Unutulmaz Aktör DANYAL TOPATAN

Yeşilçam’ın Unutulmaz Emekçisi ;

DANYAL TOPATAN

Vadullah Taş Yazdı

Yeşilçam’ın Unutulmaz EmekçisiDANYAL TOPATAN

Ahmet Danyal Topatan (d. 1916 Tarsus, Mersin – ö. 26 Eylül 1975, İstanbul) Ermeni asıllı olan Sanatçı , Yeşilçam’da oyuncu, düblör ve set amiri olarak görev yapmış , şaryo’yu en iyi bilen Emekçilerimizdendi . Prototip olarak sinemamızda çok aranan ve olmazsa olmazıydı, Yılmaz Güney‘in “Danyal Topatan öldüyse sinemamız ölmüş” demektir ibaresinin söylendiğini biliyorum.

Gerçek ismi Danyel olan Aktör ve Emekçimiz, ortaokuldayken eğitimini yarım bırakarak seçimini Yeşilçam’dan yana yapmış ve sinemaya 1953 yılında çekilen ve yönetmenliğini Mehmet Muhtar‘ın yaptığı başrollerini Atıf Kaptan ile Annie Ball‘ın üstlendiği AND film şirketinin yapımı, “Drakula İstanbul’da” filmi ile giriş yapar.

Yüzlerce filmde karakter oyuncusu olarak rol aldı. Karaoğlan filmlerinde canlandırdığı Camoka karakteri ile kitleler tarafından şöhrete ulaşır. Ata binmesi ve ustaca yönlendirmesine Suat Yalaz ve Kartal Tibet‘in yanı sıra film ekibi hayranlıkla seyrederdi.

Danyal Topatan‘ı ; Hemşehrisi sayılan Yeşilçamın çirkin kral lakaplı Yılmaz Güney filmlerinde sıkça görürüz. Kızım için Canlı Hedef filmindeki Aspirin Osman hafızalarda kazındı ve bir sigara verir misin sözü ile halkın gönlünde taht kurdu. Seyithan filmindeki rolü onun sigortası sayılır gibiydi Yılmaz Güney ile et ve tırnak gibi olmuşlardı , hemen hemen bütün filmlerinde yer alırdı..

Danyal Topatan bir Yeşilçam emekçisi set amir ve oyunculuğun yanı sıra sevilen ve sayılan bir kişilikti. Bekar geçen ömründe tek bir sevgilisi oldu ve bunu da sır gibi ömrünün sonuna kadar sakladı. Son dönemlerinde amansız bir hastalığa yakalandı , yeşilçamın Parçala Behcet‘i sevgili Behçet Nacar‘ın yanında Bizim Film şirketine Arap Celal ile birlikte takılıyordu.

Otel odasında yalnız ve çaresizce 26 eylül 1975 tarihinde akciğer kanserinden öldü. Mersin Aile mezarlığında defnedildi . Toprağı bol ve ışıklar içinde olsun.

*****

Read Previous

“Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali”

Read Next

13 Aralık Salı Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: