Sündüs Recebi  “Benim Şehirlerim”

Sündüs Recebi  “Benim Şehirlerim”

Haber : Kemal Gönüleri

Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen‘in yaptığı, Kudüslü genç ressam Sündüs Recebi Kudüs ve İstanbul’u tema edindiği resimlerinin yer aldığı “Benim Şehirlerim” isimli Sergisi 9 Ocak 2018 Salı günü Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde Saat: 18.30′de düzenlenecek bir kokteyl ile Sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

30 Ocak 2018 tarihine kadar sürecek olan “Benim Şehirlerim” isimli Serginin Küratörü Mehmet Lütfi Şen Sergi için yaptığı yazılı açıklamada ; “Kudüslü genç ressam Sündüs Recebi Kudüs ve İstanbul’u tema edindiği resimleriyle Zeytinburnu’nda sanatseverlerle buluşuyor. Zeytinburnu Belediyesinin 2018 yılı ilk sergi faaliyeti kapsamında gerçekleşecek sergi, Yunusemre Enstitüsü işbirliği ile hazırlandı. 

Kadim Kudüs’e Genç Yorum

“Benim Şehirlerim’ projesi altı ay önce gündemimize geldiğinde Kudüs’ü İstanbul’da sanatla gündeme taşıyacak olmanın, iki medeniyet beşiği şehrin genç bir ressamın tuvallerinde buluşacak olmasının heyecanını duydum. Fakat bütün ömrümüz boyunca gündemimize Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı zulümle kazınan makus talih yine nüksetti. Sergi hazırlıklarının sonuna geldiğimizde, ne yazık ki bambaşka bir provokasyonla içimizdeki kanayan yaraya çomak sokulmak istendi. Birleşmiş Milletler’deki hemen hemen tüm ülkelerin ortak tavrıyla kınanan ve reddedilen bu girişim umarım tersine rücu eder ve bu projede olduğu gibi Kudüs’ü sanatla medeniyetle barışla anacağımız günleri getirir.
Serginin sanatçısı çiniden restorasyona, fotoğraftan mozaiğe çok yönlü genç bir ressam. Onun resimleri üzerinden Kudüs’ü algılamak ve oradan İstanbul’a uzanmak eminim sanatseverlere özel bir resim deneyimi sunacak. Sündüs Recebi’nin resimlerinde genç yaşta ulaştığı özgün üslubun ileride yapacağı önemli eserlerin habercisi olacağını düşünüyorum. Ben Kudüs’e bu şehirde doğmuş büyümüş genç bir sanatçının dünyasından görme imkânı sunan “Benim Şehirlerim” projesini size takdim ederken Ressam Sündüs Recebi’ye gönülden teşekkür ediyorum. Bu uluslararası sergiye büyük katkıları için Yunus Emre Enstitüsüne, Zeytinburnu Belediye Başkanlığına ve emeği geçen dostlarıma şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Sündüs Teysir Zekeriyya Recebî Kimdir?

Ressam Sündüs Teysir Zekeriyya Recebî 1991 yılında Kudüs’te doğdu. İlk ve orta öğretimini aynı şehirde tamamladı.Sündüs Teysir Nablus şehrinde Necah Üniversitesi Plastik Sanat Dalında 2009’da başladığı lisans eğitimini 2014 Yılında tamamladı. Üniversiteden mezun olduğu yıl fotoğraf üzerine eğitim alangenç sanatçı 2017 yılında Türkiye’ye geldi ve İznik’te seramik ve çini sanatıüzerine eğitim aldı. Daha sonra Küdüs’e dönen Recebî Kudüs İslamî VakıflarDairesinde Mescid-i Aksa’nın çini ve mozaik restorasyonun da stajını tamamladı.

İlkokul yıllarından itibaren resim çalışmaları yapan çok yönlü sanatçı Sündüs Teysir, Plastik Sanatlar Akademisini bitirdikten sonra, sanatçı asistanlığı, sanat öğretmenliği, mozaik restorasyonu alanlarında da çalıştı. Ressam Recebî 2016 yılında Fas’ta düzenlenen ‘Ribat Gençlerin Başkenti’ adlı yarışmada beşincilik ödülü aldı. Çini, mozaik ve resim ağırlıklı çalışmalarını Kudüs’teki kendi atölyesinde sürdüren sanatçı, ilk yurtdışı sergisini Türkiye’de İstanbul Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştiriyor.

*****

Önceki

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Sergisi

Sonraki

9 Ocak 2018 Salı Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar