Yeşilçamın Kırmızı Karanfilli Jönü ; Yılmaz Duru

YEŞİLÇAMIN KIRMIZI KARANFİLLİ JÖNÜ ; YILMAZ DURU

Vadullah Taş Yazdı.

vadullah-tas

Yılmaz Duru,   (8 Ağustos 1929 da Adana – 2 Mart 2010, İstanbul), Oyuncu, yapımcı, yönetmen, senarist, dansçı olarak tarihe yazıldı.

Sanat hayatına başlangıcı, 1944 yılında “Ses” operetiyle sahneye çıkmasıyla gerçekleşen Duru, bir dönem Yeşilçam’ın Büyük jönlerinden Eşref Kolçak ile profesyonel dansçılık yapmasının ardından 1954 yılında oyunculuğa başladı deseler de 1950 yılında Çetin Karamanbey’in yönettiği (ÇETE) Adlı filmle sinemaya başlar.

Nilüfer Aydan‘la bir evlilik yaşar ve ardından olaylı bir şekilde boşanır. İkinci evliliğini senarist yapımcı Sabah Duru ile gerçekleştirir, Nülüfer Aydan’dan bir erkek çocuğu ve yine Sabah Duru’dan bir erkek olmak üzere iki çocuk babasıdır. Amerika’ya giderek dans eğitmenliği yaptı. Orada sinema ve televizyon üzerine eğitim alıp, Türkiye’ye döndükten sonra Tura Film adlı bir şirket kurarak yönetmenlik ve yapımcılığa başladı.

1967 yılında Antalya film festivalinde İnce Cumali filmi ile bütün ödülleri topladı ve Altın harflerle adını  yazdı. Hemşehrileri olan yönetmen, yapımcı, senarist ve oyuncu İrfan Atasoy ile Yeşilçamın Efsanesi çirkin kral Yılmaz Güney’le Festivale imza attılar. Bütün ödülleri toplayan Adana’lılar o gece sabah kadar eylenerek sevinçten havuza elbisesi ile atladı. Bereketli toprakların insanları hem yapımcı hemde oyuncu olarak Yeşilçamın nabzını tutmaya başladılar.

Yılmaz Duru gerçek hayatında da hep karanfilli jön olarak tanındı.Ülkü Erakalın’ın yönettiği Kırmızı Karanfiller filmin de Türkan Şoray ile boşrollerini paylaştı ve bu lakap ile anılmaya başlandı. Yeşilçam’da Aktör olarak 75’e yakın filmde oyuncu, 40’a yakın filmde yönetmen ve yapımcı , 15’e yakın senaryo ve 10  üzerinde filme de müzik yaptı. Tam bir sinema emekçisi Beyefendi kişiliği , sanatçı ruhlu ve duygusu olan bir karaktere sahip , kendi çevresinde ve Yeşilçam’da yaptığı iyilikler ile anıldı.

Yılmaz Duru ; benimde yakından tanıdığım ve samimi bağ kurduğum ailece görüştüğüm ve çok sevdiğim, saydığım bir insandı. Vefatına kadar yanında oldum ve vefatından sonrada Adana Altın Koza Bünyesinde kurulan Sinema müzesi’nde özel bir reyonu olan kıyafetlerinin yanı sıra çektiği filmlerden oluşan afiş, lobi, siyah beyaz resim ve filmlerinden bir külliyat oluşturup verdim. Halen müzede sergilenen objeler ve diğer Adana’lı sanatçılar için oluşturulan müze belki Türkiye’de en çok izleyici kapasitesine sahiptir. Bu bilgiyi ben kurucusu ve danışmanı olduğum müze olduğu için biliyorum. Evet Yılmaz Duru , Sovyet film yapımcılarıyla ortak çalışmalarda bulundu. Senaryolar yazdı. Rusyadan film ithal etti ve ihraç etti .En son Dünya kadınla güzeldir bir sinema filmi ile jubile yaptı. Sanat hayatında bir çok efsaneye imza atarak Türk Sinemasına olan olan görevini layıkıyla yapmıştır.

İstanbulda kanserden vefat eden oyuncu Feriköy mezarlığında defnedilmiştir. Mekanı cennet olsun kırmızı karanfilli jönün…

******

Read Previous

Türk Ressamlar Almanya’yı Fethetti

Read Next

3 KASIM PERŞEMBE GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: