72.Yıl Sergisinin 2.Bölümü Açılıyor

72.Yıl Sergisinin 2.Bölümü Açılıyor

Haber : Kemal Gönüleri

  • İki grupta yapılan Serginin birinci bölümü 12 Ağustos Cumartesi günü açılmıştı. İkinci Bölümü İse 19 Ağustos Cumartesi günü saat 18.00’de düzenlenen kokteylle açılacak.

Geleneksel Adalı Ressamlar Sergisi 12- 25 Ağustos tarihleri arasında iki bölüm halinde Adalar Kültür Derneği’nde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

45 ressamın katıldığı bu yıl ki Serginin birinci bölümü 12 Ağustos’ta açılmıştı ; İkinci Bölümü İse 19 Ağustos Cumartesi günü saat 18.00’de düzenlenen kokteylle açılacak.

19 Ağustos Sergisine Katılan Sanatçılar:

19 Ağustos’ta başlayan sergiye; Akif Poroy, Ani Cebeci Çimen, Ayten Çetinkaya, Azniv Çoban, Feryal Taneri, Gülhan, Haygan Kılıçcan, Hrasun Sergio, İlknur Altun, Janin Papazyan Y., Karin Cincioğlu, Leylâ Sayın, Lilyan Tanilyan, Meral Ağar, Mina Sanver, Michel Bovete, Nino Varon, Nıvart Yıldız, Nihal Güres, Nuran Eti, Sevtap Güngör, Tasula Sofraniyadis, Ulus Fatih katılıyorlar.

72 YILDIR SÜREN GELENEK

Portre ve natürmortlarıyla olduğu kadar peyzajları ile de tanınan İbrahim Çallı, Mehmet Ali Laga, Ayetullah Sumer, Şeref Akdik, İlhami Demirci, Hamit Görele ve Kemal Zeren gibi Türk resim sanatının usta hocalarının Adaların romantik ve lirik doğasından ve yaşam tarzından etkilenmeleri kaçınılmazdı. İşte bu sanatçıların, Adaları mesken tutmaları, 40’lı yılların ortalarından itibaren başlar ve Adalar’ın eşsiz doğasında yaptıkları çalışmalarını sergilemek, sanatseverlerin beğenisine sunmak ihtiyacı doğal olarak meydana çıkar.

Adalar’da o zamanlar sergi salonu olmadığından, Splendid Oteli sahipleri ressamlara kucak açar, otelin deniz tarafında bulunan ahşap pavyon, sergi salonu olarak işlev kazanır. 1946 Ağustos’undan itibaren her yaz o küçük mekânda birbirinden değerli eserler sergilenir. Bu sergilere daha sonraları Zeki Faik İzer, Sabri Berkel, Erdal Alantar, Hüseyin Bilişik, Kristin Saleri, Hasan Kavruk gibi sanatçıların yanı sıra Adalar’ın yerli halkından Pindaros Platonidis, Mıgır Ardan gibi bazı ressamlar da katılır. 60’lı yıllara gelindiğinde, yaz sergilerine katılım talebi ve ilgi arttığından, yeni bir mekân arayışına geçilir.

Bu sefer Anadolu Kulübü’nün yeni otel binasının alt kat salonları bu sergilere tahsis edilir. Ayetullah Sumer, Nevzat Kasman, Kemal Zeren gibi ressamlardan oluşan tertip komitesinin düzenlediği sergiler, Kulüp İdare Heyeti’nin de isteği doğrultusunda geleneksel hale gelir.

Daha sonraki yıllarda bayrağı tek başına devralan Türkân Kıran olur ve 2000’li yılların başına kadar her yaz “Adalı Ressamlar” sergilerini düzenlemeyi başarıyla sürdürür. Kısa bir dönem Ferruh Ertürkgözetiminde gerçekleşen bu sergiler, 2005 – 2010 yılları arasında Kulüp İdaresi’nin isteği doğrultusunda Güzel Sanatlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nazan Akpınar ve Akyol Sanatevi sahibesi Ayla Akyolile Anadolu Kulübü yöneticilerinden meydana gelen sergi komitesi tarafından düzenlenir.

2011 yazında tertiplenen 50. Adalı Ressamlar Sergisi (Kulüp’teki başlangıç 1960 yılına göre), o dönemde Anadolu Kulübü Halkla İlişkiler Müdiresi olan Oya İslimyeli’nin özverili çalışmaları ve katkılarıyla bir kez daha gerçekleşir. Bu tarihten sonra Kulüp İdaresi’nin aldığı karar sonucunda sergilerin Anadolu Kulübü bünyesinde yapılamayacağı anlaşılır.

Ressamların yeni mekân arayışı içerisinde olduğu bu dönemde, Adalar Kültür Derneği’nin, sergi salonunu Adalı Ressamlara açmasıyla, 2012 yılından bu yana “Geleneksel Adalı Ressamlar Sergisi”Adalar Kültür Derneği tarafından düzenlenmeye başlar ve günümüzde de bu sergiler başarıyla devam etmektedir.

*****

Önceki

19AğustosCumartesi GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

Adalı Ressamlar Sergisinin 2 ncisi Açıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar