KÖPRÜLÜ KANYON’DA RAFTİNG

KÖPRÜLÜ KANYON’DA RAFTİNG

Haber & Fotoğraflar: Şahika Öner

Şahika Öner

Köprülü Kanyon doğal park olarak ilan edilmiş, tarihi dokusu ve yeşilliği ile sizi cezp edecek yerlerden biridir. Antalya’nın doğusunda 100 km uzakta olup,  Manavgat ilçesinde bulunan Park, Bolasan ile Beşkonak arasında bulunmaktadır. Sütçüler ilçesinde başlayan ve Antalya’da denize dökülen çay, Rafting yapmaya uygun bir akarsudur.  Ortasından akan Köprü Çayı 14 km uzunluğunda, 100 m derinliğindeki vadide yer almaktadır. Rafting yapılan bölgeye, Serik ile Manavgat arasında bulunan yol ayrımından kuzeye, Toros Dağları istikametine yol alınarak 38 km gidildikten sonra ulaşılır. Rafting yapılabilen bölgenin başlangıcında iki adet de tarihi köprü bulunmaktadır. Köprülü Kanyon ismini de bu köprülerden almıştır.

Nehrin asıl kaynağını Isparta’nın ilçesi olan Aksu‘dan gelen ırmak ve yine Isparta’ya bağlı Karacahisar köyü’nden çıkan su oluşturmaktadır. Kanyon Kasımlar’dan itibaren, Antalya’nın Değirmenözü köyüne kadar yaklaşık 25 km boyunca dar vadilerden oluşmaktadır. Bu kısımda özellikle suyun yükseldiği zamanlarda yürüyerek geçiş zordur. Ancak yaz aylarında geçiş imkanı vermektedir. Değirmenözü köyünden sonra nehir tamamen açık alanda akar. Daha sonra nehir tekrar dar vadilere girer.  Bu ikinci kısım Köprülü Kanyon , Antik Köprüsüne kadar devam eder. Yine bu bölümde dik vadiler zor geçişler ve doğal güzellikler vardır.

Köprülü Kanyon; Köprüçay Irmağının kenarında, bulunan bungolow evler, ağaç evler, pansiyon ve motellerde, yerli ve yabancı macera tutkunlarına konaklama imkanı vermektedir. Rafting başta olmak üzere, doğa yürüyüşü, jeep safari, bisiklet gezileri, kanyon geçişleri gibi doğa aktiviteleri sunmaktadır. Buraya ulaşmak için Antalya’nın çeşitli noktalarından otobüs seferleri yapılmaktadır. Özel araçlarla da ulaşım yapılıp, kamp alanlarında çadır kurulabilir veya müesseselerden kira ile çadır temin edilebilmektedir.

Köprülü Çayın değişken karakteri Rafting için en uygun olanlardandır. Yaz aylarında günde 7 bin kişiye Rafting imkanı sağlamaktadır. Başlama noktasında misafirlere Rafting güvenliği hakkında gerekli bilgiler verilir. Kask ve su yeleği aktivite sırasında kullanılması zorunludur. Rafting sırasında, diğer gruplarla su atma, günü daha da eğlenceli hale getirir.  Bazı bölgelerde molalar verilerek su içerisinde yüzülmekte, atlayışlar düzenlenmektedir. Arzuya göre, haberli ve habersiz fotoğraflarınızda çekilebilir. Ayrıca eğlence ormanı ve akşam keyfi yapabileceğiniz çeşitli restoranlar bulunmaktadır.

Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin Antalya civarı Raftingi en çok tercih edilenlerin başında gelmektedir.

Read Previous

6 Ağustos 2016 Cumartesi KADIKÖY BELEDİYESİ TİYATRO FESTİVALİ

Read Next

7 Ağustos 2016 Pazar KADIKÖY BELEDİYESİ TİYATRO FESTİVALİ

One Comment

  • Antalyada en güzel günü birlik turlardan birisidir rafting mutlaka deneyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: