Şermin Güner Dostluk Sergisi 2

BAŞKA DÜNYA YOK

Şermin Güner Dostluk Sergisi 2

Haber : Kemal Gönüleri

İlkini 2017 yılının 22-29 Mayıs tarihlerinde Fulya Sanat Merkezi‘nde gerçekleştirdiğimiz Şermin Güner Dostluk Sergisi yabancı konukların da misafir edildiği uluslararası nitelikte bir sergidir. Bu yıl sanatta 65. yılını dolduran ressam-heykeltraş Şermin GÜNER, sanatın dünya barışına hizmet edeceğine inanarak gerek ülkemizde, gerekse yurtdışında çok sayıda sergiye katılmış ve sergiler düzenlemiştir.

9 Eylül 2017’de aramızdan ayrılan Güner’in sağlığında temelleri atılan DOSTLUK SERGİSİ‘nin ikincisi ise 8-25 Aralık 2017 tarihlerinde Maltepe’deki Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi‘nde gerçekleşecektir.

Günümüzde hem ülkemizde hem de global çapta “yaşam alanlarımız”ın gittikçe kısıtlandığı bir dünyada yaşamanın zorluğuna dikkati çekmek amacıyla konan BAŞKA DÜNYA YOK başlığı, aynı maksatla yola çıkmış bir dernek ve serginin ana sponsoru olan Karbon Emisyonu (Sera Gazı) Düşürme ve Kontrol Derneği’nin söylemiyle de örtüşmektedir. Sergide Alman, İtalyan, Rus, Meksikalı ve Mısırlı sanatçıların da aralarında yer aldığı 33 sanatçının, heykel, yağlıboya, akrilik, fotoğraf ve seramik eserleri bulunmaktadır.

Her gün 10:00-20:00 saatleri arasında gezilebilecek sergi, Otyam Vakfı işbirliğiyle ve Maltepe Belediyesi ile KEDKD; Karbon Emisyonu (Sera Gazı) Düşürme ve Kontrol Derneği sponsorluğunda gerçekleştirilmektedir.

ŞERMİN GÜNER KİMDİR?

1932 doğumlu Şermin Güner, Güzel Sanatlar Akademisi Zeki Kocamemi Atölyesinden mezundur. 1960-1980 yılları arasında resim eğitimi vermiştir.

Sadi Çalık ve Hüseyin Gezer atölyelerinde başlayan heykel çalışmalarını İtalya’da

Perugia Güzel Sanatlar Akademisi’nde sürdürmüştür.

Uzun seneler Floransa-Loppiano’daki Centro Ave Arte’de heykel çalışmalarına devam etmiştir.

2017 yılı Eylül ayında hayata gözlerini yuman Güner, 2016 yılına dek Arnavutköy’deki atölyesinde çalışmalarını ve talebelerine ders vermeyi sürdürmüştür.

 

Yapıtları yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kolleksiyonlarda yer almaktadır;

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlerinin büstleri (22 büst) Şişli Terakki Lisesi Müdürlerinin büstleri (Okul Müzesi için ) Beş figürlü Atatürk Anıtı İstanbul St. Antuan Kilisesi – Maksimillian Kolbe büstü (bir kopyası Roma Kolbe Müzesindedir)

St. Francesko büstü,

Papa 23. Giovanni maskı

St. Antuan Kilisesinde 7 heykel restorasyonu

St. Antuan Kilisesi için 6 rölyef

İMKB – 10 Broker heykeli, Başkan Tuncay Artun büstü

Mermer “Kucaklaşma” heykeli Cemal Reşit Rey rölyefi CRR Salonu

Sanatçı 1997’den günümüze COMAV – Consejo Mundial de Artistas Visuales ve 2008-2016 yılları arasında FICF – Féderation Internationale Culturelle Feminine (Uluslararası Kadın Kültürleri Federasyonu) Türkiye temsilciliğini yürütmüştür.

Karbon Emisyonu (Sera Gazı) Düşürme ve Kontrol Derneği

Karbon Emisyonu Düşürme ve Kontrol Derneği, güçlü bir ekip ile kuruluşunu 2014 Ocak ayında tamamlamış ve faaliyetlerine başlamıştır. Derneğin uluslararası ismi “CERCA (Carbon Emission Reduction and Control Association)” olarak anılmaktadır. KEDKD 2016 yılında Birleşmiş Milletler’e akredite olmuş, Birleşmiş Milletler Konseyi tarafından Gözetmen Delege olarak seçilmiş ve onaylanmıştır.

KEDKD’nin amacı;

Karbon Emisyonu (Sera gazı) etkilerinin; doğaya verdiği tahribatı, insan, doğa ve diğer canlıların yaşamındaki olumsuz etkilerini belirlemek ve etkilerini düşürmektir. Bu doğrultuda enerji tasarrufu, enerji verimliliği ve temiz enerji uygulamalarının yaygınlaştırılması, Karbon Ayak izinin ölçülerek raporlanması, sera gazı etkisini düşürmek amacıyla bilimsel ve efektif çözümler üreterek bütün insanlığın bilgilenmesini sağlamaktır.

Doğa, tarih boyunca sanatı etkilemiş ve sanatın oluşumunda oldukça önemli bir kaynak olmuştur. KEDKD burdan yola çıkarak farkındalık yaratmak amacıyla sanata ve sanatçıya destek olarak “Başka Dünya Yok” başlığıyla gerçekleştirilen Şermin GÜNER Dostluk Sergilerinin sponsorlarındandır.

*****

Önceki

Cesaretin Gökkuşağı Karma Sergi

Sonraki

8 Aralık 2017 Cuma Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar