Fantastik Filmlerin Unutulmaz Yönetmeni YILMAZ ATADENİZ

Fantastik Filmlerin Unutulmaz Yönetmeni

YILMAZ ATADENİZ

Vadullah Taş Yazdı

Vadullah Taş

               Türk Sineması’nın en önemli Kült, Fantastik, Aksiyon ve macera filmlerinin yönetmeni olan Yılmaz Atadeniz, 1 Şubat 1932 İstanbul Arnavutköy doğumludur.

Aile kökeni Samsun Vezirköprü’ye dayanmaktadır. Eğitimini İstanbul Bebek İlkokulu, Gaziosmanpaşa ortaokulu ve Kabataş Lisesi Fizik Bölümü’nde yaptı. Robert Koleji’nde Mühendislik okurken eğitimini yarım bırakarak, Sinema ve Yönetmenlik okumaya başlamıştır. Ünlü yönetmen ve editör (Tarzan İstanbul’da -1952 filminin yönetmeni) Orhan Atadeniz’in kardeşidir. Abisinin yanında editör asistanı olarak çalışmaya başlamıştır. Ancak abisinin erken ölümü üzerine onun gibi bir film yönetmeni olmaya karar vermiş ve bu yolda ilerlemiştir.

Önceleri editör olarak tanınan Yılmaz Atadeniz, birkaç yıl içerisinde Faruk Kenç, Atıf Yılmaz, Nejat Saydam, Sırrı Gültekin gibi büyük yönetmenlerin asistanı / yardımcı yönetmeni olarak nam salmıştır. İlk filmi 1963 yapımı “Yüz Karası”dır. Bu filmde Muhterem Nur, Turgut Özatay ve Feridun Çölgeçen gibi dönemin oyuncularıyla çalışmıştır.

  Yılmaz Atadeniz, bazılarının yapımcılığını da üstlendiği 98 filme yönetmen olarak imzasını atmıştır. 30 ve 40’lı yılların dizi filmleri, 60 ve 70’li yılların fantastik aksiyon ve macera filmleri tadında filmler çekmiştir. Dünya çapında ün yapan aktör Yılmaz Güney’le en çok film çeken yönetmendir. Yılmaz Güney’le çektikleri 13 film vardır ve bunların tamamı “Çirkin Kral” , “Çirkin Kral Affetmez” , “Güney Ölüm Saçıyor” gibi aksiyon ve macera filmidir. Bunlardan “Çirkin Kral” o kadar popüler olmuştur ki Yılmaz Güney bu lakapla anılmaya başlanmıştır.yine adanalı yapımcı,yönetmen,senarist ve aktör olan İrfan Atasoy ile bir çok çizgi roman olan fantastik filmlere imzasını atmıştır. Kilink İstanbulda, Kilink Uçan Adama Karşı, Casus Kıran ve Casus Kıran Yedi Canlı Adam gibi bir çok örnek sıralıya bileceğimiz kostümlü filmlere imzasını atmış bir sinemacı, kurgucu yönetmendir.

Yılmaz Atadeniz ayrıca Çetin İnanç ve Aykut Düz’le birlikte kült filmler konusunda dünyaca ünlü usta yönetmenlerden biridir.

Atadeniz aynı zamanda, daha sonra Sine-Sen olarak isim değiştiren Sinekamder’in de kurucuları arasındadır. Ayrıca Film Yapımcıları Derneği’nin 1988’den beri ikinci başkanıdır.

Bugünlerde misyonuna kurucusu da olduğu SESAM’da başkan olarak sinamaya hizmeti devam etmektedir. 2015 yılında Sait Faik Abasıyanık eseri olan İkimize Bir Dünya filmini sinemaya  çekip  bir ilk yarattı. Sinema yaşamında kurgucu , aksiyon, avantür filmlerinin yanı sıra tarihi çizgi roman filmlerinde ustalığını sürdürmüştü bu filmle  bir ilkede imzasını atar.

Read Previous

5 Ağustos 2016 Cuma ; GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

5 Ağustos 2016 Cuma KADIKÖY BELEDİYESİ TİYATRO FESTİVALİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: