30.Altın Koza Film Festivali için basın toplantısı yapıldı

30.Altın Koza Film Festivali için

Basın toplantısı yapıldı

Haber : Fotoğraflar : Vahit Şahin

Zeydan Karalar, “Cumhuriyetin 100. Yılında Altın Koza’nın 30’uncusunu yapmanın gururunu yaşıyoruz.”

Menderes Samancılar, “Halk ve basın festivale sahip çıkıyor.”

Nebil Özgentürk, “Güçlü ve önemli bir festival.”

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce 18-24 Eylül tarihlerinde yapılacak 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin basın toplantısı Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Festival Yürütme Kurulu Başkanı Menderes Samancılar, kurul üyeleri Nebil Özgentürk, Hüseyin Orhan, Mahmut Göğebakan ve İsmail Timuçin’in katıldığı toplantıda festivalin jeneriği de gösterildi.

Cumhuriyetin 100. Yılında Altın Koza’nın 30’uncusunu yapmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Adana’da film festivali yapmanın ayrı bir yönü var. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali çok önemli çünkü Adana’nın sinemaya düşkünlüğü ve seçiciliği, halkının sanatseverliği, Adana’dan yetişen evrensel değerde sanatçıların çokluğu festivalin değerini artırıyordedi.

Gösterimi Ücretli Yapılacak Tek Filmin Geliri Depremzedelere

 • Bu yıl Orhan Kemal Emek Ödülleri’nin Belkıs Özener ve Ahmet Soner’e,
 • Onur Ödülleri’nin Cihan Ünal ve Perran Kutman’a,
 • Cumhuriyetin 100. Yılında “Sinemamızın Yüzleri Özel Ödülü’nün Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a

verildiğini hatırlatan Başkan Zeydan Karalar, Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde Türkiye prömiyerini yapacak olan, Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi “Kuru Otlar Üstüne’’nin gösteriminden elde edilecek gelirin, deprem bölgelerine ulaştırılacağını kaydetti.

Festival Film Gösterimleriyle Halkla Etkin Şekilde Buluşuyor

Festivalde film gösterimlerinin ücretsiz olduğunu, sadece deprem bölgesine yardım amacıyla “Kuru Otlar Üstüne’’ filminin gösteriminin ücretli olduğunu aktaran Başkan Zeydan Karalar, her yıl bir öncekinden daha ileride bir festival yapıldığına dair gelen yorumlar bulunduğunu belirterek Festival Yürütme Kurulu’na teşekkür etti.

Başkan Zeydan Karalar, Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin bir halk festivali olduğunu ve ilçelerde, mahallelerde gerçekleştirilen film gösterimleriyle halkla buluşmanın etkili şekilde sağlandığını belirtti.

Halk Ve Basın Festivale Sahip Çıkıyor

Festival Yürütme Kurulu Başkanı Menderes Samancılar da Uluslararası Adana Altın Koza Festivali’nin sinema sanatı için önemine vurgu yaptı, Adana halkına ve festivale sahip çıkan basın kuruluşlarına teşekkür etti.

Güçlü Ve Önemli Bir Festival

Festival Yürütme Kurulu Üyesi Nebil Özgentürk, Altın Koza’da yer almaları için aradıkları sanatçıların hiçbirinin kendilerini geri çevirmediğini ifade ederek, bunun da Altın Koza’nın gücünden ve öneminden ileri geldiğini söyledi.

Konuşmaların ardından festival jeneriği izlendi ve ardından basın mensuplarının soruları yanıtlandı.

30. yılına ulaşmanın heyecanıyla seyirciyle buluşacak olan Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde bu yıl da

 • Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması,
 • Belgesel Film Yarışması,
 • Uluslararası Kısa Film Yarışması,
 • Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve
 • Adana Kısa Film Yarışması

bölümleri yer alacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasına 45 film başvurdu, ön değerlendirmeyi 11 film geçti, yarışmanın Jüri Başkanı Ömer Faruk Sorak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Galaları PGM 01, Burda, Performans Gösteri Merkezi Salonu’nda yapılacak.

Ulusal Bölgesel Film Yarışmasına 59 film başvurdu. Ön değerlendirmeyi 8 film geçti. Filmlerin galaları Esas 01, Burda AVM, Cinemapink salonlarında yapılacak.

Danışmanlığını Alin Taşçıyan ve Esin Küçüktepepınar‘ın, koordinatörlüğünü İzlem Oktay‘ın yaptığı Dünya Sineması Bölümü;

 • Avrupa Sineması,
 • Dünya Sineması ve
 • Özgürlüğün Yolları

seçkilerini kapsayan, uluslararası alanda övgüler ve ödüller toplayan yeni filmlerin yanı sıra klasiklerden oluşan 21 muhteşem filmi sizlerle buluşturacak. Ayrıca, usta yönetmen Godard’ın anısına Sinematek iş birliğiyle bir özel gösterim yapılacak.

3 Kısa Film Yarışması Var

 • Adana Kısa Film Yarışması-6 film yarışacak.
 • Öğrenci Kısa Film Yarışması-24 film yarışacak.
 • Uluslararası Kısa Film Yarışması-20 film yarışacak.

Çukurova Altın Koza Akademisi bu yıl 2. kez düzenlenecek. Türkiye’de üniversitelerin sinema ve güzel sanatlar bölümlerinde eğitim gören öğrenciler Adana’da ağırlanacak ve festival süresince sinema sektöründen temsilcilerin düzenleyeceği atölyelere katılacaklar.

Önceki

1’inci Sanatta Engel Yok Vakfı Sanat Çalıştayı Başlıyor

Sonraki

15 Eylül 2023 Cuma Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar