İran ile Türkiye Arasında Sanat Köprüsü Kuruluyor

İran ile Türkiye Arasında

Sanat Köprüsü Kuruluyor

Haber : Kemal Gönüleri

  • İstanbul Art Show Sanat Fuarı’nın 2’ncisi “Hakikat Askıda: Post-truth Çağında Sanat” temasıyla Hilton İstanbul Exhibition Center’da TG Expo tarafından düzenleniyor.
  • 19-22 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılacak olan İstanbul Art Show Sanat Fuarı’nda İran sanatına ayrı bir bölüm ayrılacak.

19-22 Aralık 2019 tarihlerinde, “Hakikat Askıda: Post-truth Çağında Sanat” temasıyla Hilton İstanbul Exhibition Center’da TG Expo tarafından düzenlenecek İstanbul Art Show sanat fuarı, ulusal ve uluslararası pek çok sanat galerisini İstanbul’da bir araya getirecek. Sanat direktörlüğünü Yalın Alpay’ın üstlendiği fuar, bu yıl İran sanatına ayrı bir bölüm ayırıyor. İran’ın en iyi sanat galerileri, sanat yazarları, ünlü koleksiyonerleri ve küratörleri dört gün boyunca İstanbul Art Show’da Türk sanat dünyasıyla bir araya gelecekler.

Lili Golestan

Fuarda İran’ı temsil edecek galerilerin hangi sanatçılar ve yapıtlarla katılım sağlayacaklarının belirlenmesi için, İran Galeriler Birliği Başkanı Lili Golestan’ın da yer aldığı İstanbul Art Show Seçici Kurul’u ve fuarın İran Sergisi Küratörü Maryam Salahi Ağustos ayı içerisinde Tahran’da çeşitli temaslarda bulunacak. Verilecek davetlerde, Türk çağdaş sanatının önde gelen örneklerinden parçalar da İranlı koleksiyonere tanıtılacak. Temaslarla, iki ülkenin sanat dünyaları, galerileri ve koleksiyonerleri arasında yeni bağlar kurulması ve Aralık ayında İstanbul Art Show’un gerçekleştirilmesiyle bu bağların sıkılaştırılması amaçlanıyor.

Maryam Salahi

1’inci İstanbul Art Show ‘u hatırlayalım ;

2018 yılında ilki gerçekleştirilen İstanbul Art Show, on bini aşan ziyaretçisiyle, sanatın yeni buluşma noktası oldu. Beş yüzün üzerinde sanatçının, binden fazla yapıtı sergilendi. Türkiye’nin yeni sanat fuarı İstanbul Art Show, İstanbul Hilton Exhibition Center’da üç gün boyunca sanatsever konuklarını ağırladı. 14-16 Aralık tarihleri arasında yapılan fuarı on bini aşkın ziyaretçi gezdi.

İlk yılın Onur Konuğu Prof. Devrim Erbil oldu ve İstanbul Art Show’un teması “Posthümanizm” idi. Fuarda Devrim Erbil’in müze koleksiyonundan oluşan bir kişisel serginin yanı sıra, Türkiye’nin önde gelen ressamlarından Ergin İnan, Özdemir Altan, Güngör Taner, Mehmet Güler, Mehmet Gün, Senem Erseven, Balkan Naci İslimyeli, Hunt Slonem, Ahmet Güneştekin, Ekrem Yalçındağ, Şefkat İşlegen, Arzu Karcı ve Nezih Çavuşoğlu’nun resimlerinden oluşan karma bir sergi sanatseverlerle buluştu.

Yine fuar süresince fotoğraf sanatçısı Ozan Sağdıç’ın kişisel sergisi ziyarete açıktı.  İstanbul Art Show’un Sanat Danışmanı Yalın Alpay’ın yönetimindeki posthümanizm temalı sanat oturumlarında, sanatın yapay zekayla kurduğu işbirliğinin estetik, kültürel, ekonomik ve hukuksal açılardan getireceği yenilikler ve kırılmalar; Prof. Devrim Erbil, Bedri Baykam, Prof. Dr. Kıymet Giray, Prof. Dr. Aylin Seçkin, Doç. Dr. Ece Ceylan Baba, Dr. Damla Özekan, İlker Canikligil, Serhan Bali, Ümit Kireççi ve Av. Pınar Sönmez gibi Türkiye’nin önde gelen sanatçıları, akademisyenleri ve yazarları tarafından tartışıldı.

İstanbul Art Show’u organize eden ve Türkiye’de birçok ilki gerçekleştiren TGExpo ; Heritage İstanbul, Güzellik&Bakım gibi birçok uluslararası markanın sahibidir.

*****

Önceki

1 Ağustos 2019 Perşembe  Günün Sergileri

Sonraki

Uluslararası Bodrum Bale Festivali başlıyor

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar