“Hakikate Doğuş” Darüzziyafe’de

“Hakikate Doğuş” Darüzziyafe’de

Haber : Kemal Gönüleri

  • Serginin açılış kokteyli 28 Temmuz 2017 Cuma günü saat 19.00 da Darüzziyafe Türk Mutfağı’nda yapılacak.

Darüzziyafe Türk Mutfağı ,bu yıl  “Hakikate Doğuş” temasıyla İkincisi gerçekleştirilecek olan Karma Resim Sergisine ev sahipliği yapıyor.

 

28 Temmuz 2017 Cuma günü saat 19.00 da düzenlenen bir kokteyl ile Sanatseverlerin beğenisine sunulacak olan “Hakikate Doğuş” Karma Resim Sergisi‘nin Küratör/Koordinatörü Esma Bayraktar ile Proje Direktörü / Yönetmeni Orhan Cesur tarafından yapılan yazılı açıklamada Sergi için :

İstanbullu sanatseverler , Süleymaniye ‘de Mimar Sinan’ın nadide eseri 466 yıllık tarihi binada çok anlamlı bir sergiyle bir araya geliyorlar. 1993 yılından beri Turistlere Osmanlı Saray mutfağından örneklerle hizmet etmekte olan Darüzziyafe rastorant , bu defa kapılarını sanatseverlere açtı. Ankara, İzmir, Antalya; Mersin,  Eskişehir; Çanakkale; Nevşehir, Kahramanmaraş gibi bir çok ilimizden katılan 61 değerli ressamın eserlerinin sergileneceği etkinlik, yurtdışından katılan sanatçılar ve etkinlik olarak alınan yurt dışı davetlerle Uluslararası bir nitelik kazanmaktadır.. Yağlıboya tabloların dışında , sanatın değişik disiplinlerinden örneklerin de bulunduğu sergiye Doğal taşlarla yapılan mozaik eserler, Kitre bebekler, Ebru ve rölyef eserleri zenginlik katıyor. Türkiye’de bir ilk ve tek olan Kapadokya Bebek ve Sanat müzesi Kitre bebeklerden oluşan bir mizanseniyle sergide olacak. Serginin küratörlüğünü ve Koordinatörlüğünü üstlenen Esma Bayraktar konuşmasında; Sanatın birleştirici ve iyileştirici gücüyle sanatçıları ve sanatseverleri bir araya getirmenin güzelliğini yaşıyoruz. Güzel ülkemizin güzel yürekli sanatçıları, Türkiyenin her yerinden katılıp bir araya gelerek eserlerini İstanbulun tarihi mekanında görücüye çıkarıyorlar. Ayrıca deneyim aktarımıyla sanat sohbetleriyle bir arada sanata katkı sağlıyorlar. . İstanbulun güzelliklerini hep birlikte yaşıyorlar. 30 yıllık tecrübesiyle sanata büyük katkısı olan ve bu projenin Direktörülüğünü üstlenen Orhan Cesur’la birlikte hazırladığımız bu sergimizde çok önemli görevlerimiz olduğunu biliyoruz ve bunun bilinci ve titizliğiyle hareket ediyoruz.. Sanatçıların aylarca uğraş vererek meydana getirdikleri eserlerini biz de en iyi şekilde lanse ederek daha kalabalıkların görmesini sağlıyoruz. Sanatçılar hep sancılıdırlar, her yeni eserinde yeniden doğarlar. Yarattıkları eser onun Hakikatidir, çocuğudur adeta.. . Biz bu temada bu olguyu işliyoruz. “HAKİKATE DOĞUŞ” derken sanatçının tablosunda yeniden , yeniden doğuşunu vurguluyoruz.Açılışımızı tema ve mekana uygun olarak Semazen ve Neyzenlerin Sema gösterisiyle başlatıyoruz. Orhan Cesur imzalı 5 dakikada binlerce duyguyu veren kısa metraj filmle devam ediyoruz. Büyük emekler sarfedilerek hazırlanan ve çalışmaları epeydir süren filmin tek amacı Sergiye dikkat çekip daha çok kişinin katılımını sağlamak.. Şık bir kokteylden sonra eserlerimizi izlemeye açıyoruz.. Proje direktörü ve sanat danışmanı Orhan Cesurla birlikte hazırladığımız bu sergi büyük bir projedir Amerikada yayın yapan TÜRKİHS CHANEL da haber olan Hakikat sergisi Amerikada Türk gününde gösterilmek üzere davet almıştır. Ayrıcalıklı ve sürprizlerle dolu bu etkinliğe hepinizi bekliyoruz..“ dedi.

61 Sanatçının katıldığı Serginin Küratörlüğünü ve Koordinatörlüğünü Esma Bayraktar , Proje Direktörlüğünü ve Yönetmenliğini ise Orhan Cesur yürütüyor.

“Hakikate Doğuş” Sergisi‘nde eserleri yer alan sanatçıların isimleri şöyledir:

Adalet Yavuzer , Ahmet Kalkan , Aysel Kul , Ayla Kılıçoğlu , Başak Tiryaki Nakip , Berfu Bozkurt , Belma Üçeyler Saltan , Canan Gürer , Deniz Varışlı , Emine Ceylan Özdemir , Emine Kasap Karakoç , Esat Acet Nuhoğlu , Esma Bayraktar Özparpucu , Esra Bezci , Fatma Nazan Özsaka , Fehmi Bildik , Fevzi Yavuz , Frida Vinci , Gülgün Aybat , Gülizar Malçok , Gülsel Poyrazoğlu , Haydar Ekinek , Hüsniye Ceylan , İbrahim Akıncı , Kashmir Omar , Kasım Tuygun , Meryem Kılınç , Mustafa Ali Kasap , Münteha Tuga , Nebahattin Yasakul , Neşe Kalınbacak , Nilgün Nuray Akar , Nur Ulubil , Nuray Çelik Aker , Nurcan Aral , Onur Aras , Oya Şener , Özcan Çelen , Özge Boztaş , Özlem Işık Sarıhan , Özlen Öz , Özlem Dönmez , Pervin Özen , Rabia Bıdı , Sabiha Çeri , Sabire Uyanıker , Saliha Karslı Yücel , Sayhan Yasakul , Semra Acar , Serap Gürcan , Serdar Günsu Atalay , Serhat Diker , Selma Talay , Sibel Gül Gobel , Suna Atalıer , Şah’ı Hayal , Şeyda Akış , Yasemin Aliköleoğlu , Yeşim Şeşen , Yusuf Alikan , Zümrüt Demir.

Sergi 11 Ağustos‘a kadar Darüzziyafe Türk Mutfağı‘nda Sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

*****

Önceki

Kadın sorunlarına heykelli mesajlar

Sonraki

28 Temmuz Cuma GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar