Galeri Bu Artist2017 “ÜTOPYA”da

Galeri Bu Artist2017 “ÜTOPYA”da

Haber : Kemal Gönüleri

Galeri Bu ; 4 – 12 Kasım tarihleri arasında “Out of the Way” sergisi ile Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Artist2017 “ÜTOPYA” alanında Sanatseverlerin huzuruna çıkıyor.

“Out of the Way” isimli sergiyi Küratörler: Gencer Uçar- Esra Özkan (Galeri Bu & bang. Art Innovation Prix) hazırladılar.

“Out of the Way” sergisine Katılan Sanatçılar:

Arif Akdenizli, Berk Yüksel, Doğukan Çiğdem, Eda Emirdağ, Elif Esen&NeşeTopçuoğlu, Ersin Öztürk, Gökçen Dilek Açay, Gözde Gürel, Haydar Akdağ, İpek Yeğinsü, İzgi Özant, Kerem Ağralı, Merve Dündar, Oğuz Emre Bal, Özgür Ballı, Saliha Yılmaz, Umut Yalım.

Out Of the Way sergisi için Galeri Bu‘dan yapılan yazılı açıklamada ;

“Out Of the Way sergisi, Güncel yaşam dinamiklerimizin oluşum evrelerini, ilk çağlardan inovatif fikirlere uzanan bir zaman düzleminden keşfe çıkıyor. Yaşam döngümüz içinde maruz kaldığımız uyaranlarla oluşturduğumuz gerçekliklerin sınırlayıcılığından kopup, gerçek ve gerçekdışılık arasındaki çizgide yeni öneriler sunarken, ütopya fikrini yaşanılan tarih ekseninden geleceğe referanslar vererek yorumluyor.

İçinde yaşadığımız yüzyılda ütopyalar, güncel olana dair fikirler etrafında sınırlandırılmış ve kendini tekrar eden bir geleceği vaadetmektedir. Ütopya temelinde imkansıza olan arzuyu barındırır. Bu arzu sınırsızlığıyla gelecek olana atıfta bulunup, çözümleyici ve yön verici bir güç olarak yaşanılan gerçekliğin içinden farklı yönlere doğru kaçış noktalarına işaret eder. Out of Way bu çözümleyici sürecin başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki sürece dikkat çeker. yaşamın farklı evrelerinden ve parçalarından oluşan bir bütünü kurgusal anlatım biçimleriyle izleyiciye aktararak makro bir bakış açısı sunar.

Sergide yer alan çalışmalar, günümüzün formları geleceğe ışık tutabilir mi ? sorusunu sorarken, bellek, gözlem, zaman-mekan, algı, geçmiş gelecek kavramlarını merkezine alıyor. Bunun yanı sıra innovasyon ve sanatı birleştiren, geçtiğimiz yıl Artbiztech tarafından ilki düzenlenen “bang. Art Innovation Prix” yarışmasından bir seçki de sergide yer alıyor. bang.Art Innovation, sanatın üretim pratiklerinden yola çıkarak inovatif üretimlerin nasıl şekillenebileceğine dair ipuçları verirken, bir gelecek tasarısı işlevi gören yeni medya, veri sanatı, bio sanat, hibrid sanat alanlarıyla klasik formların farklı anlatım biçimleriyle bir araya girdiği deneysel bir ütopya fikri sunuyor.” denildi.

*****

Önceki

Cankat Kalyoncu Adam&Eve2023

Sonraki

4 Kasım Cumartesi GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar