KOVADA GÖLÜ

KOVADA GÖLÜ

Haber ve Fotograflar : Şahika Öner

sahika-oner
Akdeniz Bölgesi’nin Isparta ili sınırları içindeki Kovada Gölü Sonbaharın en güzel günlerini yaşıyor. Mevsimin bütün tonları gölün çevresini sarmış durumda.  Karstik bir çöküntüyü kapsayan bu göl 15 km uzunlukta ve 2-3 km enindedir. Eğirdir Gölü’nün güneye devamı olan Kovada Gölü, aradaki dar bölgenin alüvyonlarla dolması sonucu ayrı bir göl haline gelmiştir. Jeolojik olarak karstik tektonik bir polye olan göl, Eğirdir ve Beyşehir Gölleri’ndeki gibi turkuvaz mavisi sularıyla göz doldurmaktadır. Kızılçam, Kasnak meşesi ve çınar, milli parkın başlıca ağaç türleridir. Otsu flora bakımından da zengin olan milli park, sazan, tatlı su levreği ve ıstakozu türleri ile tilki, sansar, yaban domuzu, tavşan, sincap, kirpi gibi memeli hayvan türlerine ve ötücü kuşlara bünyesinde barındırmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı 1970’de “Milli Park” niteliğini almıştır.

Kovada 1 ve Kovada 2 Hidroelektrik santralleri Isparta ve Burdur yöresinin gereksinim duyduğu elektriği sağlamaktadır. Elektrik elde edilirken gölün sularında düşüşler ortaya çıkmış ve bu olumsuz gelişme önlenememiştir.

Antalya’nın daha yeni uzaklaşmaya başlayan son yaz günlerinde, Seyyah Fotoğraf grubuyla bu güzel gölü fotoğraflarımızla belgelemek için yola çıktık. Yolda göle yakın tektonik çukurlar oluşmuş su birikintilerinin yansımalarını konu mankenimizle birlikte pozladık. Ağlasun’da verdiğimiz molada, yeni toplanmış cevizlerden satın aldık. Koca bir Çınar altında kurulmuş Kafede, arkadaşların itinayla yapılmış, evden getirdikleri yöresel yiyeceklerin tadına baktık. Terk edilmiş eski bir hamam içerisinde, ışığın bize verdiği loşluklarla, boyaları dökülmüş duvarlar arasında çeşitli fotoğraflar çektik.

Öğlen yöredeki balık çitliğinde, kaşarlı alabalık, salata, ev yapımı yoğurtla, keyifli grup sohbetleriyle yemek yedik.

Pazar günü olması dolayısıyla Kovada Gölü’nde birçok grup vardı. Piknikçiler ve balık tutanlar gölün tonları arasında bize değişik görsellikler sundu.

Zengin bitki örtüsü, kampçılık, doğa yürüyüşü, piknik, olta balıkçılığı fotoğrafçılık, manzara bakımından elverişli olan Kovada Gölü Sonbaharın bütün güzelliklerini bize sundu. Bilek boyu yapraklar arasında yürürken dalların göle doğru uzanan kolları adeta bir masal dünyası içerisinde olmanın güzelliğini taşıyordu.

Patika yolları zapt etmiş kurumuş yapraklar, ayaklarımız altında çıtırdarken, bu sakin gölün etrafında adeta tabiatın müziğiyle bize eşlik etti. Göle doğru uzanan küçük köprüler üzerindeki manzara, bize sunulan en güzel karelerdendi.

Akşamüstü yorgunluk çayını gölün kafeteryasında içtikten sonra, gölün verdiği huzur, Sonbaharın güzelliğini tekrar yaşamak hayaliyle dönüş yolumuza koyulduk.

*******

Read Previous

4 Kasım Cuma Günün Tiyatro Oyunu

Read Next

5 Kasım CUMARTESİ GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: