Meryem Pırlak Başkanlığa Seçildi

İnsan Sanat ve Kültür Derneği kongresi Yapıldı

Meryem Pırlak Başkanlığa Seçildi

Haber : Vahit Şahin

  • Meryem Pırlak başkanlığındaki yönetim kurulu; Müzeyyen Uraslı, İsmet Argın, Ayşe Sezen ve Başak Yiğenoğlu’ndan oluştu.

İnsan Sanat ve Kültür Derneği‘nin 3’üncü Genel Kurulu yapıldı.

Seçim sonucunda Meryem Pırlak başkanlığındaki yönetim kurulu Müzeyyen Uraslı, İsmet Argın, Ayşe Sezen ve Başak Yiğenoğlu‘ndan oluştu.

Divanın oluşumu ve gündem maddelerinin görüşülmesinden sonra bir konuşma yapan Başkan Pırlak, “2017 yılı haziran ayında 24 kişi ile kurulan İnsan Sanat ve Kültür Derneği yılların birimini 3. genel kurul toplantısı ile taçlandırmış oldu. Yüzlerce kişinin değer kattığı bu kıymetli yolculuğumuz bir çok kişinin yaşam biçimine dokunmak üzere faaliyetlerine devam ediyor” dedi.

Mağara döneminden sonra 13. yüzyılda rastlanılan anonim resimlerin 1200’lü yılları günümüze taşıyarak zamanda yolculuk yapılmasına geçmişle duygusal, ruhsal, sanatsal, bilimsel bağ kurulmasına vesile olduğunu kaydeden Pırlak, şunları söyledi:

“15 ve 16. yy a kadar süregelen dini amaçlı konularla insanların günlük yaşamlarını kasıtlı olarak dinsel bir çember içerisinde sürdürmeleri sağlanmış. Din ve siyaset konulu eserler üretilmesini sağlayarak insanları kolayca yönetmişlerdir. Sanatın büyüleyici gücü hızla tüm dünyayı sarmıştır.

15. yy da bir kültürel devrim ateşlenmiş, hümanizm tüm alanlarda etkisini göstermiş, ilim, bilim, sanat moda olmuş. İnsanlar yarış halinde kendilerini geliştirmeye çabalamıştır. Bireylerin gelişmesi doğal olarak mimari, resim ve heykelde ustalık seviyesinde hissedilmeye başlanmış, yazarların, sanatçıların etkileşimi ile rönesans dönemi başlamıştır.

Duvar resimleri, panolar, tablolar, heykel ve mimari alanda günümüze kadar hatta sonsuza kadar kendilerinden ve eserlerinden söz ettirecek güçlü insanlar yetişmiştir. Sıradan bir el işçisi olarak görülen sanatçıların entelektüel kimlikleri dönemin diğer düşünürlerinin, ilim bilim adamlarının statüsüne yükselmesini sağladı. İtalyan sanatçıların idealize figürleri, kuzey avrupalıların gündelik gerçeklerden oluşan kompozisyonları olağanüstü sahneler ortaya koydu.

Hızla değişip dönüşen sanat akımları ülkemizde ll. Abdülhamit döneminde 1882 yılında Osman Hamdi Bey’in Sanayi Nefise Mektebi müdürlüğüne getirilmesi ile deneyimlenmeye başlandı. 1914 yılında da kızlar için İnas Sanayi Nefise Mektebi’nin kurulması ile de kız ve erkekler için sanatın tohumları atılmış oldu.”

Meryem Pırlak, sanat tarihini öğrenmenin dünya tarihini öğrenmek sayılacağını belirterek şöyle devam etti:

“Çünkü geçmiş, sanat eserleri ile günümüze taşınır. Tüm bu bilgilere ulaşma çabamıza bir de el işçiliği ve tasarımı da ekleyerek kendimize dolayısı ile topluma değer katacak etkinliklerimize devam ediyoruz. Günümüze kadar gelen bu süreçte olup bitenleri öğrenme, anlama, yaşam biçimi haline getirme ve paylaşma çabamız ile sosyalleşme ihtiyacımızı gidermek için bir araya geldiğimiz İnsan Sanat ve Kültür Derneği merkezimizde misafirlerimizi ağırlamak üzere bekliyoruz.”

3.Genel kurul toplantısına ayrıca Adana Karadağ Kültür Eğitim Derneği Başkanı Sema Elma ve Fatma Gülkan da katıldı

***

Önceki

10 Aralık 2023 Pazar TSM Konseri

Sonraki

11 Aralık 2023 Pazartesi Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar