projesine katılan sanatçı bu proje doğrultusunda Galler Bölgesinde 12 ay engellilerle birlikte yaşadı. Burada otistik çocuklar ve Down Sendromlu insanlarla birlikte kültürel ve sosyal aktivitelerde bulundu. Ayrıca Oxfam Vakfı ve Diana Vakfı’nda çalıştı. İtalya ve İngiltere’de şan tekniğini pekiştirdi.
2009’da Sicilya Avrupa Birliği Komisyonu tarafından düzenlenen Palermo Sicilya’da Avrupa Gençlerinin Kültürlerarası Diyalog Projesi’ne katılarak Türk Müziğinin tanıtımına katkıda bulundu. Palermo Parlamentosunda “Avrupa Birliği ve Türkiye’ye bakış” konulu bir konuşma yaparak büyük alkış aldı.

Farklı müzik türlerindeki başarısı ve güçlü sesi ile dünyada pek çok lakap ile anılıyor. Amerikada; ”Türkiye’nin Elmas Çocuğu”, Pakistan’da; “Barışın Sesi”, İran’da; “Sevgi’nin Sesi’, Türkiye’de; ”En Güçlü Ses” diye tanınıyor. Dünyaca ünlü İranlı sanatcı Sattar ile Los Angeles te ‘Simin Bari’ isimli sarkıya Türkçe ve Fars’ca düet yaptı. “Dostluk ve Barış” düeti  tüm dünyada yankılar getirdi. Amerika Müzik listelerinde Top 20 de yer aldı. Şili’nin sevilen sesi Giovanni Gellona ile birlikte ”Fiesta” isimli sarkıya Santiago ‘da İspanyolca ve Türkce düet yaptı.Kanada British Colombia Üniversitesinde “Sosyal Farkındalık Yaratan Sanatçı” olarak tez konusu oldu. 2015’de İspanya’nın Başkenti Madrid’te Ünlü Tenor Pedro Morales Hiugera ile birlikte İspanyolca & Türkçe Aşk şarkıları CD albümü yaptı.

2017’e Uruguay Montevideo ve Brezilya Santa Vitoria de Palmar da insani projelerde yer aldı. Ersin Faikzade müziğin evrensel birleştirici yönünden yararlanarak din, dil, ırk, sınıf farkı gözetmeden kültürler arası diyalogları güçlendirmeyi hedefledi. Bu doğrultuda Türk Müziği’nin tanıtımı amacıyla Avrupa’nın çeşitli yerlerinde konserler verdi.

ERSİN FAİKZADE’NİN ÖDÜLLERİ

 • Türk Eğitim Vakfı yararına huzur evlerinde ve evlerinden çıkamayan hastalar icin senelerce moral günleri tertip ettiği, konserler verdiği, bir çok organizasyon ile burs alan öğrencileri ve yaşlıları desteklediği için “Türk Eğitim Vakfı Onur Belgesi” verdi.
 • 10 yıla yakın Cüzzamla Savaş Derneği ile çalıştığı, Lebra hastalığının tamamen yokedilmesi çalışmalarına katıldığı, Lebralı hasta yakınlarının geçimlerini sağlayacak pek çok organizasyonda görev aldığı, verdigi ücretsiz yüzlerce konser ile pek çok burslu öğrencinin eğitimine katkı sağladığı için Cüzzamla Savaş Derneği “10.yıl Hizmet  Belgesi” ve “Onur Plaketi”ne layık görüldü.
 • Rotary Club; zamanını barış, huzur dolu insani çalışmaları ve  hastaların daha fazla kültürel hayatta yer almaları için harcayan engellik üzerine yaptığı projeleriyle ”Rotary Meslek Yüksek Ödülü’’ne layık görüldü. Çok nadiren verilen ”Rotary Volunteer” rozeti takıldı.
 • Türkiye Ulusal Ajansının Avrupa Birliği Gönüllülük projesi kapsamında İngiltere’nin Galler Bölgesinde 13 ay zihinsel ve bedensel engelli insanlar ile kültürel ve sosyal hayatlarını sürdürme, kabiliyetlerini geliştirme, çeşitli aktivitelerde destek ve dostluk projesinde üstün başarı göstermesi neticesinde “Avrupa Birliği Gönüllülük Sertifikası”yla ödüllendirdi. Ersin Faikzade bulunduğu Aberystwyth şehrinde “Örnek İnsan” olarak gösterildi.
 • Estonya, İsveç, Romanya ve İtalya gibi değisik Avrupa Birliği ülkelerinden gelen farklı backroundlara sahip lider ve girisimci 50 genç insanın katılımı ile İtalya’nın Sicilya adasında gerçekleştirilen lider ve genç insanların Informando Projesinde “Kültürler arası Değişim Sicilya Avrupa Birliği Sertifikası”na layık görüldü. Kabiliyetleri, yetenekleri, profosyonel projeleri ve kültürlerarası iletisimlerin gelişimini sağlayan, farklı ülkelerden gelen girişimci gençlerin projelerini sunduğu ve sunum yaptıkları projede Ersin Faikzade verdigi konserler ile göz doldurdu.
 • Sanat Günesi Zeki Mürenin vefatının 16’ncı yıldönümünde Bursa Açık hava Tiyatrosunda verdiği konserden sonra Bursa Büyüksehir ve Orhangazi Belediye baskanları “Zeki Müren Onur Plaketi” sundular.
 •  İnsanlığa yapmış olduğu kıtalararası sevgi temalı projeleri ve Barış konserleri ile dünyanın pek cok ülkesinden ödüller alan sanatcı Buenos Aires’te “İnsanlık Şeref Madalyası” ile onurlandırıldı.
 • Prenses Diana’nın insanlara olan sevgi ve yardımlarını kendisine örnek aldığından, Prenses Diana hakkında yazdığı yazılardan ve Diana Vakfı’na yaptığı hizmetlerden dolayı 2006’da “Gal Nişanı” verildi.
 •  İnsan Hakları Örgütü tarafından yapmış olduğu gönüllü çalışmalar ve insani projelerden dolayı 2009’da ”Dünya Iyi Niyet Elçisi” seçildi.
 • Uluslararası İnsan Hakları Komisyonu tarafından 2011’de Ekselans ünvanıyla “İnsan Hakları Elçisi” (Excelleny Ambassador of Human Rights) seçildi.
 • “Dario Moreno Akdeniz Dostluk, Barış, Müzik Ödülü” 2012’de verildi. Türk Başarı Ödülleri Kurulu (TÜBÖK) Onursal Başkanı Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in onayı ile verilen ödül Türk Başarı Ödülleri Kurulu tarafından Ersin Faikzade’ye uygun görüldü.
 • Amerikan Diplomasi Sitesi 80 İnsan Hakları Kuruluşu ile ortak olarak 2012’de “Diplomatik Sanatçı” seçildi.
 • Pakistan’da İslamabad’da vermiş olduğu barış temalı konseri ile  2012’de “Barışın Sesi” (The Voice of Peace) ilan edildi.
 • Sakıp Sabancı Müzesinde 2013’de “Barış İnsanı Ödülü” verildi. Ersin Faikzade sahneye ödülünü almaya gelirken Rotary Guvernörü ve Sunucu Jess Molto tarafından ”Türkiye’nin Elmas Çocuğu olarak'” olarak sunuldu.
 •  Uluslarası Waldenburg Koleji işbirliği ile İnsan Hakları, Tahkim, Politika ve Stratejik Araştırmalar ICHAPS Uluslararası Konseyi tarafından 2013’de insanlığa ilham veren kişilerden biri ilan edildi. Ve “İnsanlık Büyük Başarı Madalyası”na layık görüldü. Waldenburg Uluslararası Kolejleri İnsan Hakları Politika Danısma Kurulu Üyesi seçildi.
 • Kanada”da Dünya Sanat ,Edebiyat ve Medya Akademisi tarafından 2013’de “Dünyadaki En Güçlü Yorumcu” seçildi. Dünya barış gününde hocası Ali Bıcakçı’nin Ersin Faikzade’nin hayatını anlattığı ”Dünya Öyle Bir Alemki”  bestesi ile pek cok ülke radyosuna konuk oldu ve eser Barış Şarkısı olarak tanıtıldı ve Kanada Dünya Sanat Akademisince “Başarı Ödülü”ne layık görüldü.
 • Latin Amerika ülkelerinden Paraguay, Arjantin ve Sili’de yapmış olduğu insanlık sevgi projeleri ile 2014’de “Şeref Madalyası” ile ödüllendirildi.
 • Katıldığı iki aylık büyük Latin Amerika turunda, Paraguay, Arjantin ve Şili’de “İnsanlık ve Müzik” projelerinde görev alarak 2014’de “İnsanlık Şeref Madalyası” ile ödüllendirildi.
 • Dünya çapında sürdürdüğü sevgi temalı dostluk, barış, insani çalışmaları neticesinde Fransanın Paris şehrinde 2014’te “Eşitlik ve Özgürlük Dayanışma Madalyası”  ile ödüllendirildi.
 • BM İnsan Hakları ve Strateji Araştırma Merkezi tarafından İngilterede dünya çapında yapılan oylama ile 2014 Yılı İnsan Hakları ve Barış katagorisinde “Dünyaya İlham Veren Kişilik” ilan edildi.
 • İtalya’nin Frosinone sehrinde 2015’de “İtalya İnsanlık Onur Madalyası” aldı.
 • Almanya Hamburg şehrinde Uluslararası Bir Kişilik, Sevgi ve hoşgörü dağıtan bir genç adam seçilerek 2016’da “Cesaret ve Kahramanlık Madalyası” aldı.
 • 2017’da Güney Amerika ülkelerinden “Paraguay’ın Hemşerisi” ilan edildi.
 • İngiltere Londra’da Galler Prenses’i Diana’nin ölümünün 20.yılı dolayısı ile 2017’de Kensington Sarayının “Onur Konuğu” oldu ve dünya televizyonlarında gösterildi.

Ersin Faikzade Türkiye’de Buca Engelliler Derneği, Multiple Sclerosis Derneği, Cüzzamla Savaş Derneği, Antalya Engel Tanımayanlar Derneği, Türk Eğitim Vakfı ve Anneler Derneği’ne üyedir. Uluslar arası düzeyde ise Avrupa Birliği Eski Gönüllüler, Princess of Walles, Diana, The World Friendship Force kuruluşlarının üyesidir.

*****

Read Previous

8 Aralık 2018 Cumartesi Günün Sergileri

Read Next

Ali Taptık’ın fotoğrafları Leica Galeri Bomonti’de

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: