Şermin Güner Bozcaada’da anıldı

Şermin Güner Bozcaada’da anıldı

Haber : Kemal Gönüleri

Fotograflar : Bensen Ünlüoğlu ve Nazmi Özüçelik

  • Şermin Güner için düzenlenen ANMA töreninde başta Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz  olmak üzere , Şermin Hocanın öğrencileri, ailesi, Ada komşuları, akademisyen ve sanatçı dostları hazır bulundular.

9 Eylül 2017 günü sonsuzluğa uğurlanan ressam-heykeltraş Şermin Güner hocamız 1995’ten bu yana yaz aylarını geçirdiği Bozcaada ‘da açılan bir sergi ile gidişinin 1. Yıldönümünde anıldı. Oğlu Cüneyd Işıngör ve Sergi Koordinatörü Bensen Ünlüoğlu tarafından hazırlanan Sergi ve Anma Etkinliği 09 Eylül 2018 Pazar günü Rengigül Galeri ‘de Hocanın İstanbul ve çeşitli illerden gelen öğrencileri, ailesi, Ada komşuları, akademisyen ve sanatçı dostlarının yoğun katılımıyla açıldı

Serginin açılışını Galeri sahibi Özcan Germiyanoğlu ve Sergi Koordinatörü Bensen Ünlüoğlu yaptılar. Anma töreninde hazır bulunan Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz ve Şermin Hoca‘nın oğlunun yanısıra konuklardan birkaçı da hocanın sanatçı kişiliği ile birlikte yaşanmışlıklarını ve duygularını dile getirdiler.

Rengigül Galeri‘nin özverili sahibesi Özcan Germiyanoğlu‘na sanata ve sanatçıya 20 yılı aşkındır süren aralıksız desteği sebebiyle Şermin Hocanın yapmış olduğu bir bronz heykel oğlu Cüneyd Işıngör tarafından hediye edildi.

ANMA Etkinliğinin en duygusal yanı ise torunları Deniz ve Hasan‘ın babaanneleri için piyano ve keman eşliğinde çaldıkları klasik müzik parçaları oldu.

Çeşitli yerlerden gelen “eski dostları “ ve öğrencilerini biraraya getiren Sergi  14 Eylül 2018 ‘e kadar Rengigül Galeri‘de 12:00-22:00 saatlerinde gezilebilir.

Müteveffa Şermin Güner ; BAŞKA DÜNYA YOK Sergisi’nde kendisine sunulan 65. SANAT YILI plaketi ile birlikte.

ŞERMİN GÜNER Kimdir?

1932 yılında doğdu.

1955’te Güzel Sanatlar Akademisi, Yüksek Resim Bölümü, Zeki Kocamemi Atölyesi’nden mezun oldu.

20 yıl çeşitli okullarda sanat eğitimi verdi. Öğrencilerine, diğer sanat dallarını da öğretebilmek için misafir olarak heykel bölümüne girdi.

Emekli olduktan sonra gittiği İtalya’da uzun seneler Loppiano’daki Centro Ave Arte’de heykel çalıştı.

9 Eylül 2017 günü aramızdan ayrılan Şermin Güner 2017 başına kadar İstanbul’daki atölyesinde öğrencileriyle birlikte sanatını sürdürdü.

Yurtiçi ve yurtdışında özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Güner, 1997-2017 arası Meksika merkezli bir sanat birliği olan COMAV’ın (Consejo Mundial de Artistas Visuales) ve 2008-2016 arası Fransa merkezli F.I.C.F’in (Federation International Culturelle Feminine) Türkiye Temsilciliğini yürütmüştür.

Şermin GÜNER

Born in 1932.

In 1955 she graduated from Fine Arts Academy from Zeki Kocamemi’s atelier.

For 20 years she worked as an art teacher, developing her students’ artistic techniques including sculpture.

After her retirement, Şermin Güner spent many years in Loppiano, Italy at the Centro AveArte as a sculptor. Her artworks can be found in private collections in Turkey and abroad.

From 1997-2017 Şermin GÜNER was the representative of COMAV (Consejo Mundial de Artisas Visuales-Mexico) and 2008-2016, the representative of F.I.C.F (International Federation for Women’s Culture-France).

She passed away on September 9, 2017.

*****

Önceki

13 Eylül Perşembe, Günün Sergileri

Sonraki

14 Eylül 2018 Cuma, Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar