Gülsüm Ünal,”Sanat Ruhun İlacıdır”

Gülsüm Ünal,”Sanat Ruhun İlacıdır”

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Sanatçı Gülsüm Ünal’dan sanal fotoğraf sergisi
  • Gülsüm Ünal, “Çukurova Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi’yle ortak bir  proje yürüttük. Bu sergide yer alan çiçekler, bu projenin yansımalarındandır”

23 yıldır fotoğraf sanatının içinde yer alan Gülsüm Ünal, 24 eserden oluşan sanal fotoğraf sergisi açtı. Ünal, sanatın ruhun ilacı olduğunu söyledi.

Gülsüm Ünal, “Bu aralar annemin sağlık sıkıntıları nedeniyle üzücü günler yaşasak ta sanat her zaman olduğu gibi benim ruhumun ilacı olmaya devam ediyor. Birebir sanatsal sohbetlerimiz, konukların yorumlarıyla sergi izlemenin keyfi her zaman farklı olacaktır. Ama pandemi koşullarında yeni tarz sergi sunumlarına da adapte olmak gerekiyor” dedi.

Gülsüm Ünal Sergisini izlemek için TIKLAYINIZ

24 eserden oluşan online sergi için, “Toroslarda güneş bize kollarını açtı. Güneşin kollarının açtığı tuvalde bende size nadide çiçeklerin resmini yaptım” diyen Ünal, sanat yaşamı hakkında şunları kaydetti:

“Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi mezunu olup, halen bir araştırma enstitüsünde fitopatoloji uzmanı olarak çalışmaktayım. 1998 yılından beri sanat camiasının içinde yer almaktayım. 1998 yılında Fotoğraf Ustası Mehmet Baltacı’nın başkanlığındaki AFAD eğitim semineriyle başlayan fotoğraf serüvenim, bir başka fotoğraf ustası S.Haluk Uygur’un birçok proje atölyeleriyle devam etti, fotoğraf, edebiyat (haiku), sanat tarihi, felsefe gibi alanlarda çok sayıda atölyeye katıldım.

Birçok sergi ve sanatsal projede yer alarak, fotoğraflarım bazı kitaplarda yayınlanmıştır. Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği yönetim kurulu üyesiyim. Ayrıca Altınrota gezi, kültür, sanat ve fotoğraf dergisinin yazar kadrosunda olup, yazılarım ve fotoğraflarımla sanat yolculuğuna devam etmekteyim.”

Son çalışmasının yazarları arasında bulunduğu uzun süreçli bir projenin ürünü olan “Toroslar ve Nadide Çiçekleri” kitabı olduğunu belirten Ünal, “Çukurova Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi’yle ortak yürütülen projede, çiçeklerin sadece estetik kaygılarla görüntülenmesi dışında bilimsel tür tanımlamaları yapılmış, oluşturulmakta olan uluslar arası herbaryuma da katkı sunulmuştur. Bu sergide yer alan çiçekler ise, bu projenin yansımalarındandır” dedi.

*****

Read Previous

Ercan Kont’tan Şiir Dinletisi

Read Next

9 Şubat 2021 Salı Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: