Bensen B.M. Ünlüoğlu & “Ağaca Övgü”

Bensen B.M. Ünlüoğlu & “Ağaca Övgü”

Haber : Kemal Gönüleri

 

  • 54 eserinin yer alacağı Ünlüoğlu’nun “Ağaca Övgü” isimli tematik fotograf sergisi Efes Müzesi Hikmet Gürçay Sanat Galerisi’nde 15 Ağustos 2017 Salı günü saat 15.00’de düzenlenecek bir kokteyl ile Sanatseverlerle buluşacak.
  • Bensen B.M. Ünlüoğlu’nun “Ağaca Övgü” isimli tematik fotograf sergisi 25 Ağustos’a kadar hergün 09.00 ila 18.30 arası gezilebilecek.

Fotograf Sanatçısı – Arkeolog Bensen B.M. Ünlüoğlu , sekizinci kişisel sergisi olan “Ağaca Övgü” isimli tematik fotograf sergisini Efes Müzesi Hikmet Gürçay Sanat Galerisi’nde Sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

54 eserinin yer alacağı Ünlüoğlu‘nun “Ağaca Övgü” isimli tematik fotograf sergisi Efes Müzesi Hikmet Gürçay Sanat Galerisi‘nde 15 Ağustos 2017 Salı günü saat 15.00’de düzenlenecek bir kokteyl ile Sanatseverlerle buluşacak.

Fotograf Sanatçısı – Arkeolog Bensen B.M. Ünlüoğlu‘nun “Ağaca Övgü” isimli tematik fotograf sergisi Efes Müzesi Hikmet Gürçay Sanat Galerisi‘nde 25 Ağustos‘a kadar hergün 09.00 ila 18.30 arası gezilebilecek.

Bensen B.M. Ünlüoğlu Kimdir?

Bensen B.M. Ünlüoğlu 1970 yılında İstanbul’da doğdu. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nden 1993 yılında mezun oldu. 1990 yılından itibaren Perge, Assos, Ephesos, Allianoi, Letoon, Klaros gibi Anadolu’nun belli başlı antik kentlerinde ve Seddülbahir Osmanlı Kalesi’nde kazı ve mimari çizim görevleri üstlendi. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi’nde yine aynı bölümde “Anadolu’da İsis Kültü” başlıklı Yüksek Lisans tezini tamamladı. Yurtiçi ve yurtdışında arkeoloji ve Mısır konulu bildiriler sunmuş ve uluslararası sempozyumlara katılmış olan Ünlüoğlu, arkeoloji ve etnokültür üzerine halen sürdürdüğü araştırmaların yanısıra çevirmenlik ve editörlük yapmaktadır. 11 yaşında ona hediye edilen ilk fotoğraf makinasıyla birlikte fotoğraf sanatıyla tanışan Ünlüoğlu, Gazi Üniversitesi mezunu resim öğretmeni bir annenin kızıdır ve temel fotoğraf eğitimini Türkiye’de fotoğrafın duayenlerinden biri olan Şinasi Barutçu‘nun da öğrencisi olmuş annesinden almıştır. 30 yılı aşkındır çektiği fotoğraflarla yaşadığı bu sevdasını sanata dönüştürme yolculuğuna 2011 yılında çıkmış; ilk kişisel sergisini 2011 yılı Ekim’inde Sinop Cezaevi’nde “1. Karadeniz Kültürleri Kongresi” dahilinde açmıştır. Aynı yılın Kasım ayında ise Selçuk-Efes Müzesi’nde ikinci sergisini açmıştır. Fotoğraf çalışmalarında yaşamdan an kareleri, zıtlıklar, yansımalar, mimari ve şehir detaylarına yoğunlaşmıştır. Günümüze dek 7 kişisel sergi açmış olan Ünlüoğlu, üyesi bulunduğu SAKÜDER ve Rekreasyon Derneği ile de 70’e yakın karma sergiye katılmıştır. Ağaca Övgü isimli tematik sergi sanatçının sekizinci kişisel sergisidir. Doğaya ve hayvanlara olan hassasiyeti sonucu 2012 yılından bu yana “sanatla farkındalık yaratmak” ve destek sağlamak amacıyla başlattığı ve bir Sosyal Sorumluluk Projesi olan Hayvan Hakları Sergileri’nin de proje sorumlusudur. 2016 Ekim’inde heykeltraş-ressam Şermin Güner‘den devraldığı Federation Internationale Culturelle Feminine (F.I.C.F.) yani Uluslararası Kadın Kültürleri Federasyonu‘nun da Türkiye Temsilciliği görevini yürütmektedir.

*****

Önceki

Mine Süreken “Bendeki Ada”

Sonraki

15 Ağustos Salı GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar