Kült Filmlerin Unutulmaz Yönetmeni ve Aktörü ; Kunt Tulgar

Kült Filmlerin Unutulmaz Yönetmeni ve Aktörü ;

Kunt Tulgar

Vadullah Taş Yazdı.

Vadullah Taş

Kült Filmlerin Unutulmaz Yönetmeni ve Aktörü ; Kunt Tulgar kendini İstanbul Sanat Magazin okurlarına şöyle anlattı : “1946 yılının Ağustos ayında İstanbul’da doğdum . Beşiktaş Akaretler yokuşunda bulunan – şimdi ismini hatırlayamadığım- ilkokula başladım, okul evimize uzak olduğundan Fındıklı ilkokuluna geçtim, orası da biraz sıkıcıydı, sonra Taksim’de bulunan Özel Aydın ilkokulunda okumaya başladım, çok uslu olduğumdan o okulu da bırakarak, Beyoğlu’nda bulunan Taksim ilkokuluna geçtim ve nihayet bitirdim. Babam beni Bebek’te bulunan Amerikan Robert Kolej imtihanına soktu, imtihanı 3’üncülükle kazandım, fakat babam İtalya ile iş yaptığı için beni Tophane Tomtom sokakta bulunan İtalyan lisesine verdi ( Instituto Medi Italiani ). Burayı bitirdikten sonra İtalya’nın Roma şehrinde Via Albalonga sokağında bulunan Tecnostampa film stüdyosu’nda çalışmak için oraya gittim. Kurgu şefi Alvaro Petrangeli’nin yanında 3’üncü kurgucu olarak işe başladım. Bir sene sonra Cinecitta stüdyolarında çekilen Siyah Yıldızlı Şerif ( Il Sceriffo con la Stella Nera ) adlı filmde yönetmen yardımcılığı yaptım ve 1’inci kurgucu olarak stüdyoya gelen filmlerin kurgularını yapmaya başladım. Babam 1963 yılında Milli Film Stüdyosu’nu kurmuştu ve bana artık dönüp kurduğu stüdyoda çalışmamı yazmıştı. Türkiye’ye döndüm ve stüdyoda çalışmaya başladım.”

İlk filminin 1951 yılında çevrilen Tarzan İstanbul‘da olduğunu vurgulayan Kunt Tulgar “İlk film denemem 1951 yılında babamın yapımcılığını ve kameramanlığını yaptığı, rahmetli Orhan Atadeniz’in yönetiminde zor şartlar altında çekilen Tarzan İstanbul‘da adlı filmde Tarzan rolünün küçüklüğünü canlandırmakla oldu. Sonrasında ise bir çok filmde oyunculuk yaptım. Hem yapımcı hem yönetmen olarak çalıştığım çoğu filmde de başrol oyunculuğu yaptım.” dedi.

Kült denen filmlere imza attığı için gururlu ve sevinçli oldunu belirten Tulgar “Kült denen filmlere imza attığım için kendimi ve seyircilerimi çok seviyorum.sinemanın yanında birde hasta Fenerbahçe‘lilik ruhumun en mutlu virüsüdür benim için. İtalyan, Çin, Japon ve Avrupalı bir çok oyuncu ile çalıştım. Belalı Elmaslar, Gizli Kuvvet ve bunlara benzer bir çok filmde yapımcı Yönetmen ve Oyuncu olarak yer aldığım için kült sinemasına adımı yazmaktan çok mutlu oldum. Ayrıca kurgu ve montaj dahil bir çok filmin mutfağında bulundum. Emek işidir sinema emek ve sevgi olursa başarı gelir bu vesile ile de İstanbul Sanat Magazin ailesine de çok teşekkür ederim bizleri hatırladığı ve topluma lanse ettiği için. Kurtlar Geceyi Sever, Tarzan Korkusuz Adam, Ejderin İtikamı, Gizli Kuvvet, İnsanlık Uğruna ve Süpermen Dönüyor Filmlerini yönettim.” dedi

1955 Battal Gazi Geliyor , 1952 Tarzan İstanbulda ve 1951 Ali ile Veli gibi kült filmlerinde eserlerini ve yapımcılığını üstlenen Tulgar ailesi’nin bir mensubu olan Kunt Tulgar  , bir çok Yeşilçam filmine de ses mühendisliği yaptı.

Deyim yerinde ise , Sinemanın mutfağının her kademesinde çalıştığını vurgulayan Kunt Tulgar ” Deyim yerinde ise , Sinemanın mutfağının her kademesinde çalıştım. Stüdyoda çalıştığım zamanlarda film banyoları, kurgu, eşleme, ses kurgusu, negatif kurgusu, ses çekimi ve kopya baskı yıkama işlerinin tümünü yaptım. “

1967 yılında kendi firması olan Kunt Film’i kurdu. Halen filmcilikle iştigal etmekte olup beyaz perde ve beyaz cama hizmet ve emek veren Kunt Tulgar ; Aynı zamanda SESAM üyesi olarak  sinema  hizmetlerini devam ettiriyor.

Read Previous

16 Temmuz 2016 CUMARTESİ GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

18 Temmuz 2016 Pazartesi GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: