Eşkiya Hamido’nun Oyuncu oğlu ; İzzet Aldemir

Eşkiya Hamido’nun Oyuncu oğlu ;

İzzet Aldemir

Vadullah Taş Yazdı

Vadullah Taş

  • Babası dönemin en azılı Eşkiyalarından biri ; “HAMİDO”…

İzzet Aldemir 1953,te Siirtte Doğdu.

İlk ve Orta Okulunu bitirdikten sonra İstanbul’a geldi. Babası dönemin en azılı Eşkiyalarındandı. Güney doğuyu titreten ve kaçakçılıkla geçimini, sağlayan bir Dağ adamıydı. (Ben hiçbir zaman ne şartlarda olursa olsun Askere silah doğrultmadım)derdi. HAMİDO lakabıyla tanınan en azılı ve hızlı eşkiyanın oğlu İzzet Aldemir. Pişmanlık yasasından faydalanarak kamudan emekli olan HAMİDO şimdilerde Siirtte ikamet etmekte ve devletin yanında yer almaktadır.

1967 ile 1979 yılları arasında Baba dostu olan Yeşilçamın emekçilerinden Mümtaz Alpaslan ile tanışır ve kucaklaşır. Mümtaz Alpaslan ,kurmuş olduğu  Dost Film şirketinde kendi çapında oluşturduğu dar kadrolarla film çekerdi. Kadrosunda değişmeyen kişi yine hemşerisi Sami Hazinses’tir.

1970 yıllarında Dost Film Mümtaz Alpaslanın yönetmenliğinde EŞKİYA OĞLU Filmi ile beyez perdede yerini alır İzzet Aldemir. O dönemki sinema afişlerinin görselliği çok önem taşırdı, afişin en tepesinde şu ibare yazılıydı ; “doğuyu titreten şaki Hamidonun öz oğlu hakiki hayatını bu filmde canlandırdı“…silahlarını bile oradan getirttirdi… Ve babası eşkıya Hamido’nun bir resmini çizmişlerdi. Filmin konusu normal bilindik konularımız ama bu film o yıllarda okadar çok iş yaptı ki, hemen ardından ikinci bir başrol film geldi. Gölgem Bile Benden Korkar aynı yönetmen ve değişik kodro ile bu filmde çok iş yaptı.  Dönemin manken ve Türkiye güzeli olan şimdilerde nerde olduğu dahi bilinmeyen Emel Aşkın ile birlikte başrolü paylaştı. Bende bu filmi 1971 de defalarca Siirt’in yeni Ar sineması’nda izleme şansı bulmuştum. Gerçekten film çok iş yaptı sonuçta bir Siirt’li hemşerimizin başrol oynadığı film hepimizi sevindirmiş ve yediden yetmişe herkes ailesi ile birlikte bu filmi izlemeye gitmişti. Yine dikkat çekici bir ibare vardı bu film afişinin tepesinde ilk film afişi gibi.(vahşi intikam..korkunç bir seks..dehşet dolu sahneler…bu filmdede eşkıya..HAMİDONUN ÖZ OĞLU.)ibaresi yazılıydı.

İzzet Aldemir artık Yeşilçam Sineması’nın bir neferi ve emekçisi olarak çalışmaya başladı. Erdo Vatan ile Papazlar Şebekesi, yine Mümtaz Alpaslan ile Çılgın Soyguncular, 1973 te Müjdat Saylav‘ın yönettiği TAN Filmin çektiği O Bir Gangsterdi filminde Süleyman Bolat, Levent Çakır ve Ceyhan Cem ile görüyoruz 1973 te Diriliş filminden sonra birkaç filmde konuk sanatçı olarak rol aldıktan sonra 1980 yılında Askere gider ve İzmir’e yerleşir. İzmirde Devlet Memuru olarak hayatını sürdürür ve emekli olur. DİLARA ve POYRAZ adında iki çocuğu dünyaya gelir ve Kıbrısa yerleşir. Şimdilerde tekrar istanbul’a dönüş yaptı ve başak şehirde ikamet etmekte ve benim teklifim üzerine yeniden  Sinema ve Dizilerde iş teklifi beklemektedir.

Read Previous

YÖRESELDEN EVRENSELE Bölüm 4

Read Next

ISPARTA’DA LAVANTA MEVSİMİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: