Bir Sokak Fotografçısı ile Röportaj

Bir Sokak Fotografçısı ile Röportaj

Röportaj : Kemal Gönüleri

Son yıllarda Sokak Fotografçılığı ayrımı gözetmeksizin Kadın-Erkek , Genç-Yaşlı her kesimin ilgisini çekiyor. İstanbul Sanat Magazin okuyucularına Sokak Fotografçılığı ile ilgilenenleri bir çatı altına toplayan TFGK – Türkiye Fotoğrafçılar ve Gezi Kulübü’nü , kurucusu  bir Sokak Fotografçısı olan Barış Kerim Cesur‘u  ve çektiği güzel fotografları ile sizleri tanıştırmağa çalışacağım.

İstanbul Sanat Magazin okuyucularına kendini Barış Kerim Cesur ;

“Ben İstanbul Bahçelievler de doğdum. İlk okulu Liseyi Bahçelievler de tamamlayıp. Üniversiteyi Radyo Televizyon Programcılığı bölümünü İstanbul Aydın Üniversitesinde okudum. Halen Eskişehir Anadolu Üniversitesinde Tarih Bölümünde Yüksek Öğrenimine devam etmekteyim. Fotoğrafçılıktan önce sekiz yıla yakın bir süre zarfında tiyatro oyunculuğu ile amatör ve profesyonel olarak ilgilendim. Son olarak Devlet Tiyatrosu eski vejisörü sanat yönetmeni Zafer Kaya Okay’dan Eğitim aldıktan sonra tiyatro hayatımı noktaladım. Altı seneyi aşkın bir süredir Fotoğraf Sanatı ile Sokak ve Düğün Fotoğrafçılığı ile ilgilenmekteyim. TFGK – Türkiye Fotoğrafçılar ve Gezi Kulübü’nün kurucusuyum. Çeşitli sergiler ve sunumlar hazırlayıp fotoğraf hayatıma devam etmekteyim. diyerek tanıttı.

Her Fotografçıya sorulan Fotoğraflarınızda Manipülasyon ve Photoshop kullanıyor musunuz? Manipülasyon ve Photoshop’a sıcak bakıyor musunuz? sorusuna ise ;

“Sokak Fotoğrafçılığın da yada buna benzer kulvarlarda olan sanat dalı olsun yada olmasın Düğün, Moda, Reklam, Doğum v.b kulvarlar da photoshop kullanımı bazen gerekli olabiliyor buda fotoğrafın çekildiği yer ( mekan-stüdyo-sokak) göre belirlenip işlem yapılabilir, ama genel de şahsım olarak sokak ve portre çekimlerim de photoshop az da olsa yerine göre kullanıyorum. Manipülasyon konusuna da gelirsek fotoğrafı güzel gösterse de fotoğrafın özgünlüğünü bozup, orjinalliğini yitirip ortaya kötü bir fotoğraf çıkartabilir buda fotoğrafı çeken kişiye kötü yansımaları olabilir diye düşünüyorum..” dedi.

Etkilendiğiniz Fotoğraf Sanatçısı Varmı’dır sorumuza ise içtenlikle ;

“Türkiye de fotoğraf üzerine birçok fotoğraf sanatçısı ve sokak(şehir fotoğrafçısı) vardır bunların başında Foto Muhabiri Ara Güler usta başta olmak üzere Mustafa Seven, Gültekin Çizgen, Merih Akoğul, Sadık Üçok, ve Cengiz Karlıova hocalarım vardır hepsinin teknikleri farklı olsa da gördükleri bana göre aynıdır çünkü hayatı çekmek, gözlemlemek fotoğrafın ortaya çıkmasını sağlar bununda fotoğrafı çeken kişiye çok fazla faydası vardır benim de bu yolda ustalardan aldığım bilgi donanım ve hayattan aldığım hazla fotoğraf hayatıma devam ediyorum.” diye cevap verdi

Türkiye Fotoğrafçılar ve Gezi Kulübü‘nün amacını ve etkinliklerini sorduğumuz zaman , Barış Kerim Cesur:

” Türkiye Fotoğrafçılar ve Gezi Kulübünün kurucu başkanıyım, Kulübümüz 2015 Şubat ayında kuruldu. Şu anda İstanbul başta olmak üzere Balıkesir, Ankara da etkinliklerimiz ücretsiz bir şekilde devam ediyor. Her hafta sonu fotoğrafçı ve fotoğraf sanatçısı hocalarımızla ve arkadaşlarımızla beraber fotoğraf gösterileri ve sunumları gerçekleştirip yeni jenerasyon fotoğrafçıları başta olmak üzere usta hocalarla bir araya gelip hem onları fotoğrafa yeni başlayan yada başlayacak arkadaşlarla tanıştırıyor bir araya getiriyoruz, hem de kendilerinin kişisel gelişimleri için faydalı olmaya çalışıyoruz ilk bahardan başlayarak sonbahara kadar da markalarla ve üniversite fotoğraf kulüpleriyle geziler düzenleyip sokak fotoğrafçılığı üzerine eğitimler veriyoruz söyleşilerimizi Şimdilik Karaköy (Art-İstanbul Fotoğraf Cafe) de yapıyoruz ilerleyen dönemler de İstanbul da farklı yerlerde de etkinliklerimizi yapacak ve faaliyetlerimizi tüm Türkiye ye yayarak devam ettireceğiz” dedi bir çırpıda.

 

Fotoğraf çekerken hiç Sorunlarla karşılaştınız yada problemler yaşadınız mı ? diye sorduğumda da ; Barış Kerim Cesur:

“Fotoğrafta bana göre ilk önce diyalog gerekli diye düşünüyorum çünkü karşınızdaki fotoğrafını çekeceğiniz kişiyi anlamaz dinlemez hissetmez ve size sorun çıkartabileceğini bilmezseniz başınıza her an bir şeyler gelebilir bu sebeple çekeceğiniz kişiyle ilk önce selamlaşarak kendinizi anlatarak( Niyet) kişinin oluru olup olmadığını bilmelisiniz eğer onay veriyorsa hikayesini dinlemesine izin verir ve çekiminizi yaparsınız eğer izin vermez ve sert bir üslupla istemiyorum kardeşim diyorsa oradan uzaklaşmak gerekli diye düşünüyorum. Bu nedenle çekeceğiniz kişi (portre) durumlar da mutlaka kişinin hikayesini dinleyin ve olumlu olumsuz olduğu duruma göre hareket edin. Benden bahsedersek eğer benim de başıma arada da olsa da neden çekiyorsun diyenler az da olsa geliyor ve ben sonuç olarak diyalog kurup karşımdaki kişiden emin oluyorum bu sebeple diyalog fotoğrafta önemlidir.” dedi.

Bu güzel söyleşiden dolayı Barış Kerim Cesur‘a teşekkür ediyor ve Türkiye Fotoğrafçılar ve Gezi Kulübü‘ne de çalışmalarında başarılar diliyoruz.

*****

Önceki

Şeref Kiperol Üçok Güneş Sigorta’da

Sonraki

28 Şubat Çarşamba Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar