GÖKBÜK KANYONU

GÖKBÜK KANYONU

Haber ve Fotograflar : Şahika Öner

Şahika Öner

  • Arykanda Limyra Ören Yerleri & Gökbük Kanyonu – Pegassos Trekking Su Yürüyüşü

Bu hafta Pegasos Trekking’le Finike’ye doğru yola çıkıyoruz. İki ören yerini görüp, sonra Gökbük Kanyonu’nda su yürüyüşü yapacağız. İlk durağımız Finike yolu üzerinde Arykanda Restoranda köy kahvaltısı oluyor. Beydağlarına dayanmış bu yer, karşıda Toros dağlarını zevkle bize izletiyor.

Antalya İli, Finike İlçesi, sınırlarında yer alan Limyra Antik Kenti, Toçak Dağı‘nın güney eteklerinde, şimdi karayolu ile ayrılan düzlükte Roma ve Bizans Çağı surları içinde kalan alanı kapsamaktadır. Şehrin en azından İ.Ö. 5. yy.dan itibaren yerleşim gördüğünün kanıtlanmıştır. Şehrin en aktif dönemi, İ.Ö. 4. yy.ın ilk yarısında Likya Kralı Perikle zamanıdır ki, bu dönemde Limyra, Likya’nın başkenti durumundadır. Bilindiği üzere M.Ö. IV. ve V. yüzyıllarda bütün Anadolu gibi Lykia da Pers egemenliği altında bulunmaktadır. Büyük İskender M.Ö. 333 yılında Perslerin egemenliğine son vermiş, böylece Büyük İskender‘in eline geçen bölge onun bıraktığı Vali Nearkhos tarafından idare edilmiştir. Piskoposluk merkezi olan şehir, 8. ve 9. yy.larda Arap akınları sonrasında terk edilmiştir. Limyra Antik Kenti, 1970 yılından beri Avusturyalı arkeologlarca kazılmaktadır. Yolun kenarında Limyra’nın tiyatrosu bulunmaktadır. Tiyatro M.S. 141 yılındaki büyük depremle yıkılmış, zengin Opramoas tarafından yeniden yapılmıştır. Tiyatronun karşısında, yer yer sökülen Roma ve Bizans Devri surları bulunur. Sur duvarın yukarı bir çevirme yapmakta, bunun için de Perikles’in sarayı bulunmaktadır. Ayrıca şehrin caddesi bir derenin istilasına uğrayarak sular altında kalmış ve yosun tutmuş antik taşlarıyla adeta tarihi simgelemektedir. Finike’den Elmalı istikametine giderken yolun kuzeydoğu tarafında bulunan tepede grup halinde Lykia kaya mezarlarının görüntüleri ile karşılaşılır.

Arykanda kenti, Elmalı – Finike karayolunun tam yarısında bulunan Arif köyünün Aykırıçay mahallesine yakın ören yeridir. Arykanda kenti, Şahinkaya diye bilinen sarp bir kaya dibinden başlayan, güneye eğimli arazi üzerinde yer almaktadır. Kentte en üst seviyede yer alan yapı, Şahinkaya’nın güney batı eteğindeki gözetleme kulesidir. Arykanda’nın bir süre Limyra egemenliğinde kalmış ve İskender ile birlikte el değiştirmiştir. İskender’in ölümünden sonra bölgenin diğer şehirleri gibi Rodos’un kontrolüne girdiği bilinmektedir. İ.S. 43’te İmparator Claudius‘un Likya Birliğine son verdiği tarihte Likya Bölgesi Pamphylia ile birlikte bir eyalet haline sokulmuş ve Roma’ya bağlanmıştır İ.S. 240 yılında büyük depremden sonra şehir kısmen onarılmıştır.

Arykanda‘nın en üst teraslarından birinde tek taraflı oturma yerine sahip, koşu pisti belirli bir kısımdan sonra trapez şeklini alan bir stadion bulunmaktadır. Ortasına yakın yerdeki merdivenle aşağıdaki teraslara bağlanan stadionun bir altındaki terasta ufak, fakat çok iyi korunmuş tiyatro yer almaktadır. Tiyatronun alt terasında odeon ve buna ulaşan merdivenli yol vardır.

Batı Antalya’nın keşfedilmeyi bekleyen en güzel yerlerinden biride Gökbük Kanyonu’dur. Çok az kişi tarafından bilinen kanyon; doğal güzelliğiyle ve birçok doğa sporlarına uygunluğuyla mutlaka gidilip keşfedilmesi gereken yerler arasındadır. Arykanda antik kentine 7 km mesafede bulunan Gökbük Kanyonu, aynı ismi taşıdığı köyün içerisinde bulunur. Kanyonda, nesli tükenmekte olan yabani hayvan ve birçok endemik bitki türleri görülmektedir. Kanyonda Trekking, yamaç paraşütü, kano ve her türlü doğa sporu yapılabilmektedir. Aynı zamanda bölgede balık tutmaya elverişlidir.

Biz sular içerisinde 9km yürüdük. Ağaçların adeta çardak vazifesi gördüğü kanyon yürüyüşü benim için zorlu ama çok güzeldi. Bir güne çok şey sığdırıp, dolu dolu yaşadık. Antalya’nın sıcağından bir gün olsun kaçarken, günün tadını sularda yürüyüp tabiatı ve ören yerlerini keşfederek değerlendirdik.

Read Previous

20 Ağustos 2016 Cumartesi GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

22 Ağustos 2016 Pazartesi GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: