Cengiz Özek’in “Karagöz” Sergisi Topkapı Sarayında

Cengiz Özek’in “Karagöz” Sergisi

Topkapı Sarayı’nda

Haber : Kemal Gönüleri

  • “Karagöz”ün 500. Yıl Kutlama etkinlikleri Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki Cengiz Özek’in “Karagöz” isimli Sergisi ile başlıyorx
  • Ayrıca 20. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali Gösterileri de 13 Ekim Cuma günü Çeşitli saatlerdeki gösterilerle başlayacak.

 

Geleneksel Türk Tiyatrosu Karagöz‘ün 500.yılı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Etkinlik kapsamında düzenlenen Topkapı Sarayı Müzesi ve İstanbul Karagöz Kukla Vakfı işbirliği ile gerçekleşen “Karagöz” başlıklı sergide Cengiz Özek koleksiyonundan seçkiler Topkapı Sarayı Müzesi’nde sanatseverlerin ilgisine sunulacak.

Sergi Açılışı , 13 Ekim 2017 Cuma günü Topkapı Sarayı Müzesi Konferans Salonu‘nda Saat 18.00’de Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı evsahipliğinde yapılacak.

20. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nde 13 Ekim Cuma günü izlenebilecek oyunlar:

HONG KONG – Cengiz Özek, Jian Xin Li “Avanti”- Trump Towers Gösteri Merkezi – 10:30

HONG KONG – Cengiz Özek, Jian Xin Li “Avanti”-Trump Towers Gösteri Merkezi – 13:30

RUSYA – The Fifth Wheel “İpli Kabare-Watergarden” – 18:30 ( Ücretsiz )

RUSYA – The Fifth Wheel “İpli Kabare-Watergarden”- 19:30 ( Ücretsiz )

Karagöz

Karagöz sanatını sevenlerin; Nazif bey, Hayali Memduh, Ragıp Tuğtekin, Hayali Torun Çelebi ve adını bilmediğimiz birçok Hayaliye ait antik tasvirler, Cengiz Özek yapımı tasvirleri izleme fırsatı bulacağı sergi; 13 – 29 Ekim 2017 tarihleri arasında yaklaşık olarak iki hafta süre ile ziyaret edebilecek. Bu yıl geleneksel Türk Tiyatrosu KARAGÖZ’ün 500. yılı kutlanıyor. Türk Tiyatrosuna katkıları ile ışık tutan Prof. Dr. Metin And, Mısırlı Tarihçi ibn Hıyas’ın eserini referans göstererek Gölge Oyununun Türk topraklarına Mısır’ın fethi ile birlikte girdiğini iddia ediyor. 1560 tarihli İsa Akhisari’ye ait bir perde gazeli ve 1582 şenliklerini anlatan “Surname-i Humayun” da bu iddiayı desteklemekte. XIII. Yüzyıl İbn-ül Fariz’in eserinde ise Türk Gölge Tiyatrosu ve Memlük Gölge Tiyatrosu arasındaki benzerlikler de göze çarpıyor. Ayrıca sergide izleyiciyle buluşacak olan üç adet Memlük tasviri reprodüksiyonu da, Karagöz tasvirleri ile birlikte karşılaştırmalı olarak izlenebilecek.

*****

Önceki

İstanbul Kukla Festivali başlıyor

Sonraki

12 Ekim Perşembe GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar