BAŞROLDE HEP DOSTLUK OLSUN

BAŞROLDE

HEP DOSTLUK OLSUN

Haber : Kemal Gönüleri

 • 62 ülkeden 750 filmin başvuru yaptığı festivalde, bu yıl 50 kısa film ve 4 uzun metraj film sinemaseverlerle buluşacak
 • Festival kapsamında filmler; Fitaş Sineması, Salt Galata ve Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde gösterilecek. 

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali‘nin İkincisi 13-14-15 Aralık 2019‘da gerçekleştirilecek. Beyoğlu Fitaş Sineması, Zeytinburnu Kültür Merkezi ve Beyoğlu Salt Sanat Galerisi‘nde gösteriler düzenlendikten sonra 15 Aralık Pazar günü saat: 19.00‘da Grand Pera Cercle O’rient Binası‘nda yapılacak Ödül Gecesi ile kazananlara ödülleri dağıtılacak.

Bu yıl ikincisini gerçekleşecek olan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali dostluk üzerine yaratılmış; insan ile evrenin ilişkisini, doğrudan ya da dolaylı bir şekilde konu edinen her çeşit ve formattaki film formunu seyirciyle buluşturmayı hedefliyor. En geniş anlamıyla dostluk kavramını, güncel sanatların en etkili formlarından biri olan sinema yoluyla yeniden okumak, düşünmek ve hayatımızdaki yansımalarını çoğaltmak niyetiyle, festival kapsamında çeşitli konferanslar, söyleşiler, atölyeler, yarışmalar ve film gösterimleriyle farkındalık oluşturmak isteniyor.

2018 Yılının Kazananları

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali bu yıl değerli ozan Aşık Veysel anısına, 13-14-15 Aralık tarihlerinde ikincisini gerçekleştiriyor.  62 ülkeden 750 filmin başvuru yaptığı festivalde, bu yıl 50 kısa film ve 4 uzun metraj film sinemaseverlerle buluşacak. Festival kapsamında filmler; Fitaş Sineması, Salt Galata ve Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Film gösterimlerinin yanında, 14 Aralık’ta Salt Galata’da “Uzun Metraja Geçiş Deneyimleri” adlı bir festival söyleşişi gerçekleşecek. Söyleşide Jüri Başkanı Reis Çelik, Nima Javidi ve Ado Hasanovic konuk olacak. Söyleşinin moderatörlüğünü Festival Direktörü Faysal Soysal yapacak.

Jüri başkanı Reis Çelik

Jüri Üyeleri de belli oldu:

Jüri başkanı Reis Çelik, Jüri Üyeleri Feyyaz Duman, Nima Javidi, Vuslat Saraçoğlu ve Ado Hasanoviç‘ten oluşan Jüri yarışan filmleri değerlendirecekler.

Jüri Üyesi Feyyaz Duman

“Kırk Yıllık Hatır Seçkisi” adını ‘Dostluk’ kavramından alıyor

Kırk Yıllık Hatır Seçkisi” adını, doğrudan festivalin adı ve teması olan ‘Dostluk’ kavramından aldığını belirten Faysal Soysal “Bu bölüme, festivale kimlik ve hafıza kazandırması bakımından ayrı bir önem atfediyoruz. Bu coğrafyada yaşayan herkes ‘bir fincan kahvenin kırk yıllık hatırı var’ deyimini bilir ve bu kahvenin Türk kahvesi olduğu artık dünyaca malumdur. Yerel bir kimlikten ve özgün bir değerden hareketle kendimize ait özel bir seçki ismini kullanmayı tercih ettik.  Bu minvalde yerelden hareket ederek evrensel bir tema olan ‘Dostluk’a herkesi davet ettiğimiz bu bölümde doğrudan ya da dolaylı yoldan dostluk temamıza işaret eden her tür kısa film formatlarını seyirciyle buluşturuyoruz” diye konuştu.

Jüri Üyesi Nima Javidi

Mevlüt Koçak ve Gülsen Tuncer’e “Dostluk Onur Ödülü”

Festivalde onur ödüllerinin de verileceğini açıklayan Genel Koordinatör Lütfi Şen; “Dostlukları ve samimi işleri ile bizlere ilham veren iki usta, Mevlüt Koçak ve Gülsen Tuncer’e ‘Dostluk Onur Ödülü’ takdim etmekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. 15 Aralık Pazar günü saat 19:00’da Grand Pera’da gerçekleşecek ödül töreninde onur ödüllerini takdim edeceğiz” dedi.

Jüri Üyesi Vuslat Saraçoğlu

İlk defa Türkiye’de gösterilen filmler seyirciyle buluşacak

“Panorama Seçkisi” bölümünde yer alan filmlerin büyük çoğunluğu ilk defa Türkiye’de gösterilecek. Festivalde, dünyada önemli festivallerde gösterilip, çok sayıda ödüle layık görülen bazı kısa filmlerin Türk izleyicisi ile buluşturulacağı özel bölüm de yer alıyor. Panorama seçkisinde gösterilecek filmlerde herhangi bir tema sınırlamasına gitmemekle beraber, güncel meseleleri yakalayan ve gerek sinema severlere gerekse de sanatın diğer dallarına ilgi gösteren takipçilere yeni ufuklar açma potansiyeli taşıyan eserler festivale davet edildi. Büyük çoğunluğu ilk defa Türkiye’de gösterilen bu film seçkisinde dünya sinemasından 17 film seyirci ile buluşacak.

Aşık Veysel

Aşık Veysel’in anısına Stephan Talneau’nun “Saz” filmi

Festivalin “Özel Gösterim Seçkisi” bölümünde ise; uzun metrajlı iki sinema filmi, iki de belgesel film izleyiciyle buluşacak. Bu yıl festivale ilham kaynağı olan Aşık Veysel’in anısına Stephan Talneau’nun “Saz” filmi gösterilecek Sinemaseverler, saz ve müziğin dostluğuyla yola çıkmış olan Petra’nın Balkanlar, Anadolu, Kafkaslar ve İran yolculuğundaki  temiz, duru ve insani olanı arayışına tanık olacaklar.

Jüri Üyesi Ado Hasanoviç

Yönetmen Reis Çelik ve Tuncel Kurtiz’den iki film

Festivalde sunulacak filmler hakkında detaylı bilgi veren Festival Direktörü Faysal Soysal “Jüri Başkanımız Reis Çelik’in birbiri ile bağlantılı “İnat Hikayeleri” filmi ve onun kamera arkası belgeseli olan “İnadına Film Çekmek”, sinemada dostluk ilişkisi bağlamında çok muazzam hikayeler taşıyor. Yönetmen Reis Çelik ve Türk Sinemasının duayen oyuncularından Tuncel Kurtiz’in dostluklarıyla ortaya çıkan bu iki film de “Özel Gösterim Seçkisi”nde yer alıyor.  Jüri üyelerimizden İran’ın yeni yeteneklerinden olan Nima Javidi’nin ilk uzun metraj filmi olan “Melbourne” filmi de bu seçkide yer alan bir diğer film. Tüm sinemaseverleri bu değerli yapımları izlemek üzere 13-14-15 Aralık tarihlerinde II. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’ne bekliyoruz” dedi.

Festival Genel Koordinatörü Mehmet Lütfi Şen

Festival Genel Koordinatörü Mehmet Lütfi Şen Açıklama yaptı

Festival Genel Koordinatörü Mehmet Lütfi Şen, Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali için yaptığı yazılı açıklamada ; “Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’ne başlarken, Anadolu’nun mayası olan dostluğu kendimize ve dünyaya ısrarla hatırlatmak için yola çıkmıştık. Üstat Fethi Gemuhluoğlu’nun ifadesiyle kendimize, coğrafyamıza, tarihimize, komşularımıza, tabiata dost olmalıyız ve bütün dostluklar söylenmelidir demiştik. Ülkemizin her yerinden ve dünyanın her kıtasından çağrımıza cevap aldık. Festivalin ikincisini gerçekleştirirken toplamda yarışma bölümüne iki yılda 100’den fazla ülkeden 1500’ün üzerinde film gelmesi bizi ümitlendirdi, mutlu etti ve mesuliyetimizi artırdı. Şimdiki hedefimiz daha çok çalışarak ikinci festivalin hemen sonrasında festival etkinliklerimizi, film gösterimlerimizi, söyleşilerimizi, atölyelerimizi, sanat ve dostluk için yapılabilecek faaliyetleri bütün yıla yaymak olmalı diye düşünüyoruz.

Evet, insanlığın birbirine dostluğunun azaldığı, kendi ürettiği teknolojileri ve sistemleriyle kendini kurban ettiği bir çağdayız. Daha çok üretmeye ve daha çok tüketmeye indirgenmiş, kalabalıklar içinde yalnızlaşmış ve soyutlanmış, hâkim sistemin bekası uğruna kendi doğasına yabancılaşmış bir yapı var karşımızda. İzlenen, gözlemlenen ve arşivlenen özel bilgilerinden hareketle ne yapması gerektiği kendisine dikte edilen, buna karşın özgürleştiğine ikna edilen bir kölelik türü̈ yaygınlık kazanıyor. Küçük bir azınlık, büyük bir savurganlık yaşarken, büyük bir kitle açlıkla pençeleşiyor. Dünyanın birçok yerinde haksızlığa ve zulme uğrayanlar hızla artarken, zalimlerin dünyaya adalet dağıttıkları simülasyonunu başarıyla vizyona soktukları bir zamanı yaşıyoruz. İklim, doğa ve denge bozuluyor. Ne yazık ki insanoğlunun çağdaş hırsı, doğaya dost olmak yerine onu esir alma çabası birçok canlı türünü yok etmektedir. Biz festival olarak insanlığa, insanın da bir canlı türü olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Çatışmanın, zulmün, yabancılaşmanın, yalnızlaşmanın, yurtsuzlaşmanın ve ötekileştirmenin baskın egemenliğini yaşadığımız bu çağda; insanlığı Anadolu coğrafyasında maya tutmuş, kendine, komşusuna ve zorda kalmış uzak diyarlara dostluğa davet etmeye devam edeceğiz. Anadolu’nun cinsiyet, ırk, din, dil vb. ayrımları geride bırakarak, İspanya Yahudilerinden Beyaz Ruslara herkese dostluk eli uzatıp ölümden kurtardığı tarihi anarak; günümüzde ülkemize sığınan ve hayatı kurtulan milyonlarca insanı örnek gösterip, bütün insanların insanlık için bu mayada buluşmasını diliyoruz.

Sazıyla, bütün insanlıkla mükemmel bir dostluk kuran Aşık Veysel anısına gerçekleştirdiğimiz ikinci festivalimizde, dünyanın her kıtasından çağrımıza uyan kısafilmci dostlara, dostluk için yapılan çabalara ve bu güzel sonuca ulaşmak için gece gündüz çalışan festival ekibimize teşekkür ediyorum. Bu süreçte yanımızda olan uluslararası dostluğun en büyük kurumu Türk Kızılay’ı ve başkanı sayın Kerem Kınık’a, Beyoğlu Belediye Başkanı Sayın Haydar Ali Yıldız’a, Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Ömer Arısoy’a ve bize destek veren tüm kurum ve kuruluşlara gönülden şükranlarımı sunuyorum.

İyi bir geleceği sadece dostluk inşa edebilir. Dostluk bütün insanlığın değeridir. Dostluk için ortaya koyulan bu heyecan verici sonuçları festivalde hep birlikte izleyelim, perdenin önünde dostlarla buluşalım temennisiyle.” dedi.

II. Uluslarası Dostluk Kısa Film Festivali seçkileri açıklandı!

YARIŞMA SEÇKİSİ

 • Barê Giran – Ağır Yük  (Türkiye), Yılmaz Özdil, 17’
 • Fishnet And The Fish (İran), Ali Nikfar, 8’39”
 • Ukde (Türkiye), Hüsnegül Çelik, 19’48”
 • Gravity (Hollanda), Yao Yao, 2’45”
 • I Will Wait (Irak), Mohammed Sherwani, 11’11”
 • Pupone (İtalya), Alessandro Guida, 16’
 • Pantor (Türkiye), Tahsin Özmen, 15’
 • Ray (Kosova), Lorena Sopi, 12’30”
 • Toprak (Fransa), Onur Yağız, 11’
 • Angel’s Mirror (Çin), Cheng Chao, 14’
 • This Side, Other Side (İran), Lida Fazli, 8’51”
 • Box Paul (Rusya), Viktor Belanov, 11’30”
 • The Dead Dide Once (ABD), Max McGillivray, Alex Morelli, 8’30”
 • Cover (İran), Vahid Alvandifar, 15’
 • Taiwanese Cha Cha Cha (Tayvan), YuHui (Judie) Yang, 15’
 • Piece Cemetery 85 (İran), Shahram Maslakhi, 14’59”

KIRK YILLIK HATIR SEÇKİSİ

 • Ian, A Moving Story (Arjantin), Abel Goldfarb, 9’
 • Lekesiz (Türkiye), Mehmet Oğuz Yıldırım, 13’34”
 • Walking Fish (Hollanda), Thessa Meijer, 19’
 • Yeryüzü Garipleri (Türkiye), Murat Kılıç, 14’49”
 • Der Besuch – Visit (Almanya), Christian Werner, 15’
 • Them (Almanya), Robin Lochmann, 15’
 • GAB (Fransa), Gazanfer Biricik, 10’
 • Alien (Kore), Jegwang Yeon, 15’
 • Brooklyn Park (ABD), Nikola Duravcevic, 14’49”
 • Zain – Waiting (İspanya), Pello Gutiérrez, 12’26
 • Servis (Türkiye), Ramazan Kılıç, 13’54”
 • İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış…Ve İlkbahar (Türkiye), Hamza Uysal, 7’04”
 • APP (Türkiye), Hatice Aşkın, 17’
 • Fish Broth (Kazakistan), Alisher Zhadigerov, 8’
 • Shok (Kosova), Jamie Donoughue, 21’06”
 • Korkuluk (Türkiye), Yener Akbaba, 11’55”
 • Marisol (ABD), Zoe Salicrup Junco, 14’44”

PANORAMA SEÇKİSİ

 • Brothers (Rusya), Angelina Debor, 19’18”
 • Heyvan – Hayvan (İran), Bahram & Bahman Ark, 15’
 • Kids (İsviçre), Michael Frei, 9’
 • Blessed Land (Vietnam), Phạm Ngọc Lân, 18’32”
 • Nemesis (İran), Behzad Jafarimazhab, 6’
 • Maja (Danimarka), Marijana Jankovic, 19’
 • Bad People (Gürcistan), Giorgi Tavartkiladze, 19’26”
 • The Sound Of Falling (Tayvan), Chien Yu Lin, 12’52”
 • Eksik ( Türkiye), Volkan Budak, 10’18”
 • Whatever It Takes (Fransa), Pierre Amstutz Roch, 15’34”
 • The Keeper (Portekiz), Rodrigo Areias, 15’
 • Loved Ones (Polonya), Zofia Kowalewska, 13’56”
 • Online Shopping (İran), Ghasideh Golmakani, 15’
 • Story (Polonya), Jola Bańkowska, 5’8”
 • Bé Deng – Sessiz (Türkiye), L. Rezan Yeşilbaş, 14’21”
 • Genericamente (İtalya), Giulio Neglia, 18’
 • Ashmina (İngiltere), Dekel Berenson, 15’

ÖZEL GÖSTERİM SEÇKİSİ

 • Saz / Stephan Talneau, 97’
 • Melbourne /Nima Javidi, 91’
 • İnat Hikayeleri / Reis Çelik, 90’
 • İnadına Film Çekmek / Reis Çelik, 94’

*****

Read Previous

12 Aralık 2019 Perşembe Günün Sergileri

Read Next

13 Aralık 2019 CUMA İDSO Konseri Grand Pera’da

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: