Yüksel Hançerli’den İmza Günü-Söyleşi

Yüksel Hançerli’den

İmza Günü Gösteri Söyleşi

Haber : Kemal Gönüleri

TRT’den emekli Gazeteci Yüksel Hançerli , Gazeteciliğe adadığı 50 yılı aşkın bir ömürü 24 Kasım Cuma günü saat 19.00‘da Arka Plan Fotograf Derneği‘nde düzenlenen Yüksel Hançerli İmza/Gösteri/Söyleşi isimli etkinlikte Sanatseverlerin dikkatine sunacak.

11 Kasım 1967‘den bugüne dolu dolu 50 yıl. Girit öykülerinden, yemeklerine, 1930’dan günümüze, Adana arşivinden, Adana’dan Eğitim Manzaralarına, 1968 ve 1970 İstanbul belgesellerine kadar bir çok öyküyü Arka Plan Fotograf Derneği’nde düzenelenebu etkinlikte izleyebilecek ve satın alacağınız kitapları H.Yüksel Hançerli‘ye imzalata bileceksiniz.

Arka Plan Fotograf Derneği’nin Adresi ; Karslılar Mah. 82100 Sok. No:4 Adnan Menderes Bulvarı sonu Çoban Dede Türbesi/ Gold Lake otel arkası. Çukurova/Adana … İrtibat için 0533 602 62 21

H. Yüksel Hançerli’nin kaleminden ; 

H.Yüksel Hançerli’nin özgeçmişi ;

Zorunlu göç (Büyük Mübadele) sonucunda Çukurova Bölgesine yerleştirilen Girit mübadillerinden Zekiye (Tuğrul) Hançerli ve İbrahim Hançerli’nin çocuğu olarak 1948 yılında Adana’da doğdum. İlkokul, ortaokul ve liseyi doğduğum şehirde tamamladım.

Babam İbrahim Hançerli, Adana’nın en eski fotoğrafçılarından olduğu için fotoğraf makinesiyle ne zaman tanıştığımı hatırlamıyorum. Gazeteciliğe ise lise yıllarında, 1967 yılında yerel yayınlanan Çukurova Gazetesi’nde başladım. Daha sonra Tercüman ve Akşam gazetelerinin Adana bürolarında çalıştım. Gündüz okulda, diğer zamanlarda ise haber peşinde koşuyordum.

1968 yılında yüksek öğrenim için İstanbul’a gittim. Gazetecilik Yüksek Okulu’nda okurken, Akşam Gazetesi’nde Foto Muhabirliğine devam ettim. Polis, Adliye, Spor ve Magazin olmak üzere her dalda gazetecilik yaptım.

Yedek Subaylıktan sonra TRT sınavlarına girdim. 1974 yılı sonlarında iki bin beş yüz kişi arasından seçilen 11 kişi içerisinde haber kameramanı olarak işe başladım. Kısa bir dönem Ankara’da çalıştım. Daha sonra Adana’ya tayin oldum ve böylece Akdeniz’in ilk resmi kameramanı unvanını aldım. Bu arada sayın Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Kenan Evren, Turgut Özal, Rauf Denktaş ve Meclis Başkanlarının yurtiçi ve yurtdışı gezilerini TRT adına izledim.

1980 Moskova Olimpiyatları’nda TRT kameramanı olarak görev yaptım. Türkiye’de ilk defa, TRT verici istasyonlarından Haber Merkezine video görüntüsü aktartmayı başardım. Bu nedenle TRT Genel Müdürlüğü tarafından takdirname ile onurlandırılırken, Günaydın Gazetesi’nin TV özel ödülünü aldım. Çeşitli defalar Çukurova Gazeteciler Cemiyeti tarafından yılın kameramanı seçildim.

1990 yılında TRT Çukurova Bölge Haber Müdür Yardımcısı oldum. 1997 yılında da emekliye ayrıldım.

Sürekli basın kartı sahibiyim. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti(ÇGC), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC) ve Çukurova  Girit Mübadilleri Derneği kurucu ve onursal  başkanıyım.. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Emekli olduktan sonra bu kelimenin bana uygun olmadığına karar verdim. Adana’nın en eski fotoğrafçılarından biri olan  babam Giritli İbrahim Hançerli’nin geniş arşivini değerlendirmeye çalıştım.

Önce  sergiler sonra, fotoğraf ağırlıklı kitaplar ve derken Mübadele ile ilgili yaşanmış hikayeleri belgesel tarzda derledim. Giritli mübadillerin yaşamlarını konu alan “Giritli Mübadillerin Son Durağı Çukurova-Parçalanmış Ailelerin Öyküsü” isimli 40 dakikalık belgesel bir film yaptım.

Bu arada, İki kitabım Kültür Bakanlığı tarafından satın alınarak çeşitli kütüphanelere dağıtıldı.

Yayınlanmış Kitaplarım :

  • 1930-50 Adana Fotoğrafları
  • Yüksel Hançerli’nin Objektifinden 1970 İstanbul
  • Giritli Mübadillerin Son Durağı: Çukurova – Parçalanmış Ailelerin Öyküsü-1
  • 1930’Dan Günümüze Adana Fotoğrafları: 2
  • Adana’dan Eğitim Manzaraları
  • Girit Mutfağının Çukurova’daki İzleri
  • Babam Ve Amcam – Giritli Öksüzler-Parçalanmış Ailelerin Öyküsü-2
  • H. Yüksel Hançerli’nin Objektifinden İstanbul 1968
  • Bitmeyen Aşk Girit – Parçalanmış Ailelerin Öyküsü-3

*****

Önceki

Ressamlar Derneği Resim Sergisi

Sonraki

23 Kasım Perşembe GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar