YEŞİLÇAMIN ve DİZİLERİN YAKIŞIKLI JÖNÜ ; SALİH GÜNEY

YEŞİLÇAMIN ve DİZİLERİN YAKIŞIKLI JÖNÜ ;

SALİH GÜNEY

Vadullah Taş Yazdı

Salih Güney‘in babası Çerkez kökenlidir. Babası Adana’da yedek subay iken Salih Güney’in annesi ile tanışıp evlenmiş ve 1 Ocak 1945 tarihinde Adana’da doğmuştur . Babası İktisadi Devlet Teşekkülleri’nde devlet memuru olduğu için sık sık şehir değiştirmişler. Ortaokulu Bursa’da Mehmet Çelebi Ortaokulu’nda okumuş, Diplomayı Orhan Gazi Ortaokulu’ndan almıştır.

1959 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümüne girdi ve oradan mezun oldu. Konservatuarda Cüneyt Gökçer’in öğrencisi olur ve Sanata ilk adımını atar. İlk olarak 1960 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’nda Tarla Kuşu oyunuyla sahneye çıkar. Cüneyt Gökçer ve Haldun Dormen’den oyunculuğu öğrenir 1972 yılında kapanışına kadar uzun yıllar Dormen Tiyatrosu‘nda çalışır. Kardeşi Mutlu Güney de kendisi gibi Devlet Tiyatrosu oyuncusudur ve halen Yalova Devlet Tiyatrosu’nda oyun sergilemektedir. 1965’te Haldun Dormen’in Bozuk Düzen filmi ile sinemaya girer. 1965’te Memduh Ün’ün uğur film firmasına çektiği ve yönetmenliğini Fevzi Tuna‘nın yaptığı ‘Yasak Sokaklar’la şöhret olduğunda 22 yaşındadır. 1975 yılında askerliğini jandarma olarak yapar. 1977 yılında çevirdiği filmlerinin yanında İtalya, Milano’ya Kerevit ihraç ederek ticarete de el atar. Deniz GökçerAhu TuğbaHülya AvşarMüjde ArSibel CanGülşen Bubikoğlu gibi Sinema oyuncuları hemen hemen hepsi ilk filmlerini Salih Güney ile çekti ve dört yapraklı yonca diye tabir edilen dört büyük yıldız olan Türkan Şoray,Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın’la oynama şansı yakalamış ender oyuncularımızdandır.

Salih GüneyFikret Hakan ile beraber 1969 yılında Türkiye’de çekilen Ton Curtis, Charles Bronson ve Michele Mercier’le Hollywood yapımı “You Can’t Win Them All” PARALI ASKERLER adlı filminde oynadı.

16 Ekim1972 tarihinde Ses Tiyatrosu‘nun bulunduğu pasajdaki Papirus adlı gece kulübünde bir kavga sırasında yakın arkadaşı  aktör Kuzey Vargın ile aralarında talihsiz bir münakaşa çıkar ve Kuzey Vargın ,Salih Güney‘i bıçakla yaralar. Kuzey Vargın, Adam öldürmeye tam teşebbüsten tutuklu olarak yargılanır ve ceza alır. Oyuncu Ahmet Mekin kavgayı güçlükle ayırırken şöyle konuşur; “Ne yazık ki bu bir kaza niteliğinde.. her iki arkadaşımın da istemediği bir olay olarak Yeşilçam da tarihe geçti”.

Kuzey Vargın ile Salih Güney, 1960 başlarında isimlerini duyurmaya başlayan iki genç yıldız adayken. Yolları ilk olarak birlikte oynayacakları, 1965 uğur film yapımı bir Feyzi Tuna filmi olan Yasak Sokaklar‘da kesişmişti. Salih Güney bu filmde ilk kez başrol oynamış, Kuzey Vargın ise sinemaya ilk kez bu filmle adım atmıştı. İkilinin bu filme dair ilginç bir anısı da vardır. Filmin çekimlerine ara verildiği bir gün, iki genç oyuncu yemeğe giderken çok samimi olan iki arkadaş kendi aralarında bir oyun yaparlar. Salih Güney, Kuzey Vargın‘a yarış teklif eder. Salih Güney‘de motosiklet, Kuzey Vargın‘da üstü açık bir spor otomobil vardır. Yarış sırasında talihsiz bir kaza geçiren Salih Güney‘in iki kolu kırılır, kafatası çatlar ve ölümden döner. ALLAH onu Yeşilçam’a bağışlamıştır. Bu nedenle film ancak 6 ayda tamamlanabilir. Salih Güney  böylece 1965 yılında Haldun Dormen‘in yönetmenliğini yaptığı Bozuk Düzen adlı filmle adım attığı sinemayada 100’ü aşkın sinema filmi ve dizide rol alır.

Bir dönem Amerika’da yaşadı ve turizm işiyle uğraştı. Bu arada Amerikalı bir Hanım ile evlendi. 1996 yılında Türkiye’ye döndü, İstanbul’a yerleşti. Daha sonra da 2,5 yıl Yalova’da yaşadı. 2010 yılında da Marmaris-İçmeler’deki yerini satarak, Bodrum-Gümüşlük’e yerleşti. 1976 yılından beri Amerika’da yaşayan Salih Güney; Amerika’dayken İngilizcesi yeterli olmadığı için Hollywood macerası kısa sürdü ama Gwc-Calıfornıa da Travel Consultand derslerine başladı ardında Türkiye’ye tur operatörlüğü yaptı. 4 yıl Türkiye’ye turist getirdi, Antik bölgeleri tanıttı ve bir kültür elçisi görevini üstlendi.

Yakışıklı Aktör ; “Yeşilçam döneminden aklımda kalan 1974’te Remzi Jöntürkün yönettiği KAHRAMANLAR filmin,deki AYASOFYA mabedinin kubbesine çıkıp TÜRK BAYRAĞI’nı dalgalandırmak aklımda kalan en güzel hatıramdır “der. Bir çok çizgi roman filmlerine de imza atar en çok akılda kalan  KAPTAN SİWİNG, PAMUK PRENSES ve YEDİ CÜCELER , KÜL KEDİSİ gibi filmlerin vazgeçilmezi haline gelir. 1975 yılında Halit Refiğ’in yönetmenliğinde TRT’ye çekilen Halit Ziya Uşaklıgil’in romanından uyarlanan “Aşk-ı Memnu” dizisinde Müjde Ar ile birlikte oynadı ve TRT de yayınlanan bu dizi bir çok ilke imza atar.

49.cu.Antalya Altın Portakal Film Festivalin‘de  ve Konya Selçuklu Üniversitesi Kısaca Film Festivali’nde ve 2015 Yılında Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.

Salih Güney, müzecilik ve arkeolojiye özel ilgi duymakta ve çeşitli katkılarda bulunmaktadır. Yurt dışındaki bazı eserlerin Türkiye’ye getirilmesi yönünde kampanyalar düzenledi ve kültür turizmine katkılar sağlamaya devam etmektedir.

Evlilikleri :
1.evliliği: 1967 senesinde 24 yaşındayken tiyatrocu  Zeynep Tedü ile evlendi. 1969 senesinde boşandı. 1968 yılında Ebru adında kızı oldu.
2.evliliği: 1970 yılında ikinci evliliğini İpek Eken ile yaptı. 1973 yılında boşandı. Banu (d.1970) adında kızı var.
3.evliliği: 10 yıl bekar kaldıktan sonra Amerika’dayken Amerikalı eşi ile 1983 yılında evlendi. 3 sene sonra boşandı.
4.evliliği: 22 Nisan 1997 tarihinde Emel Tanış ile evlendi. 13 ay sonra boşanmaya karar verdiler ancak 2000 yılında İzmir’de boşandı. istanbul,yalova ve Amerika üçgeninde yaşamını sürdürmeye devam eden Salih Güney Türkiye için bir kültür elçisi olarak Arkeolojik görevlerine devam etmekte olup, sanat hayatını da sürdürmekte…

*****

Read Previous

12 Ekim Çarşamba ; GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

“Punta Atmak” SSM’de

3 Comments

  • VADULLAH BEYE TESEKKÜRLER &YILLARIN DISINDA DÜZELTILECEK ÇOK SEY YOK DIYELIM / DOGUM TARIHIM 1 OCAK 1945

    • İkazınız üzerine sehven yapılan hata düzeltilmiştir..Teşekkürler…

  • TEŞEKÜRLER?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: