Üç “EMEĞE SAYGI” Ödülü Daha Sahibini Buldu

Üç “EMEĞE SAYGI” Ödülü

Daha Sahibini Buldu

Haber ve Fotograflar : Kemal Gönüleri

  • Tören gününe katılamayan Etem Çalışkan’a ödülü AKMERKEZ’de; Ressam Ayla Akyol ve Ressam Nur Ulubil’e ise ödülleri Akyol Art Center’de teslim edildi.

16 Nisan 2019 Salı günü, Tarihi Kilercibaşı Köşkü’nde, İstanbul sanat Magazin’in, “Başarıya Alkış – Emeğe Saygı” Ödül törenimize mazeretleri nedeniyle katılamayan Senfonik Kaligrafi Ustası Etem Çalışkan ile Ressam Ayla Akyol ve Ressam Nur Ulubil “EMEĞE SAYGI” ödüllerine kavuştular.

Adana Seyhan Belediye Başkanlığınca adına açılan müzenin açılışı nedeniyle Tören gününe katılamayan Etem Çalışkan‘a ödülü İmtiyaz Sahibi Kemal Gönüleri ile Komple Sanatçı Akın Ok tarafından İstanbul AKMERKEZ‘de birlikte verildi.

Ödülü alan Etem Çalışkan “91 yaşındayım. Bu ödül beni çok sevindirdi.Çok Teşekkür ediyorum. Aranızda bulunamadığım için üzgünü” dedi.

Sağlık nedenleri ile Törene katılamayan Ressam Ayla Akyol ile Ressam Nur Ulubil‘e ödülleri ise Akyol Art Center‘de düzenlenen mini törenle imtiyaz sahibi Kemal Gönüleri tarafından teslim edildi.

Ödülünü teslim alan Ayla Akyol “İstanbul Sanat Magazin ailesine teşekkürlerimi sunuyorum. Sanat uğrunda verdikleri emekten dolayı da teşekkürlerimi sunuyorum. Ödül beni çok sevindirdi” dedi.

Aynı gün Ödülünü teslim alan Ressam Nur Ulubil de Ödülden dolayı sevin çli olduğunu vurgulayarak “ İstanbul Sanat Magazin ailesine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu ödül bana çalışma şevki verdi” dedi.

ETEM ÇALIŞKAN Kimdir?

(Gazeteci, ressam, hattat, Senfonik Kaligrafist)

1928’de Tarsus’un Göçük Köyü’nde doğdu. İlk ve Ortaöğrenimini Mersin’de tamamladı. Yüksekögrenimini İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Afiş Bölümü’nde yaptı. Prof. Sabri Berkel’den desen, Prof.Emin Barın’dan yazi, Prof. Namık Bayık’dan afiş ve grafik dersleri aldı. Anıtkabir’deki yazıtların yazılmasında Prof.Barın’a yardımcı oldu. 1954 yılında Akademi’de sanat öğrenciliğini sürdürürken gazetecilik mesleğine girdi. Yeni Sabah gazetesinde ressam ve kaligraf olarak çalışmaya başladı. Sonrasında Ankara’da Zafer ve Öncü gazetelerinde; İstanbul’da Hareket, Dünya, Akşam, Milliyet, Hürriyet gazetelerinde çalıştı.

1982 yılında Hürriyet gazetesinden emekli olduktan sonra Milliyet gazetesine Türk Büyüklerini çizdi ve albüm kitap olarak yayınlandı. Güneş gazetesine Kur-an’ın Türkçe anlamını, Sabah gazetesine Yunus Emre Divan’ını hazırladı. Çizgi röportajlar yaptı. 1954 yılında Yapı Kredi Bankası’nın 10. yıl afişi, Şükran Belgeleri, Diplomaları, Madalyaları’nı yaptı.

AYLA AKYOL Kimdir?

Ressam ve sanat dostu Ayla Akyol, İstanbul’da doğdu.

İstanbul Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim aldı. Bir yıl Prof. Dr. Süheyl Ünver’in Teship ve Minyatür kursunda eğitim aldı. 1997 yılında Deniz Orkuş & Dara Abadi Atölyesi’nde resim çalışmalarına başladı.

Ressamlar Hasan Taşdemir, Ümmet Karaca ve Ildar Ahmet Veli ile resim çalışmaları yapan Akyol, çok sayıda karma ve kişisel sergi açtı. 2003 Aralık ayında kurmuş olduğu Akyol Sanat Evi’nde resim,heykel, vitray ve takı sergileri düzenlemektedir.

Ayla Akyol,19 Aralık 2013 tarihinde AKYOL Sanat Merkezinin 10 ncu Kuruluş Yıl Dönümünü bir Jübile Sergi ile kutladı.

Resim çalışmalarını halen kendi atölyesi AKYOL ART CENTER’ de sürdürmekte olan Ayla Akyol, 2017 yılında İSTANBUL SANAT MAGAZİN‘den “Mabetlerimiz” Sergileri ile “BAŞARIYA ALKIŞ” ödülü aldı.

NUR ULUBİL Kimdir?

İlk, orta ve lise eğitimini Işık Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. 2 sene İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde asistanlık yaptı. Daha sonra kariyerine Şişli Etfal Hastanesi’nde Diş Hekimi olarak devam etti. Şişli Etfal Hastanesi’ndeki çalışmasını özel muayenehanede sürdürdü. Evli ve 2 yetişkin oğlu ve 3 de torunu var.

Şiva Movasaghi Atölyesi, Zühal Karaçengel Atölyesi, Gülay Sevsevil Atölyesi’nde çalıştı. Şermin Güner Plastik Sanatlar Atölyesi’nde heykel çalışmalarına devam etti.

Nur Ulubil, Rekreasyon Derneği, Türk – Japon Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği, Ressamlar Derneği ( Painters Association ), UNESCO International Association of Art ve “ FICF “ Federation Internationale Culturelle Feminine” üyesidir.

Halen 2 tablosu T.E.D.’de, 1 tablosu Levent Tenis Kulübü‘nde, 2 tablosu Türk – Japon Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği salonlarında, 1 tablosu (Atatürk Portresi) İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı Beşiktaş‘da devamlı sergilenmektedir. Bir tablosu da Atina‘da Türk Büyükelçiliği salonunda sergilenmektedir.

Kişisel Sergilerinin yanı sıra sayılamayacak kadar pek çok Yurtiçi ve Yurt Dışı Karma sergilerde eserleri sergilenmiştir.

Ödülleri:

Ressamlar Derneği Sanat Evi ( Ödüllü ) “ Renk ve Bahar “ Karma Resim Sergisi’nde Nur Ulubil’in yağlıboya “Menekşeler“ Tablosu (50 x 70 cm) ile İkincilik Ödülü‘nü kazanmıştır.

Tokyo-Macihida uluslararası Grafik sanatları Müzesi’nde düzenlenen Art TürkeyJapon sergisinde “Üsküdar’da gün batımı” adlı eseriyle MANSİYON ödülüne layık görülmüştür .

*****

Önceki

“Anadolu Medeniyetleri” Sergisi Büyük ilgi gördü 

Sonraki

KÖY ENSTİTÜLERİ’NDEN KENT ENSTİTÜLERİNE

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar