“Avni Lifij. Çağının Yenisi” Sergisi SMM’nde açılıyor

“Avni Lifij.

Çağının Yenisi” Sergisi SMM’nde açılıyor

Haber ve Fotoğraflar : Kemal Gönüleri

1914 Kuşağı’nın özgün temsilcilerinden Avni Lifij’in, çok yönlü üretimine ışık tutan ve çağının düşünsel sorunlarına odaklanan sergisi 15 Ekim’de Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılıyor.

14 Ekim 2019 Pazartesi günü Sakıp Sabancı Müzesi’nde yapılan Basın Lansmanında ; Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper ile SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer Basın Mensuplarına ;  Sergi ve Sakıp Sabancı Müzesi (SSM ) hakkında ;  “Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), çok yönlü üretimi ve sanatına getirdiği kavramsal çerçeveyle Türk resim tarihinde özgün bir yere sahip olan Avni Lifij’in (1886-1927) az bilinen dünyasını yansıtan bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sabancı Holding’in katkılarıyla 15 Ekim’de açılacak sergi, daha çok poşadları ve alegorik eserleriyle tanınan Lifij’in sanat eleştirisi ve düşüncelerini içeren yazılarını, fotoğraf alanlarındaki çalışmalarını ve dekoratif sanatlardaki öncü rolünü de aydınlatarak, onun sanatı ve hayatına ayrıntılı bir bakış sunmayı amaçlıyor.

Türk resim sanatının büyük ustalarını tüm yönleriyle tanıtmaya odaklanan ve geçtiğimiz yıllarda yine Sabancı Holding’in desteğiyle gerçekleşen “Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında” ve “Selim Turan. Tez-Antitez-Sentez” sergilerinin devamı niteliğindeki “Avni Lifij. Çağının Yenisi” sergisinde ise sanatçının aynı zamanda öncü bir eleştirmen-yazar ve fotoğraf sanatçısı olarak yaptığı çalışmalar, poşadlar, otoportreler, manzara, çizim ve desenlerinden oluşan 800’ü aşkın eseri ilk kez bir araya getirilerek sergilenecek.

Sanatçının ailesi tarafından titizlikle saklanan aile koleksiyonu ve arşivleriyle birlikte SSM Koleksiyonu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim Heykel Müzesi Koleksiyonu, Ankara Resim ve Heykel Müzesi ve Milli Kütüphane’deki eserlerin ve sanatçı tarafından kaleme alınmış yazıların ilk kez yan yana geleceği “Avni Lifij. Çağının Yenisi” sergisi, sanatçının yazı alanındaki zengin üretimini de gözler önüne serecek, sanat eleştirisi, şehircilik, kültür politikaları ve sanat kuramını içeren geniş bir yelpazeye yayılan, Osmanlıca ve Fransızca kaleme aldığı yazılar ve felsefe çevirileri sergi kapsamında müze ortamına taşınacak.

Belgesel gösterimleri, konferanslar, sergi turları ve çocuklara yönelik atölye çalışmalarıyla Avni Lifij’in sanatı ve hayatının derinlemesine ele alınacağı sergi kapsamında sanatçıya dair bir kaynak kitap niteliği taşıyacak ve onun çok yönlü üretimine dair makalelerin, eserlerinden geniş bir seçkinin ve hayat hikâyesinin yer alacağı bir sergi kataloğu da hazırlanacak.” dediler.

“Avni Lifij. Çağının Yenisi” sergisi 15 Ekim 2019 – 12 Ocak 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) Bilet Fiyatları :

Tam Bilet : 30 TL

Grup Bileti (en az 10 kişi) : 25 TL

İndirimli Bilet : 20 TL

Çarşamba günleri ücretsizdir.

*****

Facebook’ta yer alan diğer Fotograflar için TIKLAYINIZ

*****

*****

Read Previous

15 E K İ M 2019 S A L I  Günün Sergileri

Read Next

Mustafa Çapar’ın Resim Sergisi Devam Ediyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: