Ya İstiklal Ya Ölüm’de Millet Meclisi açılıyor

Ya İstiklal Ya Ölüm’de

Millet Meclisi açılıyor

Haber : Kemal Gönüleri

Koronavirüs nedeniyle kamu yayıncılığı sorumluluğuyla evde kalan izleyenleri için tüm yayın kuşaklarını güncelleyen TRT, bu hafta da yeni içerikleriyle yine “Ev Hayat Dolu” diyor.

Nostaljik film ve diziler, unutulmaz maçlar, sanat dolu programlar ve yeni içerikler hız kesmeden tüm TRT kanallarında ekrana geliyor. İşte bu haftanın birbirinden özel içerikleri:

TRT 1’DEN İZLEYENLER İÇİN SÜRPRİZ DOLU İÇERİKLER

Yayın kuşaklarının güncellenmesi ile birlikte yoğun bir akış hazırlayan TRT 1, yeni içeriklerini izleyicileriyle buluşturmaya devam ediyor. İlgiyle takip edilen dizilerinden Ya İstiklal Ya Ölüm özel final bölümüyle; robot kameralarla çekilen “Tutunamayanlar Çevrimiçi” ise yeni ismiyle ekrana gelecek. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ise özel bir gala programı izleyici ile buluşacak. Ramazan ayının gelmesi ile birlikte özenle hazırlanan yayınlar da izleyici karşına çıkacak.

 • Ya İstiklal Ya Ölüm’de Millet Meclisi Açılıyor

Millî Mücadele’nin 16 Mart – 23 Nisan 1920 arasındaki kritik 6 haftasını tarihsel gerçeklere uygun olarak işleyen 6 bölümlük “Ya İstiklal Ya Ölüm” dizisi final bölümüyle 20 Nisan Pazartesi saat 20.00’de TRT 1’de.

 • Tutunamayanlar Çevrimiçi Robot Kameralara Emanet

TRT 1’in sevilen absürt komedi dizisi Tutunamayanlar; “Tutunamayanlar Çevrimiçi“ ismiyle 21 Nisan Salı günü saat 20.00’de ekrana gelecek. Robot kameralarla çekimlere devam etme kararı alınan dizi, özel çekim tekniklerinin kullanımıyla sevenleriyle buluşacak.

 • TRT ile 23 Nisan bu sene evlerde kutlanacak

TRT’nin 42 yıldır yaptığı şenlik yayınlarının binlerce saatlik yayın bantları incelendi ve en özel ve coşkulu sahnelerden oluşan bir kolaj yayını hazırlandı. Büyük küçük herkesin anılarında silinmez güzel izleri olan 23 Nisan Çocuk Şenliği’nde bu yıl, 42 yıllık serüvende nostaljik bir yolculuk yaşanacak. Ayrıca çocukların evden hazırladığı şarkılar, şiirler ve gösteriler 23 Nisan Perşembe günü saat 17.00’de ekrana gelecek.

 • Ramazan bereketi TRT 1’de yaşanacak

Ramazan’ın bereketi ekrana da yansıyacak. Ramazan ayı boyunca her gün birbirinden özel programlar ve diziler TRT 1’de izleyici karşısına çıkacak.

Ramazan Sevinci, Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma Yarışması, Ramazan Güzeldir ve Sahur Bereketi gibi TRT1 ile özdeşleşen yapımlar bu sene de ekrana gelecek.

TRT1 Ramazan ayında ayrıca, Mesnevi’den Hikayeler ve Kuşlarla Yolculuk isimli iki yeni iddialı yapımla da izleyicinin karşısına çıkacak.

TRT ÇOCUK’TAN 23 NİSAN’DA BAYRAM HEDİYESİ

Koronavirüs nedeniyle evde kalan minik izleyicilerini unutmayan TRT Çocuk, sevilen çizgi dizileri İbi, Elif ve Arkadaşları, Pırıl, Ege ile Gaga’nın yeni bölümlerini 23 Nisan’da ekrana getirecek. TRT Çocuk’un yeni kahramanı Yade de 23 Nisan’da ilk kez minik seyircilerinin karşısına çıkacak.

Ayrıca çocukların evden hazırlayıp TRT’ye gönderdiği şarkı, şiir ve gösteriler 23 Nisan Perşembe gün boyu TRT Çocuk ekranında yayınlanacak.

 • TRT Çocuk’un yeni kahramanı Yade, 23 Nisan’da çocuklarla tanışacak

Okul öncesi çocuklara yönelik olarak hazırladığı yeni içeriğini minik seyircileri ile tanıştırmaya hazırlanan TRT Çocuk, Yade ve şirin arkadaşı Mati ile çocuklara yeni bir macera sunacak. Yeni çizgi dizi Yade, çocukların çevresini keşfederken öğrenmeyi kolaylaştıracak oyunlarla matematiksel becerilerinin gelişmesine de katkı sağlayacak. Keşif dolu yeni çizgi dizi Yade 23 Nisan’dan itibaren her gün saat 10.15 ila 15.15’te ‘da TRT Çocuk’ta.

 • Sevilen çizgi dizilerin yeni bölümleri 23 Nisan’da ekrana geliyor

TRT Çocuk, sevilen çizgi dizilerin yeni bölümlerini 23 Nisan’da ekrana getirerek çocuklara bayram hediyesi veriyor. Merakla beklenen çizgi dizilerin yayın saatleri ise şu şekilde;

 • İbi 23 Nisan’dan itibaren her gün 12.45 ve 16.35’te
 • Elif ve Arkadaşları 23 Nisan’dan itibaren her gün 14.00 ve 17.15’te
 • Pırıl 23 Nisan’dan itibaren her gün 18.15’te
 • Ege ile Gaga 23 Nisan’dan itibaren her gün 17.50’de

 

TRT SPOR’DA BU HAFTA NOSTALJİ RÜZGARI ESECEK

TRT Spor, unutulmaz karşılaşmalar, nostaljik maçlar ve spor belgeselleri kuşağıyla sporseverleri geçmişe yolculuğa çıkarıyor. Bu hafta TRT Spor ekranına gelecek özel içerikli yayınlar izleyenlerin beğenisine sunuluyor.

 • Unutulmaz maçların heyecanı tekrar yaşatılacak

TRT Spor bu hafta da (20-26 Nisan) sporseverleri geçmişe yolculuğa çıkarıyor. Unutulmaz ve nostaljik maçlar her gün saat 19.00’da TRT Spor ekranında yayınlanarak futbol tutkunlarına özel anlar yaşatılacak. Bu hafta ekrana gelecek maçlar şu şekilde,

Pazartesi günü Nostaljik Maçlar 1988 Türkiye – Yunanistan

Salı günü Unutulmaz Maçlar 1989 Monaco – Galatasaray

Çarşamba günü Unutulmaz Maçlar 1990 Vitoria Guimares – Fenerbahçe

Perşembe günü Unutulmaz Maçlar 2003 Beşiktaş – Dinamo Zagreb

Cuma günü Unutulmaz Maçlar 2014 Olimpiyat Finali Nijerya – Arjantin

 • Dünya Kupası ile Avrupa Futbol Şampiyonası heyecanı geri geliyor

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası maçları hafta içi 12.15, 16.00, 23.00 saatlerinde, hafta sonu ise 16.00 ve 21.00 saatlerinde 26 Nisan Pazar gününe kadar TRT Spor ekranında olacak.

Hafta sonu yayınlanacak Unutulmaz Maçlar kuşağında 1998 Dünya Kupası Finali Fransa – Brezilya karşılaşması cumartesi saat 10.00 ila 23.30’da, pazar günü ise 2002 Dünya Kupası Finali Brezilya – Almanya karşılaşması saat 10.00 ila 23.00’te, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası Finali İspanya – İtalya maçı saat 21.00’de TRT Spor’da sporseverlerin beğenisine sunulacak.

 • Spor belgeselleri kuşağından bu hafta sonu da iki önemli belgesel

Futbol dünyasını değiştiren efsane isim Johan Cruyff ile futbol tarihinin unutulmaz yöneticisi Jules Rimet’in belgeselleri izleyenleri gizemli yolculuğa çıkaracak. Johan Cruyff belgeselinde, 1974 Dünya Kupası’nda Hollanda milli takımı ve turnuva boyunca yaşadıkları perde arkadaşı görüntülerle ekrana gelecek. 1989 yılı yapımı belgesel 25 Nisan Cumartesi saat 12.00’de TRT Spor’da.

FIFA’nın unutulmaz ismi Jules Rimet’den alan 1930-1970 yılları arasında düzenlenen dokuz dünya kupasının etrafında yaşanan gizemli olaylar Jules Rimet Kupasının Gizemi belgeselinde ekrana geliyor. 2014 yılı yapımı belgeselde ortadan kaybolan, daha sonra çöplükte bulunan ve ikinci dünya savaşında kaçırılan bu tarihi kupanın başına gelenler anlatılıyor. Jules Rimet Kupasının Gizemi belgeseli 26 Nisan Pazar saat 12.00’de TRT Sporda.

TRT 2 İLE BÜTÜN HAFTA SANAT DOLU

TRT 2, sanat dolu programlarını ekrana getirmeye devam ediyor. Özel programlar, konserler ve gösterilerle izleyicilere bir kültür şöleni yaşatıyor.

 • Evliya Çelebi, Gürcistan Svaneti’de

Evliya Çelebi’nin takip ettiği rotayı 21. yüzyılda takip eden bir seyyah gittiği şehirlere tıpkı Evliya Çelebi gibi bakıyor, büyük seyyahın anlattığı ayrıntıları günümüzde de yaşatmaya çalışıyor. Büyük ilgi ile takip edilen programda bu hafta Gürcistan – Svaneti keşfedilecek.

Evliya Çelebi; Gürcistan’ın Svaneti Bölgesi’ni oluşturan Büyük Kafkas Dağları hakkında, bu dağların masallarda adı geçen “Kaf Dağı” olduğunu söyler. Yakın zamana kadar modern ulaşımın olmadığı bu el değmemiş topraklar üzerinde kurulu bir medeniyetin 1000 yıllık izlerini, bugün tarihi seyir kulelerinin üzerinden izlemek hala mümkün.

Evliya Çelebi yeni bölümüyle çarşamba akşamı saat 19.15’te TRT 2’de.

 • Tarih Söyleşileri’nde TBMM incelenecek

TRT 2, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Tarih Söyleşileri programında derinlemesine inceleyecek. Meclisin 100.yılını “TBMM 100 Yaşında” başlıklı özel yayını ile 23 Nisan Perşembe akşamı saat 21.30’da ekrana getirecek.

 • Yabancı sinemada bu hafta: Capernaum

Lübnan & Fransa ortak yapımı; prömiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren film, Toronto, Melbourne, Saraybosna, Zürih, Busan, Londra ve Stockholm gibi uluslararası festivalleri dolaştı. Cannes’dan 3 ödülle dönen Capernaum, 25 Nisan Cumartesi akşamı saat 21.30’da TRT 2’de.

Filmde, Lübnanlı bir çocuk olan Zain’in hikayesini anlatıyor. Film, Zain’in sıradan bir küçük çocuktan, kendisini istismar eden ailesine baş kaldırıp kaçan, zekası ve pratikliği ile sokaklardaki yaşam savaşından galip çıkan ve kendisine yapılan haksızlığın karşısında dimdik duran, 12 yaşındaki genç bir delikanlıya dönüşümünü gözler önüne seriyor. Bu süreçte Zain hayat mücadelesi veriyor ve Etiyopyalı mülteci Rahil ve onun bebeği Yonas’a göz kulak oluyor. Filmin devamında şiddet suçundan hapse giriyor ve en sonunda mahkemede adalet arıyor.

TRT BELGESEL İLE HAFTA SONU KEYİFLİ GEÇECEK

TRT Belgesel, birbirinden ilgi çekici yapımları ekrana getirmeye devam ediyor. Hafta sonuna özel olarak hazırlanan yayın akışında ise çarpıcı yapımlar yer alıyor.

 • 25 Nisan Cumartesi günü; Yiyeceğin Serüveni saat 20.30’daAilenin Yeni Üyesi saat 21.00’de, Uzayın Bilinmeyenleri saat 22.00’de yeni bölümleriyle ekranda olacak.
 • 26 Nisan Pazar günü ise; Sıfır Atık yeni bölümüyle saat 15.00’te ekrana gelirken; Bir Dövüşçünün Dünya Maceraları saat 21.30’da ilk kez izleyici karşısına çıkacak.

Hayatımızı tehdit eden bir virüsün, sıradan bir bulaşıcı hastalık değil yüzyılın salgını olduğunu anlatan ve 1. bölümü geçen hafta yayımlanan “Küresel Tehdit”in diğer bölümleri cumartesi günleri ekrana gelmeye devam edecek.

*****

Önceki

TRT Belgesel’de : Küresel Tehdit Koronavirüs

Sonraki

Ersin Faikzade sesiyle şiirlere hayat veriyor.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar