“Seyrüsefer” Teşvikiye Sanat’ta Açılıyor

“Seyrüsefer” Teşvikiye Sanat’ta Açılıyor

Haber : Kemal Gönüleri

  • Denizli Yaşamın İzleri “Seyrüsefer” Teşvikiye Sanat’ta 7 Eylül 2017 Perşembe günü açılıyor
  • Sergi , Sanatseverler tarafından 7 Ekim ‘e kadar Teşvikiye Sanat’ta ziyaret edilebilecek.

Gerçekleştirdiği sayısız sergide Türk resminin klasiklerini ve onların az görülmüş eserlerini izleyici ile buluşturmuş olan Teşvikiye Sanat, 7 Eylül – 7 Ekim 2017 tarihleri arasında Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminden Cumhuriyet’in ilk dönemine uzanan çok özel bir resimsel ilgiye odaklanıyor. Deniz resimleri ve bu deniz resimlerinde açığa çıkan gemileri, kadırgaları, vapurları ve kayıkları gün yüzüne çıkaran “Seyrüsefer” adlı sergi, sanat tarihimizin belgesel değerdeki eserlerini görme fırsatı veriyor.

Beyrutlu Ali Cemal

Beyrutlu Ali Cemal, Fahri Kaptan, Halil Paşa, Hüseyin Zekai Paşa, Bahriyeli İsmail Hakkı Bey, Salih Münir, Şamlı Cemal, Seyfettin Soysalan, Diyarbakırlı Tahsin, Mehmet Seyfi vb. gibi sanatçıların resimlerinin yer aldığı sergi, bir yandan Osmanlı modernleşmesine ışık tutuyor, diğer yandan Cumhuriyet’in ilk yıllarını nadir bir bağlamda anlamamızı sağlıyor; ayrıca İstanbul’un deniz kültürüne hem günlük yaşam hem de ulaşım tekniği ekseninde tanık olma fırsatı veriyor.

Fahri Kaptan

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e İstanbullu ressamlar için deniz daima kentin muazzam bir imgesi olmuştur. Boğaz’ın rengi, Marmara açıklarının dalgaları, denizden kıyıya uzanan görünümler ve deniz araçları bu ressamların eserlerinde İstanbul’a dair önemli ipuçları sunar.

Halil Paşa

Osmanlı’da 18. yüzyılda belirginleşen, orduyu modernleştirme hareketi kapsamında, denizcilik alanında asker yetiştiren Mühendisane-i Bahri Hümâyûn öğrencilerinin Batılı anlamda resim tekniklerine yönlendirilmesinin de kuşkusuz bunda önemli bir yeri vardır. Denize çıkmak teknik içerikli bir dünya ise denize bakmak fevkâlâde aşkınlık içeren bir konudur.

İşte tüm bunları kuşatan “Seyrüsefer” sergisi belgesel nitelikliteki resimlerle sanat tarihimize yaklaşma konusunda sıradışı bir kapı aralıyor. Bu sıradışı sergi 7 Eylül’den itibaren 7 Ekim ‘e kadar Teşvikiye Sanat’ta görülebilir.

*****

Önceki

SANAT KÖTÜLÜKLERE PANZEHİRDİR

Sonraki

HGC Art Gallery’de Baskıresim Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar