KAZIM KARTAL

YEŞİLÇAMDA GİZLİ KALMIŞ KAHRAMAN

KAZIM KARTAL

Vadullah Taş Yazdı

Vadullah Taş

 

Gerçek ismi Kazım Dilcan olan sinema ve dizi oyuncusu Kazım Kartal, 13 Nisan 1936’da Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Koyunlu kasabasında doğdu ve 13 Ağustos 2003‘de İstanbul’da vefat etti…Liseyi bitirdikten sonra çalışmak zorunda  kaldı.

Sanat yaşamına 1963 yılında  yönetmenliğini  Nuri Ergün’nün yaptığı Baş rollerini Eşref kolçak ve Evrim Fer’in oynadığı ”Hancının Kızı” adlı filmle başlayan Kazım Kartal, Türk sinemasında adı fazla bilinmeyen kahramanlarındandır. Genellikle karakter oyuncusu olarak sinemaya hizmet eden sanatçı, çoğu zaman “kötü adam” Rollerinde oynadı.

Sanat yaşamı boyunca bin civarında  filmde rol almış, iki senaryo yazmış, bir filmin yönetmenliğini üstlenmiştir. Bir dönem seks filmleri furyasında da çeşitli filmlerde rol alan Kartal, o süreçteki gerekçesini şu sözlerle açıklamıştır: “Parasız kaldığım dönemlerde bakkaldan veresiye alışveriş bile yapamayıp, alay konusu olmak canıma tak demişti, mecburdum. Ben oynamasaydım bir başkası oynayacaktı. ”

Yılmaz Güney ile Konyakçı filminde rol aldım ve çok mutlu oldum. Kara pençe ve Kara Pençenin İntikamı filmlerinde yardımcı başrol karakterinde halkın gönlünde taht kurmayı başardı. 1978 yılında Bizim film Behcet Nacar ile birlikte ÖLÜM SAVAŞI filmindeki (Karadağlı Cabbar) ile Akma Tuna filmindeki Bölük Başı Cafer rolleri yeşilçam sinemasına kazınmıştır.

Foto romanlarda, televizyon film ve dizilerinde roller aldı.

Çasod üyesi olan sanatçı, bir dizi filmin çekimi için gittiği Erzurum Hınıs’da rahatsızlanıp İstanbul’a dönmesinden kısa bir süre sonra kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. (13 Ağustos 2003)

Filmografisinde yer alan filmlerden bazıları

 Kazım Kartal‘ın Sinema Türk‘de oyuncu olarak rol aldğı 419 yapım listeleniyor.

Sanatçı 1975 yılında Yırt Kazım, 1979 yılında ”Ahlaksız Utanç’‘ adlı filmlerin senaryosunu da yazmıştır. Ayrıca 1993 yapımı ”Tetikçi Kemal” adlı TV dizisinin yönetmenliğini de üstlenmiştir.

Read Previous

12 TEMMUZ 2016 SALI GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

13Temmuz2016 ÇARŞAMBA GÜNÜN KONSERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: