KEKOVA & ÜÇAĞIZLAR

KEKOVA & ÜÇAĞIZLAR

Haber ve Fotograflar : Şahika Öner

Downloads

KEKOVA & ÜÇAĞIZLAR

Kekova, Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarında Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük, kayalık bir adadır. Kaynaklara çoğu kez “Kakava” diye geçmekte olup, 4,5 km yüzölçümü vardır. Üç Ağız koyun iç tarafında olup, adanın doğusunda ve batısında bulunan kanal şeklindeki iki giriş oluşturur. Simena’nın antik yerleşmesi doğu girişine hakim bir manzara ile Kale Köyü‘nün civarında uzanır. Kale Köy’de pansiyonlar ve kafeler bulunmakta, adaya teknelerle ulaşım sağlanmaktadır. Batık kentin karşısında yer alan kale köy (Antik adıyla simena), bu yörenin en tipik yerleşimidir. Tipik kalesi, kale içinde bir tapınak kalıntısı, kaya mezarları, kayalara oyulmuş Likya bölgesinin en küçük tiyatrosu ve kalenin ardındaki sırt üzerinde çok sayıda Likya lahti adeta bölgenin simgesi haline gelmiştir. Kale köy’ de antik evler, duvarların büyük bir bölümü ile ayaktadır. Kıyıdaki hamam harabesi Aperlai halkı ve meclisi ile birlikte diğer şehirleri tarafından imparator Tutisa armağan edilmiş olup, kitabesiyle Roma döneminin canlı bir tapınağıdır. Akdeniz rüstiği ile bin yıllık tarihin muhteşem birleşimi olan kale Rodos Şövalyeleri‘ne aittir. Sahildeki teknelerden indikten sonra, uzun bir merdivenle kaleye çıkabilirsiniz. Bölgeye Kekova adını veren ada, Kale Köyü‘nün önünde uzanan büyükçe bir adadır. Ucunda yer alan Tersane Koyu’na tekneler yanaşabilir. Burada Bizans Devri’ne ait bir kilisenin apsisi ile karşılaşılır. Kazı yapılmadığı için tarihini bilmediğimiz bu adanın her tarafı kalıntılarla doludur.

Tersane Koyu’na göre sağ tarafta denize batmış dükkânlar ile sol tarafta batık şehrin su içindeki kalıntıları görülebilir. Kıyıya takip ettiğimizde, evlerin yarısının sulara gömüldüğünü ve merdivenlerin denize indiğini görebiliriz. Ayrıca denizin içinde temeller ve ev tabanlarını da görmek mümkündür.
Kuzey tarafında ikinci yüzyılda depremlerle yok olan antik Dolkisthe kentinden kalma batıklara yer yer rastlanır. Kekova, Bizans döneminde yeniden kurulup gelişmiş fakat gelişmesi Arap istilaları yüzünden devam edememiştir.
Kekova‘ya Kaş‘tan tekne ile gidildiği gibi karadan Üçağız‘a gidilip kayıkla da gezilebilmektedir.
Tekne ile Kekova size çok güzel bir yaz tatili sunmaktadır. Batık şehir görülebilir, koyları keşfedip, denize girebilir, su sporları yapılabilirsiniz. Şansınız varsa Caretta Caretta’larla yüzebilirsiniz. Akdeniz Bölgesinin en güzel yerlerinden biri olan Kekova kendine özgü deniz mavisi ve batık şehri ile sizleri bekliyor. Sakin koyları ve egzotik havası ile adeta bir turizm cennettedir.

 

Read Previous

AHMET ÜNDAĞ’dan Bir Hikaye “FASIL”

Read Next

Bodrum Mor Sanat’ta İki Sergi Birden

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: