“İki Kültür Dört Renk” Karma Resim Sergisi

“İki Kültür Dört Renk”

Karma Resim Sergisi

Haber : Kemal Gönüleri

  • Damsco Group’un ev sahipliğinde iki ülkenin sanatçılarını buluşturan “İki Kültür Dört Renk” Karma Resim Sergisi; 20 – 22 Haziran tarihleri arasında Ayvansaray Plato Sanat İstanbul’da sanatseverleri ağırlayacak.

Damsco Group’un ev sahipliğinde iki ülkenin sanatçılarını buluşturan “İki Kültür Dört Renk” Karma Resim Sergisi; 20 Haziran Perşembe günü Saat: 18.00‘de açılıyor. Sergi 20 – 22 Haziran tarihleri arasında Ayvansaray Plato Sanat İstanbul’da sanatseverleri ağırlayacak.

Suriyeli sanatçılar Abdullatif Aljeemo, Khayyam Zedan ile Türkiyeli sanatçılar Kadir Ablak ve Huri Kiriş’in eserlerinin yer alacağı karma sergiden elde edilecek gelirin bir bölümü ise Türkiye Meme Vakfı’na bağışlanacak.

SANATTA BULUŞMA

Serginin küratörlüğünü üstlenen Mehmet Lütfi Şen yaptığı yazılı açıklamada : “Kültürel varoluş bir yaşanmışlığın, bir sürecin geldiği yerdir. Hiçbir sanat eseri yoktur ki kendi coğrafyasının birikimleri, kendi medeniyet havzası ve komşu medeniyetler hesap dışı bırakılarak var olsun. Dolayısıyla kültürel varlıklar, tarih boyunca ortaya çıktıkları kültürel havzanın yanı sıra, parçası oldukları toplumsal yapının ve etkileşim halinde oldukları birbirinden farklı medeniyetlerin bir bileşkesi olma özelliğini taşımaktadır. Globalleşen dünyamızda sanatçı kendi muhitini iyi tanımalı, kendi olmalı ve yarattığı eserle bütün dünyada etkin olmanın hesaplarını yapmalıdır. Tam bu nedenle uluslararası sanat buluşmaları sanatçılar için önemli imkanlar sunar. Sanat üzerinden kurulan köprüler dünyanın daha yaşanılası bir yer olmasına zemin sağlar.

İki Kültür Dört Renk sergisi bir uluslararası sanat buluşması olarak çok değerlidir. İki farklı ülkeden dört farklı sanatçının eserlerinin yer aldığı sergi, geçmişe ve bugüne dair imgelerin sanatçılar eliyle hem poetik hem de politik bir izlekten bakılmasına, bununla birlikte mekân, şehir, hafıza, doğa ve hız gibi bireyi çevreleyen unsurların farklı yorumlamalarla izlenmesine imkân hazırlamaktadır.

Bu sergi projesi Damsco Group tarafından sanata, bölgesel ve global barışa, toplum yararına çalışan sosyal yapılara katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Türkiye ve Suriyeli 4 sanatçı ile İstanbul’da başlayan etkinlik zaman ve süreç içerisinde farklı şehir ve farklı ülkelerde daha çok sanatçı ile birlikte genişleyerek sürmesi amaçlanmaktadır. İki Kültür Dört Renk sergisi vesilesiyle birlikte çalıştığımız ressam arkadaşlarım; Abd Allahif Aljeemo, Huri Kiriş, Kadir Ablak ve Khayyam Zedan’a, Proje koordinatörü dostum Meali Nizameldin’e ve Damsco Group Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mohannad Almasre’ye gönülden teşekkür ediyorum. “ dedi

Damsco Group Yönetim Kurulu Başkanı Mohannad Almasre“Sanat hayatımızda her zaman önemli bir unsur olmuştur ve her zaman inançlarımızda ve fikirlerimizde iyimserlik ve ilerleme sağlamıştır. İnsan; başlangıcından bu yana, güzellikleri ve süslemeleri üretmeye koyuldu ve yenilik yarattı. Böylece sanat duyumsal ve ruhsal farkındalığın gelişmesinde önemli bir rol üstlendi. Bunca hüznün ve insan değerlerindeki yıkımın ardından sanatın bize verdiği umuda ve iyimserlik ruhuna tutunmaktan başka bir çaremiz yok. İnsanlığı bilahare sığınılacak bir anne kucağı misali olduğunu inancımızda, bu projeye destek vermeye kara verdik. İstanbul’da Türk ve Suriyeli sanatçıları bir araya getiren, eserleriyle medeniyetimizi renklendiren ve insanlığımıza kanat geren bu sergiye sponsor olduk. Her zaman, herkes için daha iyi bir gelecek yaratmak ve bağlamda katkısı olan sanatçıların ve bu gibi projelerin başarılı olabilmesi için katkıda bulunmaya gayret göstereceğiz…” dedi.

Plato Sanat İstanbul

Adres : Ayvansaray Üniversitesi Ayvansaray Caddesi No: 45 Balat/İstanbul

SERGİDE YER ALAN SANATÇILAR :

Abdallatif Aljeemo

1983 yılında Suriye’nin Cerablus şehrinde doğdu. Lisans eğitimini Şam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamlayan sanatçı, ilk kişisel sergisini de 2009 yılında Şam’da açtı. Suriye başta olmak üzere yurtdışında pek çok yerde karma sergi ve atölye çalışmalarında bulundu. Çağdaş üslup ve teknikle çalışmalarına devam eden sanatçının eserleri; Suriye, Suudi Arabistan, Katar, BAE, Lübnan, İspanya, İsveç, Fransa ve Türkiye gibi birçok ülkede özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

Huri Kiriş

İstanbul doğumlu sanatçı 1998 yılında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Resim Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümünde lisans eğitimine başladı. Mezuniyet sonrası 1998’de aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksel lisans yaptı. Ressam Huri Kiriş 2018 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Resim Bölümü’nde Sanatta Yeterlilik eğitimini tamamladı. 5 kişisel sergi gerçekleştiren Kiriş, aralarında İstanbul, Londra, New York, Milano’nun da bulunduğu dünyanın önemli sanat şehirlerinde birçok karma sergiye katıldı. Birçok ülkede özel ve resmi koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı halen çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Ödülleri:

  • 2008 Başarı ödülü, Nuri İyem Resim Yarışması
  • 2006 Mansiyon, Ümraniye Belediyesi 2. Geleneksel Resim Yarışması
  • 2005 İkincilik ödülü, Tekel Resim Yarışması
  • 2002 4’üncülük ödülü, İpek-Ahmet Merey Resim Yarışması
  • 2001 İkincilik ödülü, İpek-Ahmet Merey Resim Yarışması
  • 2000 Mansiyon, Türk Kalp Vakfı Resim Yarışması

Kadir Ablak

1974 Erzurum doğumlu olan sanatçı, 2002 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Santalar Fakültesi Resim Ana Bilim dalından mezun oldu. 2002 -2005 yılları arası Erzincan da ki atölyesinde sanatsal ve sosyal çalışmalarını yürüttü. 2005 yılında İstanbul’a yerleşen sanatçı, ilk 10 yılını Taksim’de, 4 yıldır da Bakırköy’de ki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bazılarının kurucu üyeliğini ve yöneticiliğini üstlendiği grup, dernek ve insiyatiflerde aktif görevler aldı. Kişisel ve kurumsal onlarca ulusal ve uluslararası projenin koordinat.rlüğünü yürüttü. 17 kişisel sergi açan sanatçı, 20 uluslararası fuar ve bienalde, 150’i aşkın karma sergide yer aldı. Kamu ve özel koleksiyonlarda 100’lerce eseri yer almakta olan sanatçı, halen; Beyoğlu Plastik Sanatlar Derneği ‘BPSD’ yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir.

Khayyam Zedan

1983 yılında Suriye’de doğdu. Şam üniversitesi B.A. Güzel Sanatlar Resim Bölümünden 2005 yılında mezun olan sanatçı, 2007 yılında aynı üniversitenin resim bölümünde yüksek lisans programını tamamladı. 2016 yılında bu yana Türkiye’de kolektif sergi ve atölye çalışmalarına katılmaktadır.

*****

Read Previous

“1+1 : Birlikte Güçlüyüz” Fotograf Sergisi

Read Next

ULU RESSAM İBRAHİM BALABAN’ın ARDINDAN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: