Bedri Baykam’ın “Boyasal Durumlar”ı Ankara’da

Bedri Baykam’ın

“Boyasal Durumlar”ı Ankara’da açılıyor

Haber : Kemal Gönüleri

  • 25 Ekim 2019 Cuma günü açılacak olan ;  Bedri Baykam’ın “Boyasal Durumlar”ı ,  Galeri Siyah Beyaz’da 18 Kasım‘a kadar ziyaret edilebilecek.

Galeri Siyah Beyaz ; Bedri Baykam‘ın “Boyasal Durumlar” isimli Kişisel Sergisine ev sahipliği yapıyor.

Bedri Baykam‘ın “Boyasal Durumlar” isimli Kişisel Sergisi, 25 Ekim 2019 Cuma günü Saat:18.00‘de Galeri Siyah Beyaz‘da düzenlenen bir kokteyl ile Sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Bedri Baykam‘ın “Boyasal Durumlar” Sergisi 18 Kasım‘a kadar Galeri Siyah Beyaz‘da Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Galeri Siyah Beyaz

Adres : Kavaklıdere Sokak No:3/1-2 Kavaklıdere

BEDRİ BAYKAM Kimdir?

1957 Ankara doğumlu olan Bedri Baykam ilk resimlerini iki yaşında yapmaya başladı. 6 yaşından bugüne kadar yaptığı resimleri; Bern, Geneva, New York, Washington, Paris, Londra, Roma, Münih, Stockholm, San Francisco ve Berlin başta olmak üzere tüm dünyada sergilendi.

1975-80 arasında Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde ekonomi, L’Actorat’da aktörlük tahsili yaptı. 1980-1983 yılların arasında California College of Arts and Crafts’de resim ve sinema eğitimi gördü. 80’li yıllarda başlayan uluslararası Yeni Dışavurumculuk Akımı’nın öncülerinden olan  Baykam, 1987 yılına kadar Amerika’da kaldı. O tarihte  İstanbul’a geri dönen Baykam bugüne kadar yarısı uluslararası olmak üzere 141 kişisel sergi açtı, sayısız grup sergisine katıldı. Birçok kısa metrajlı film ve video çeken  Bedri Baykam’ın kariyerinde aktörlük de vardır. Ünlü sanatçı, 80’lerde New York’un çehresini değiştiren graffiti sanatçılarından biri oldu. 80’lerden itibaren standart hale getirdiği büyük boy işleri, politika ve erotizmi çağdaş sanat ortamımıza taşıyan sanatçı, son beş yıldır, yıllardır üzerinde çalıştığı, dijital ve boyasal saydam katmanlar serilerinin uzantısı olarak, tüm dünyada büyük ilgi gören 4D “Dört Boyutlu” işler üretmeye başladı.

UNESCO’ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin de kurucularından ve halen bu örgütün Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı olan Bedri Baykam aynı zamanda 2015 yılında düzenlenen UNESCO resmi partneri International Association of Art (IAA) 18. Dünya Sanat Birlikleri Genel Kurulu’nda Dünya Başkanı seçildi. Hürriyet Gösteri, Tempo, Siyah-Beyaz, Akşam, Aydınlık, Genç Sanat ve OdaTv gibi birçok yayında yazarlık yapan ve Bedri Baykam 28 kitabın ve iki uzun metrajlı senaryonun yazarı… Hakkında yayınlanmış 51 katalog ve 8 kitap bulunan sanatçı Taksim’de bulunan Piramid Sanat’ın (2006) kurucusu olup, çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

*****

Read Previous

25 E K İ M 2019 C U M A Günün Sergileri

Read Next

16’ncı İstanbul Bienali ve “Yedinci Kıta”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: