Hoptirinam Halk Öyküleri

M.Demirel Babacanoğlu’nun yeni kitabı yayınlandı

Hoptirinam Halk Öyküleri

Haber : Kemal Gönüleri

İstanbul Sanat Magazin Köşe Yazarlarından M. Demirel Babacanoğlu‘nun yeni kitabı elli öykünün yer aldığı Hoptirinam Halk Öyküleri yayınlandı.

Hoptirinam Halk Öyküleri kitabının yayınlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren M.Demirel Babacanoğlu“Sözlü anlatım bitmek üzere. Kaldıysa kenarda, bucakta dağ köylerinde kaldı! Teknolojinin girdiği yerde sözlü anlatımlar yitip gitti. Radyo, televizyon, telefon bitirdi bu işleri! Her birimizin elinde akıllı bir telefon, oynayıp duruyoruz bir oyuncak gibi. Görüyorum, otobüste, yolda tuttular mı kulaklarına, hey babam hey, bitmiyor konuşma… Ah keşke bu konuşmaları yazsalar…

Eskiden büyük aile tipleri vardı, şimdi çekirdek aile. Büyük aile tiplerinde bir dede, bir nine bulunurdu, torunlarına öyküler, masallar, fıkralar anlatır, maniler söylerlerdi. Çekirdek aile tipinde bunlar yok… Sözlü anlatım yitip gidiyor… Teyzemden, anamdan, babamdan, komşularımdan dinlediğim öyküleri kendi üslubumla yazdım. Tam elli öykü; Hoptirinam Halk Öyküleri adlı kitabımda yayınladım.

Bu öykülerim kitaplaşmadan önce; Osmaniye Çardak Köyü İbrahim Çenet yönetiminde Özgür İnsan Festivali’nin açtığı yarışmada Yaşar Kemal Halk Bilim ve Kemal Gönüleri’nin internet gazetesi İstanbul Sanat Magazin’den emek dayanışma ödülü aldı.

1944 yılı Karaisalı doğumluyum. Karacaoğlan’ı okumakla şiir yazmaya başladım. 1963 yılında Kadirli Heybe dergisinden, 1992’de İsveç Hümanist Enternasyone şiir ödülü aldım. Yeni Adana, Hürsöz, Güney Medya, Ekspres gazetelerinde yazdım. Halen, İlkhaber; İstanbul Sanat Magazin, Karaisalı internet gazetelerinde yazmaktayım. 17 kitabım yayınlandı.” dedi.

Öte yandan her yıl Ocak ayında Adana’da düzenli olarak yapılmakta olan kitap Fuarında da yer alacağını belirten yazarımız Babacanoğlu Kitapseverleri fuara davet ederken “Sevgili okurlarım, Adana Tuyap Kitap Fuarı’nda, Çukurova Edebiyatçılar Derneği (ÇED) Standında olacağım. Sizleri sevgiyle saygıyla bekliyorum. Dileyene, isteyene kitaplarımı imzalayacağım.” diyor.

İstanbul Sanat Magazin Ailesi olarak bizde yazarımız M. Demirel Babacanoğlu‘nu kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

*****

Read Previous

Osman Yüzbaşıgil vefat etti.

Read Next

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Sergisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: