Cemal Toy’un yeni Resim Sergisi “Yitik Zaman”

Cemal Toy’un

yeni Resim Sergisi “Yitik Zaman”

Haber : Kemal Gönüleri

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi Türkiye’nin farklı disiplinlerindeki sanatçılarına sergiler açmaya devam ediyor.

Zeytinburnu Belediyesi’nin Nisan ayı Konuğu Ressam Cemal Toy. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde ressamın farklı dönemlerinden eserlerini kapsayan Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen‘in yaptığı sergi 1 Mayıs’a kadar her gün görülebilir.

Her sergide olduğu gibi 16 Nisan 2019 Perşembe günü gerçekleştirilecek serginin açılışında Zeytinburnu Belediyesi’nin “Yitik Zaman” projesine mahsus hazırladığı katalog izleyicilere hediye edilecektir.

Şehrin Geniş Zamanlarının Resmi

Küratör Mehmet Lütfi Şen , Ressam Cemal Toy‘un “Yitik Zaman” isimli sergisi için ;

“Türk sanatında tarihsel olarak soyutlama üzerinden sembolizme giden bir olgu vardır. Bunlar; harf, sayı, renk, sokak, hane, meydan, hayvan ve gök temaları gibi öğeler, sanatta kullanılan temsillerin arkaik altyapısını oluşturmaktadır. Nitekim sanat, doğası gereği kültürel şartlar ve içinden doğduğu medeniyet ile etkileşim içerisinde varlığını devam ettiren olgusal bir gerçekliğe tekabül etmelidir. Günümüz sanatçıları ancak bu gerçekliği esas alarak kendi toplumlarında ve de global dünyada bir yer edinebilir. Sosyolog Henri Lefebvre yerinde ifadesiyle mekân, toplumsal bir üründür ve her üretim biçimi kendi mekânını da üretir çıkarımı, o kültürde yetişen sanatçıyı da bağlar. Bu çerçeveden bakıldığında Cemal Toy’un resimlerini okumak bizleri, kültürümüzün çoğulcu yapısına farklı bir izlek üzerinden, günümüz ve öncesiyle ilişki kurmamıza imkân tanıyor. Şehrin orta yerinde adeta bir derviş gibi yer edinen sanatçı, yaşadıklarından ve kendinden önce yaşananlara taşan resimleriyle, izleyenlerine şehre farklı bir gözle bakma imkânı tanımaktadır.

Bu minvalde sizlerin beğenisine sunduğumuz, sanatçının farklı zamanlarını kapsayan mini bir retrospektif hazırlanan “Yitik Zaman” resim sergisi, böylesi bir hassasiyetin nihai göstergesini oluşturmaktadır. Tüm bu çalışmalarının yanında Ressam Toy pedagojik birikimini, Küçük Ayasofya’nın yanındaki atölyesinde ve eğitim verdiği diğer mekânlarda yüzlerce öğrenciye içinde yaşadığı şehri anlamlandırmaya yönelik bir çabaya dönüştürmektedir. Serginin hazırlık aşamasında bütün yoğunlukları arasında projeye zaman ayıran sevgili Cemal Toy’a, serginin siz değerli ziyaretçilere ulaşmasında gerekli tüm imkânları sağlayan Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Ömer Arısoy’a ve büyük emek veren mesai arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Cemal TOY Kimdir?

1969 yılında Kütahya’da doğdu. 1991 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. Cemal Toy yurt içi ve yurt dışında on yedi karma sergiye katıldı ve on bir kişisel sergi açtı. Resimlerinde bütün bir insanlık macerasının; yok olmuş veya olmaya yüz tutmuş kültürlerin sembolleriyle işaret ettiği gerçekliğin izini süren sanatçı, resim çalışmalarını aynı arayışlar çerçevesinde Küçük Ayasofya’daki atölyesinde sürdürüyor. İstanbul’un dünden bugüne kültürel dokusunu resimlerinde geleneksel ve modern bir üslupla yansıtıyor.

Kişisel Sergiler

 • 1991 Aralık, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
 • 1993 Aralık, Peyami Sanat Galerisi
 • 1996 Ocak, Taksim Sanat Galerisi
 • 1998 Mayıs, Akbank Beylerbeyi Sanat Galerisi
 • 2000 Mart, Gelsenkirchen Alfred Schimid-Haus (Almanya)
 • 2000 Nisan, Hamm System Bildungszentrum (Almanya)
 • 2005 Aralık, Saint Benoît Fransız Lisesi
 • 2014 Şubat, Die Farben Istanbul, Berlin JAK Jugend Akademie Der Kunste (Almanya)
 • 2014 Mayıs, Die Farben Istanbuls, Hamm Kulturnacht 2014 (Almanya)
 • 2014 Haziran, Les Couleurs D’Istanbul, Paris Institut Nénuphar (Fransa)
 • 2015 Şubat, Tuvalden Yansıyan İstanbul, İstanbul Ticaret Üniversitesi

Ayrıca , Cemal Toy’un pek çok karma sergide eserleri sergilendi.

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

İstanbul Sanat Magazin 7’nci Yılını Kutluyor

Read Next

11 Nisan 2019 Perşembe NDS’de KONSER

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: