212 Photography Festivali Sona Erdi

212 Photography

Festivali Sona Erdi

Haber : Kemal Gönüleri

Fotograflar : Didem Kendik

  • 10 Gün Süren Kapsamlı Bir Programın Ardından 212 Photography Festival Sona Erdi.
  • Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması’nda 5.000 Euro ödüle hak kazanan Ekin Çekiç’in AT fotografı oldu

Bu yıl ikinci kez düzenlenen 212 Photography Festival 3-12 Mayıs tarihleri arasında dokuz sergi, altı söyleşi, beş atölye ve sekiz film gösteriminin yanı sıra, çağdaş fotoğraf sahnesinden dikkat çeken yerel ve uluslararası birçok ismi Yapı Kredi bomontiada çatısı altında fotoğrafseverlerle buluşturdu. Yoğun bir katılımın ardından sonra eren 212 Photography Festival, gelecek sezonda yine kapsamlı bir programla fotoğrafseverlerle yeniden buluşmak için hazırlıklara başladı.

Çağdaş fotoğraf dünyasından seçkileri buluşturan dolu dolu bir takvim

3-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen 212 Photography Festival, Fransız fotoğrafçı Charles Fréger’in oldukça ilgi gören Wildermann isimli fotoğraf serisinin yanı sıra, Amerikalı ve Avusturalyalı Cooper & Gorfer ikilisinin arktik bölgelerdeki Sápmi kadınlarından oluşan ve masalsı tabloları andıran karmaşık fotoğraf kolajlarından oluşan Interruptions / Swedish Sápmi sergilerinin yanı sıra; İsveçli belgesel fotoğrafçısı Niels Ackermann’ın fotoğrafladığı ve gazeteci Sebastien Gobert’in derlediği, Ukrayna’nın komünizmden çekilme sürecinde Lenin heykelinin devrilmesinin şaşırtıcı yolculuğunu anlatan Looking for Lenin (Lenin’i Aramak) isimli serisini İstanbullu sanatseverlerle buluşturdu.

Ayrıca, Polonyalı fotoğrafçı Ilona Szwarc’ın modern kültür ortamında şekillenen kadın kimliğine odaklanan Rodeo Girls ve American Girls serilerinden bir seçki, İstanbul’da yaşayan belgesel fotoğrafçısı Rena Effendi’nin ve optik illüzyonu kurgusuna dahil ederek mekân algısıyla oynayan Ali Bilge Akkaya’nın çarpıcı eserlerinin yanı sıra, Yapı Kredi sponsorluğunda Yapı Kredi 75. Yıl Sergileri kapsamında Selahattin Giz – İstanbul Fotoğrafları da sergilendi. HP’nin profesyonel baskı teknolojileri uzmanlığıyla baskı sponsorluğu ile destek verdiği ve sergilerin aydınlatma çözümlerinin Tepta tarafından uygulandığı festivalde, Türkiye’nin ilk moda fotoğrafçılarından Tamer Yılmaz’ın danışmanlığını üstlendiği ve Türk moda fotoğrafçılığına yön vermiş isimlerden oluşan bir seçki de yine festivalin öne çıkan sergileri arasında yer aldı. Türkiye’de Moda Fotoğrafçılığı sergisinin destekçi markaları arasında Mavi yer alıyordu.

New York’ta yaşayan ve fotoğrafları düzenli olarak Pitchfork, New York Times, Interview Magazine gibi yayınlarda yer alan Ebru Yıldız’ın müzisyen portrelerinden çok özel bir seçki de Red Bull iş birliğiyle festival programı kapsamındaki sergilerden bir diğeriydi.

Bir kültür köprüsü: Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması’nı kazananı Ekin Çekiç oldu 

Ortak dil olarak fotoğrafı kullanan ve kutlayan 212 Photography Festival’in en çok ilgi çeken bölümlerinden biri olan Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması’nın kazananı 3 Mayıs Cuma günü belli oldu. Festival kapsamında hem panellere hem de sergilerin bazılarına ev sahipliği yapan Cooper & Gorfer, Niels Ackermann, Ilona Szwarc gibi sanatçıların yanı sıra; Ahmet Elhan, Sami Basut, Sébastien Gobert, Ozan Açıktan, Mehmet Kısmet ve festival direktörü Handan Yılmaz gibi isimlerin yer aldığı jüri, festivalin ilk gününde Soho House Istanbul’da bir araya gelerek, 500’den fazla başvuru arasından seçim yaparak 5.000 Euro ödüle hak kazanan Ekin Çekiç’in birinciliğini duyurdu. Yarışmanın ilk 10 finalistinin eserleri de festival boyunca Yapı Kredi bomontiada’nın avlusunda sergilendi.

Fotoğraf depolama uygulamasıyla teknoloji sponsorluğunu üstlenen lifebox’ta festival kapsamında yer alan fotoğrafçıların ve yarışmaya katılan yarışmacıların fotoğrafları paylaşılarak dijital bir sergi ortamı oluşturuldu.

Fotoğrafseverler sanatçılarla söyleşilerde buluştu

Niels Ackermann’ın Lenin’i Aramak serisi üzerine Osman Nuri İyem moderatörlüğündeki söyleşisi ve Sarah Cooper ve Nina Gorfer ikilisinin Bir Görsel Yaratmak üzerine Bediz Yıldırım ile sohbeti, programda öne çıkan sanatçı oturumları arasındaydı. Programda ayrıca festival sanatçılarından Ilona Szwarc’ın Kendini Bulamayan Karakterler başlıklı konuşması, Paris-Beyrut: Mutluluk Hattı başlığı altında ise fotoğrafçı ve yazar Dilan Bozyel’in yeni fotoğraf ve hikâye kitabıyla ilgili bir paneli yapıldı.

Mimari ve Fotoğraf başlığı altında ise mimar Han Tümertekin ve fotoğrafçı Cemal Emden, mimar Seyhan Özdemir ve fotoğrafçı Emre Dörter’in katıldığı iki ayrı oturum Jotun sponsorluğunda gerçekleşti.

Güçlü görselliğe sahip film gösterimleri gerçekleşti

Ingmar Bergman filmlerinden seçkiler arasında Bergman’ın Evinde, Persona, Yedinci Mühür, Yaban Çilekleri yer alırken aynı zamanda İsveç Kısa Filmleri, Stockholm Hikâyeleri gibi bazı İsveç yapımları da İsveç Konsolosluğu’nun desteğiyle festival programında yerini aldı. Willy Ronis: Bir Fotoğrafçının Otoportresi ile Julian Pölsler’in Duvar adlı filmi de gösterimler arasında yer alan diğer seçkilerdendi. Film gösterimleri İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin desteğiyle gerçekleşti.

Fotoğraf atölyeleri ile kreatif üretimler yapıldı

Festivalde herkesin katılabildiği atölyeler arasında Metin Çavuş’un ev sahipliğinde Dönüşümü Fotoğraflamak: Bomonti’nin Yeni Katmanlarını Görselleştirmek’in yanı sıra; Jotun sponsorluğunda Mimari ve Fotoğraf üzerine bir atölye de fotoğrafçı ve mimar Zeynep Tümertekin ile fotoğrafçı Emre Dörter tarafından hayata geçirildi. Fotoğrafçılığı öğrenmeye can atan çocukları da unutmayan festivalde Lomography, çocuklar için Özde Karadağ ile Işığı Öğretmek isimli bir atölye çalışması düzenledi.

Festival alanına ulaşım BMW Türkiye Distribütörü Borusan Otomotiv tarafından sağlanırken, ziyaretçiler Yapı Kredi bomontiada’da kurulan VR Deneyim Noktası ile BMW modellerini tüm detaylarıyla keşfedebildi. Festivaldeki yabancı sanatçıların konaklama sponsoru olan Sofa Hotel aynı zamanda yabancı sanatçıların yer aldığı festivaldeki söyleşileri de üstlendi.

10 gün boyunca yoğun bir ziyaretçi katılımının ardından sonra eren 212 Photography Festival, gelecek sezonda daha da kapsamlı bir programla fotoğrafseverlerle buluşacak. Detaylı bilgiyi sosyal medya hesaplarından takip etmek mümkün:

IG: @212photographyfestival

facebook.com/212photographyfestival

twitter.com/212photofest

*****

Önceki

TED Rönesans Koleji TGC Basın Müzesi’ni ziyaret etti

Sonraki

16 Mayıs 2019 Perşembe Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar