YEŞİLÇAM’DAN BİR EMEKTAR; YAVUZ KARAKAŞ

YEŞİLÇAM’DAN BİR EMEKTAR; YAVUZ KARAKAŞ

Vadullah Taş Yazdı

Dedeleri ; aslen Elazığ Harputlu olup babasının dedesi vazifesinden dolayı Gaziantep’e göç etmiş; burada Gaziantep’in en tanınmış eşrafından olmuştu. Beş kardeşi de Antep’te doğdu. Antep’te o zamanlar “Hasan Fuatlar” diye anılırlardı. Hatta orada adlarına “Hasan Fuat Çıkmazı” diye özel sokakları vardı. Hasan amcası Fuat ise babasıydı. Anneannesinin babası Osmanlı zamanında Harputlu Arif Ağa diye anılırdı. Dedesi sonradan Harput’tan göç edip o zamanlar Osmanlı devletine ait olan Suriye’de Halep’e yerleşmiş. Birçok arazi alıp Halep’te ağalığına devam etmiştir. Halep’te hala gayrimenkulleri bulunmaktadır. Annesi Halep doğumludur, babasıyla annesi amca çocuklarıdır. Annesi 15 yaşında babası ile evlenip Gaziantep’e yerleşmiştir. Dedesi Arif Ağa Halep’te vefat etmiştir.

1943’te babası beş kardeşini, yani tüm çocuklarını alıp İstanbul’a geldi. O zaman babası İstanbul Sirkeci’de 2 tane otel almış; otellerin ismi Gaziantep Oteli ve Cumhuriyet Hendek Oteli’ydi. Antep’ten geldikten sonra da 3 kardeşi de İstanbul Üsküdar’da doğdu ve böylece sekiz kardeş oldular. 5 erkek ve 3 kız kardeş… İstanbul’a geldikleri zaman 2’nci Dünya Harbi devam ediyordu. Bu arada Suriye’deki dedesinin malları Suriye’de kaldı. Suriye ve Türkiye arasındaki emlak değiştirme veya satım olmadığından dolayı orada bulunan arazilerini almadan bu günlere kadar geldiler. Hatta abisi ve kardeşi Suriye’ye giderek arazilerini alabilmek maksadıyla oldukça uğraştılar. Ancak bir sonuç alamadılar. Bu konu yakın zamana kadar devam ediyordu ancak iki ülke arasında bu konuda bir anlaşma olmadığından bir sonuç alamıyorlardı.

Biraz da kendisinden bahsedelim. Babasının erken yaşta ölümünden sonra hayata atıldı. Karamela şeker satmakla ticarete atıldı ve ardından kırtasiye dükkanı işletti; bakkal dükkanı çalıştırdı. Temizleme üzerine dükkan açtı. Anlayacağınız bir çok işte çalıştı. Bu arada Üsküdar’da Salacak gazinosu diye bir yer vardı; buraya çocukluğundan beri giderdi. Müziğe sardığı hevesle o ara Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne devam etti; ayrıca kız kulesi musiki cemiyeti kurulmuştu. Muhsin hocadan ve Şekip Ayhan Özışık’tan ders aldı. Askere gitmeden evvel orkestrada batari çaldı. Orkestra da kurdu ve birçok gece kulüplerinde ve düğün salonlarında orkestra şefi olarak devam etti.

Askerden geldikten sonra da 1959 senesinde Ceylan yayın’larının fotoromanlarında, Kızılderili rolünde yer aldı. Daha sonra Kolsuz Bebek fotoromanı  çekildi, hemen ardından filmi çekildi, ve bu filmde ilk defa rol aldı.

1960 yılından itibaren Yeşilçam’da  karakter rollerinde oynamaya başladı. Bu güne kadar sayısını hatırlayamadığı film ve dizilerde rol aldı. Önemli filmlerinin arasında; Çanakkale Aslanları, Kocamın Nişanlısı (  Sadri Alışık Gönül Yazar ve Çolpan ilhan ), Bir Dağ Masalı (Türkan Şoray’ın ağabeyi), Başımı Belaya Sokma ( Eşref Kolçak’la), İyi Aile ÇocuğuŞark Bülbülü, İnek Şaban (Kemal Sunal ) filmlerini sayabiliriz. STV’de Sır Kapısı, TGRT’de birçok dizide, Berivan adlı dizide Merdan Ağa rolüyle Sibel Can ile birlikte birçok TV dizisinde rol aldı ve çalışmaları devam etmektedir.unutamadığı  film ise Ferdi Tayfur ile İnsan Sevince filminde birlikte oynadılar.

1970 senesinde Yeşilçamdaki Gri yılların başladığı erotik filmleri furyası başlayınca, sinemaya küserek filmlere ara verdi ve Almanya’ya, Hamburg’a gitti. Köln’de kızı Ebru doğdu, bunun üzerine Türkiye’ye geri döndü. Eskiden müzisyenlik yaptığı için alt yapısı olduğundan , film yerine 2 plak çıkardı. O zamanlar kaset, CD yoktu, plak doldurulurdu. 4 parça okumuş oldu. O dönemlerde Şükran Ay  çok meşhurdur, beraber turnelere çıktılar. Özellikle Trakya ve Ege bölgelerinde 45 günlük turneleri oldu.  bu şekilde geçti, büfeler, restoranlar, marketler. Şu anda film çalışmalarının yanı sıra , oğlu Tolga ile beraber Derya Dijital isimli fotoğraf stüdyosunu işletiyorlar. Büyük oğlu Fuat 41 yaşında, kızı Ebru 36, Tolga ise 31 yaşında.

İki erkek, iki kız, 4 torunu var, günlerini onlarla geçiyor. Eşiyle beraber mutlu bir şekilde yaşıyorlar. Seneler geçiyor, yaşını merak edenlere; 1937 Gaziantep doğumlu. Bizlerle beraber geçireceği nice seneler dilek ve temennisiyle sevgi ve saygılar..

Read Previous

SANATÇILARA BARIŞ ÇAĞRISI..

Read Next

25 Temmuz 2016 Pazartesi GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: