Buğdayın Ekmeğe Yolculuğu

Buğdayın Ekmeğe Yolculuğu

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Prof. Dr. Sertaç Özer: “Günümüzde Anadolu toprakları 23 yabani buğday türüne ve 400’den fazla kültüre alınmış buğday çeşidine ev sahipliği yapmaktadır.”
  • Yüksek Ziraat Mühendisi Nesrin Karataş: “Ekşi maya ile üretilen ekmekler daha sağlıklıdır. Ekmekler yüzde yüz ekşi mayalı olmalıdır.”

Çukurova Üniversitesi‘ne bağlı Türkoloji Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte “Buğdayın Ekmeğe Yolculuğu” anlatıldı.

Kısacıkzade Konağı’nda düzenlenen etkinlikte ÇÜTAM Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik tarafından kürsüye davet edilen Ç.Ü. Gıda Mühendisllği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sertaç özer ve Ziraat Yüksek Mühendisi Nesrin Karataş, eski çağlardan başlamak üzere günümüze kadar gelen buğdayın nasıl ekmeğe dönüştüğünü anlattılar.

Prof. Dr. Sertaç Özer, “Günümüzde Anadolu toprakları 23 yabani buğday türüne ve 400’den fazla kültüre alınmış buğday çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Buğdayı, günümüzün modern çeşitleri, binlerce yıl önce insanlar tarafından seçilmiş ilkel formları ve halen doğada bulunan yabani akrabalarıyla birlikte topluma tanıtmak bizler için çok önemlidir” dedi.

“GDO’lu buğdaylar var mıdır?”

Prof. Dr. Sertaç Özer, günümüzde ticari olarak üretilen buğdaylarda henüz GDO ile ilgili henüz bir risk bulunmadığını ifade ederek, “Modern buğdaylar olarak adlandırılan buğdaylar tamamen klasik ıslah teknikleri ile ürünleri olup seleksiyon ve melezleme kombinasyonu ürünlerdir” diye konuştu.

“Yüzde yüz ekşi maya”

Ekmekçi Kadın” olarak da bilinen Ziraat Yüksek Mühensisi Nesrin Karataş da, ekşi maya ile üretilen ekmeklerin daha sağlıklı olduğunu belirterek, “Ekmekler yüzde yüz ekşi mayalı olmalıdırdedi.

Karataş, “Ekşi maya geçmişi M.Ö: 3000 yıllarına kadar dayanır. 5000 yıldır her türlü ekmek için kullanıyor. Ekşi mayaya dair ilk belgeler Hammurabi yasası yazıtlarında bulunmuşturdedi.

Konferans sonunda Nesrin Karataş’ın ürettiği ekşi mayalı ekmekler etkinliğe katılanlara ikram edildi.

Ç.Ü. Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sertaç Özer ve Ziraat Yüksek Mühendisi Nesrin Karataş’a ÇÜTAM Merkezi Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik tarafından hazırlanan teşekkür belgeleri takdim edildi.

***

Önceki

15 Aralık 2023 Cuma Tiyatro Rehberi

Sonraki

15 Aralık 2023 Cuma İDSO Konseri AKM’de

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar