O Bir Aktör, Yapımcı, Senarist, Yönetmen GANİ RÜZGAR ŞAVATA

O Bir Aktör , Yapımcı, Senarist, Yönetmen

GANİ RÜZGAR ŞAVATA

Vadullah Taş Yazdı

1960 Malatya doğumlu, iki çocuk babası, eğitim enstitüsü mezunu Gani Rüzgar ŞAVATA , aynı zamanda Malatya Şehir Tiyatrosu kurucularındandır.

Bir kıl çadırda dünyaya gelen ŞAVATA , kendi ifadesine göre hala yarı göçebe Malatya, Sivas ve Adıyaman bölgelerinde drejan aşiretine mensuptur. Aynı zamanda drejan aşireti , Türkiye’nin en büyük aşiretlerinden biri olup Mezopotamya’dan gelerek Konya üzerinden, Ankara Haymana’ya kadar uzantısı olan mahale yerleşmiştir. Şavata, Drejan Aşiretini, tarihiyle kültürüyle inançlarıyla Türkiye’nin yaşam biçimini yaşadıkları gibi aynı anane, gelenek ve görenekleri filmlerine de zaman zaman taşımıştır.

17 yıl süren tiyatro geçmişinde kurban, çirkef, pranga, ilahi adalet, ilahi kılıç, kefensiz yatanlar, fötür demirel, yassı adanın izleri, işte Filistin, işte Bosna Hersek ve Türkiye’de ilk kürtçe piyes İşte Halepçe eserleriyle yurt içi ve yurt dışında sahneye koyar.. Oyunların , yalnız yönetmenliğiyle kalmadığı gibi aynı zamanda başrollerini de oynar. Tiyatroda aldığı sayısız ödüller, artık tiyatro serüveninde hatıra kalacaktır.

1992’de sinemaya Yılmaz GÜNEY’in senaryosunu yazdığı İkisi de Cesurdu, üçüncü siyah beyaz filmi metro film tarafından renkli olarak “DÖNÜŞ” adlı filmiyle kamera önüne geçer. Beyaz Cehennem, Kar İzleri Örttü, Kardakiler, Drejan, Doz, Tutku Suçları, Ozanlar Yaylası, Dumanlı Yol, Azad, Yezidi Çemberi, Yolun Sonu, Kevengin Yolları, Mezar Kurtları, Kenger, Metris, Sınır, Aura, Saddam’ın Askerleri, Cunta, Kara Güneş, Qüfür filmlerinin senaristliğini, yönetmenliğini ve başrollerini üstlenen ŞAVATA, çoğu kez sansüre uğrar.

Kenan Evren döneminde, Devlet Güvenlik Mahkemelerinde yargılanır. Sansürlerle uğraşan ŞAVATA filmlerinin yanı sıra Komşular, Sevda Yolları, Dumanlı Yol, Kara Güneş dizilerinde de kamera arkası ve kamera önüne geçer. Yurt içi ve yurt dışında sayısız ödül sahibi olan ŞAVATA yeni vizyona giren olan TV dizisi Siyah Kar’la beraber  Zübeyde Hanım’ın hayatını anlatan filmiyle kamera arkasında yönetmen olarak yer almaya hazırlanmaktadır.

Gani Rüzgar ŞAVATA , Selahaddin Eyyübi ve Iraktaki Daeş ile ilgili bombalanan savaşlar üzerinde çalışmalarını sürdürmekte ve buna benzer birçok proje üzerinde çalışmak olup sinema ve sanat hayatını idame ediyor.

ŞAVATA’nın en önemli özelliği sosyal bir insan yapısına sahip olmasıdır. Gerek Yeşilçam’da ve gerekse Sanat camiasında Hastalanan veya vefat eden her bireyin baş ucunda görürüz. ŞAVATA bu konuda “dili, dini, rengi ve düşüncesi ne olursa olsun ben insanlık adına herkes için koşmayı, hizmet  etmeyi  severim, bu bana Ailemden bir mirastır.Darbeye karşı olduğunu ve bu konuda kim olursa olsun devletin bölünmez bütünlüğünün yanındayım.çok şükür ülkemi çok seviyorum ve sabahlara kadar Aile olarak sokak ve meydanlardayım, taki evinize dönün deninceye kadar darbeye ve darbecilere karşıyım. Yalnız meydanları dolduran halk değil evinde oturan çoğu sessiz kalanlar ve evinden çıkamayanlarda darbeye karşı olduğuna inanıyorum” dedi. “ALLAH devletimize ve milletimize böyle bir şeyi bir daha yaşatmasın, yaşasın halkın özgürlük ve demokrasisi.. Küçük bir dip not daha anlatayım, Aslında 2013 yılında çektiğim Qüfür filmi bunların habercisiydi ve bu hurafeleri en güzel şekilde anlattım. İnanıyorum Türk halkı bu darbe neticesinde dünyaya bir ders vermiştir.bir daha diyorum yalnız sokağa çıkanlar deyil evinden çıkamayan milyonlarca insan bunları lanetledi ve devletine Dualarla destek verdi.minarelerden okunan her sela bizim duygularımızı ifade ediyordu…” diye sözlerini tamamladı.

*****

Read Previous

12 Ağustos 2016 Cuma KADIKÖY BELEDİYESİ TİYATRO FESTİVALİ

Read Next

13 Ağustos 2016 Cumartesi GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: