Altınoran’da yeni öğrenim dönemi başladı

Altınoran’da

yeni öğrenim dönemi başladı

Haber ve Fotoğraflar : Vahit Şahin

  • Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Dr. S. Haluk Uygur: “Aslında herkes sanatçıdır. İnsan düşünüyorsa ve düşündüğünü sanatın bir parçası hale getiriyorsa sanatçıdır. Çünkü sanat bir davranış biçiminden çok düşünme biçimdir.”

Altınoran Sanat Tarihi Atölyeleri “Sanatı Yaratan Felsefe” Atölyesiyle yeni öğrenim dönemine başladı.

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği’nde açılan atölye öncesinde 2019-2020 sezonunda ; Haziran ayına kadar sürecek söyleşi, konferans, fotoğraf, resim, müzik ve diğer sanat dallarındaki etkinlik programı hakkında bilgiler veren Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Dr. S. Haluk Uygur, daha sonra ;

“Sanatı Yaratan Felsefe” dersine başladı. İnsanın var olduğundan itibaren felsefenin başladığını ifade eden veren Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Dr. S. Haluk Uygur, “Aslında herkes sanatçıdır. İnsan düşünüyorsa ve düşündüğünü sanatın bir parçası hale getiriyorsa sanatçıdır. Çünkü sanat bir davranış biçiminden çok düşünme biçimdir. Sanat, evrendeki her şeye göre daha soyut, kısaca en soyut, en özgün kavramdır” dedi.

Antik dönem eserlerinde sanatçıların neden isimlerini kullanmadığına da değinen Uygur, bu konuda Platon’un felsefesinin etkin olduğunu belirterek, “Platon, duyu dünyasının devamlı bir değişim içerisinde olduğundan bu dünyadan alınan bilginin kalıcı ve değerli olmadığını söylemiştir. Platon, eserlerin bu nedenle genellenebilir nitelikte değildir görüşünde olduğu için sanatçının eserinin de evrendekinin bir kopyası olduğu için değersizdir görüşünü savunmuştur. Tabi ki değersizleşen sanatçının eserine imza atması da uygun olmayacaktır. Ancak ondan sonra Dünyaya gelen Aristo ise, Platon gibi düşünmemiştir” dedi.

12 oturum 40 saatten oluşan “Sanatı Yaratan Felsefe” atölyesi her Pazartesi devam edecek. Bugün başlayacak olan “Temel Sanat Tarihi Atölyesi de 12 oturum ve 40 saat olacak.

*****

Read Previous

Exlibris Yarışmaları Sergisi Türkiye’de ilk defa açıldı

Read Next

Rus-Türk Günleri 26 Eylül’de Bodrum’da başlıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: