DADAŞ AKTÖR ; AYTEKİN AKKAYA

DADAŞ AKTÖR ; AYTEKİN AKKAYA

Vadullah Taş Yazdı

Vadullah Taş

Aytekin Akkaya 1943 yılında Erzurum’da doğdu.

1964 yılında Erzurum’da çekilen bir filmin başrol oyuncusu yapımcı firmayla anlaşamayıp daha işin başında  filme başlamadan seti terkedince ; Aytekin Akkaya‘nın yolu çizilir ve Dadaş film şirketi tarafından çekilecek filmler için, Aytekin Akkaya ; Akrobatik, atletik ve düzgün fiziği ile  beğenilir  ve yönetmen Nuri Akıncı tarafından keşfedilir.

Art arda iki filmde önemli rollerde yer alır. Askerlik hizmetine başlaması nedeniyle sinemaya birkaç yıl ara verir. Askerlikden sonra Yeşilçama olan tutkusu ve aktörlüğünü ilerletmek için İstanbul’a gelir. İngiliz yönetmen Peter Collinson‘un 1969 yılında büyük bölümünü Türkiye’de çektiği Paralı Askerler (Birleşik Krallık filmi, 1970) filminin Şan Tiyatrosu‘ndaki yardımcı oyuncu seçmelerine katılır ve başarılı olur. Dünyaca ünlü iki yıldız, Charles Bronson ve Tony Curtis ile birlikte Ürgüp‘ten başlayıp İstanbul‘da sonlanan yaklaşık dört aylık bir çekim tecrübesi yaşayan Aytekin Akkaya bu filmde Bronson ve Curtis ile birlikte  oynadıktan sonra , Yeşilçamda aranılan aktör olur.

Ayrıca Aytekin Akkaya, Türkiye’de çekilen ilk korku filmlerden biri olan Yavuz Yalınkılıç’ın  ölüler Konuşmaz ki filminde de boşrole yakın rol alır ve artık Yeşilçam’dan teklifler yoğunlaşır.

Yakışıklı fiziği ve akrobatik yapısı sinemamıza çok uygun olduğu için  avantür ve tarihi filmlerin vazgeçilmezi haline gelir. 1975 yılında ”Dadaş Rıfat ve Dadaş Rıfat Geliyor” adlı iki filmin  senaryosunu yazar , bizzat oynar.

Aytekin Akkaya ; Paralı Askerler filminden sonra Türk sinemasında kendini iyiden iyiye kabul ettirmeye başladıktan sonra Aynı yıl Malkoçoğlu Cem Sultan filmiyle Türk sinema severlerinin karşısına çıkar.

Asıl ününe Cengizhanın Fedaisi filminin yanı sıra Kara Batur, Atlıhan Filmleri ile kavuşur. Dönemin avatür filmlerinin vazgeçilmezi ve olmazsa olmazı olur.. Tanju Korel, Yılmaz köksal, Behcet Nacar  ve Cihangir Gaffari, Tamer Yiğit, Serdar Gökhan gibi avantürcü aktörlerle o dönem avantür sinemasına imza atar.

Cüneyt Arkın ile Dünyayı Kurtaran Adam filmi ile de fenomen haline geldi.

1983 yılında İtalyan yapımı “Yor” ve “İlahların Hazinesi” adlı iki yabancı filmde de görev alan Aytekin Akkaya‘ya İngilizce öğrenmesi şartıyla ünlü yönetmen Anthony M. Dawson‘dan Hollywood filmlerinde oynama teklifi geldi. İngilizce kursuna başlayan Aytekin Akkaya işlerinin yoğunluğu nedeniyle kursa çok fazla zaman ayıramaz. Bir yıl sonra Aytekin Akkaya‘yı arayan Anthony M. Dawson ona hazır olup olmadığını sordu. Yeteri kadar İngilizce öğrenemeyen Aytekin Akkaya, Hollywood için hazır olmadığını belirtip milli görüş felsefesinde Türk sinemasına devam eder.

Aytekin Akkaya, son olarak 2008 yılında Şampiyon Dedem adlı TV filminde başrolde oynadı. Kanal 7 TV de bir çok dini ve eğitici dizi filmde çalıştı. Ailesi ile mütavazi bir yaşam sürdüren Aytekin Akkaya, sinemada mesleğine devam edip , ülkesine Sanatçı kimliği ile hizmete devam ediyor.

Read Previous

16 HAZİRAN 2016 PERŞEMBE; GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

HAN’da GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: