AĞLATAN SEVDALARIN SARIŞIN GÜZELİ : FİLİZ AKIN

AĞLATAN SEVDALARIN SARIŞIN GÜZELİ : FİLİZ AKIN

Vadullah Taş Yazdı

Vadullah Taş

Filiz Akın 2 Ocak 1943’te Ankara’da doğdu.

Gerçek adı Suna Akın olan  Filiz Akın, Türk halkının gönlünde oyuncu, sunucu ve yazar olarak taht kurmuştur. Sinemaseverler, onu Türk sinemasının asil, modern, kentli ve  güzel yüzlü olarak tanır. Ayrıca Filiz Akın Avrupalı yüzü, kolejli kız, sarışın yıldız olarak da tanımaktadır. 1971 de Yılmaz Güney ile Umutsuzlar filmi , Filiz Akın için bir dönüm noktası olmuş.burjuvazinin soylu balerin dansçısı ve varoşların kabadayısının aşklarını anlatan bu film türk sinemasınında klasikleri arasında yer almıştı. “Çiğdem ile Fırat’ın aşkı….”

Liseyi Ankara kolejinde okuyan Filiz Akın, Orta Doğu Teknik Üniversitesinde mimarlık okumayı isterken annesinin kaza geçirmesiyle çalışmak zorunda kalır. Bir havayolu şirketinde çalışmaya başlar. Çok samimi bir arkadaşının annesinin isteği üzerine Artist film şirketi sahibi Recep Ekicigil,in  Artist dergisinin açtığı yarışmaya girer ve kazanır. 1962 yılında Memduh Ün‘ün yönetmenliğini yaptığı , Göksel Arsoy ile birlikte rol aldığı Akasyalar Açarken filminde başrol oynar. Ve böylece sinema serüveni de başlamış olur. 1975 ile 1980 arasındaki sinema severler evlere çekilince ve yeşilçamın flu dönemi başlarken sinemaya olan ilginin azalması ve yeni bir akımın başlamasıyla sinemayı bırakır. O dönemdeki gibi akılda kalmayı tercih eder, gelen hiçbir teklifi kabul etmez.

Düştüğü amansız hastalığı azmi ile yener. Sonra hayatındaki ayrıntıları daha iyi görebildiğini, tedaviden dolayı sıkıntılarının devam etmesine karşın, en önemlisi hayatın renklerini, çiçeklerini , gülümseyişleri , güzel bir bakışı , bir elin şefkatle dokunuşunu hissetmek , görmek ve paylaşmaktır diyor.

Filiz Akın 2 kitap yazar, birkaç yerde köşe yazarlığı , kanserle mücadele ve şimdilere işitme engelli çocuklar için destek verdiği sosyal sorumluluk projeleriyle uğraşmaktadır.

Türk sinemasının asil ve zarif yüzü Filiz Akın 116 filmde rol alır ve Türk sinemasının en önemli sayfalarında adını altın harflerle yazdırır. Akasyalar Açarken filmi ile perdeyi açan Akın 1964 yılında Halit Refiğ’ in yönettiği Gurbet Kuşları filmi köyden kente göç eden bir Anadolu ailesinin yaşadığı kültür ve sosyolojik şokunu anlatan bu önemli film ile hep gurur duyduğunu anlatır.

Umutsuzlar , Ankara Ekspresi , Utanç , Dağlar Kızı Reyhan ve Yan Kesici Kız Hacer serisi kendisinin en çok etkilendiği filmleri arasındadır.

1971 yılında Ankara Ekspresi filmi ile 8. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi kadın oyuncu ödülünü alır.

Türk sinemasının en önemli sayfalarında adını Türkan Şoray , Fatma Girik ve Hülya Koçyiğit ile birlikte 4 Yapraklı Yonca olarak yazdırır. 1964 yılında yeşilçamın patronu olarak bilinen yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu ile evlenir. 1975 yılında bir oğlu dünyaya gelir.

İlker İnanoğlu yani Yeşilçam’da bildiğimiz çocuk oyuncu (yumurcak ). 1964 yılınca başlayan evlilik 10 yıl sürer ve çiftler ayrılır. Filiz Akın sinema hayatından sonra 1977 de TRT’de Podyum Show isimli eğlence ve müzik programının sunuculuğunu yapar. 1979 da Haldun Dormen’in yazdığı Bir Ayrılık adlı tiyatro oyununda rol alır. Ve aynı yıl İzmir fuarında assolist olarak sahneye çıkar.

Filiz akın on bir yıl Paris’in Neuilly ve Bougival semtlerinde, 4 yıl Paris sefaretinde olmak üzere toplam 15 yıl Fransa’da yaşar. 1982 yılında Rubin Rubinstein ile evlenir ve on bir yıl evlilikten sonra çift 1993 yılında ayrılır. 1994 yılında dönemin MİT müsteşarı Sönmez Köksal ile Ankara’da evlenir. Eşi Sönmez Köksal’ın Paris büyükelçisi olarak göreve atanır ve 4 yıl Paris sefaretinde bulunur. Paris’te Türkiye’yi tanıtmak amacıyla düzenlenen La Fayette’ deki Türk-Osmanlı ürünleri standı, Bagatelle bahçelerindeki Lale parkı ve Türk ressamları sergisi Versailles’ deki Büyüksergi gibi etkinliklerde gösterdiği özen ve çabaları ile bir kültür elçisi olarak ve ayrıca kültürü ile zerafeti ile Fransızları etkileyecektir.

Yeşilçam sineması dönemine devrim yaratan baş kadın oyuncularımızdan birisi olarak gönlümüzde ve belleklerimizde o dönemin Avrupai sarışın güzel yüzlü melek olarak kalan Filiz Akın , gönlümüzde UMUTSUZLAR filminin çidemi olarak hep fıratın sevgilisi gibi yaşayacaktır.

Read Previous

24 HAZİRAN 2016 CUMA GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

25HAZİRAN2016 CUMARTESİ İSTANBUL’DA RAMAZAN

One Comment

  • Filiz Akın’ın nüfus cüzcdanındaki ismi Filiz Akın’dır, Suna göbek adıdır, nüfus cüzdanına geçmemiştir. Umutsuzlar’da bir burjuva aileden değil, küçük burjuva ailedendir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: