Antalya’da Karlı günler için “Saklıkent”

ANTALYA & SAKLIKENT 

Haber & Fotoğraflar Şahika Öner

Antalya’da yaşıyorsunuz, bir an önce ilk karı görmek üzere yüksek bölgelere gitmek için telaş ediyorsunuz. Antalya’da her mevsimi bir arada yaşayabilirsiniz, kış kısa, geçen sene çok az kar gördük. Bu sene Saklıkent’e kar yağmış, durur muyuz?

Albedo Trek yürüyüş grubuyla pazar günü yola çıkıyoruz. Saklıkent’in Antalya ile arası 45km. olsa da, yol çok dönemeçli olduğu için ancak iki saat de orada oluyoruz. Saklıkent Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’nın batısındaki Beydağları üzerinde bulunuyor. Torosların zirvesinde yer alan Bakırlı dağı kuzey yamacına kurulmuş. Bir günde iki mevsimin birden yaşanabildiği en çok tercih edilen yerlerden biri oluyor. Antalya çıkışından sonra 11 km. yol bitiminde çam ağaçları arasından geçen çok güzel manzaralı yolla ulaşılan Saklıkent Yaylası, ağaç yetiştirme sınırı üzerinde bulunuyor. Kışın kar yağışına bağlı olarak kayak mevsimi 2-3 ay sürmekte. Milli park alanında orman formasyonu kızılçam, karaçam ve sedirden meydana gelmiş. Bunlar yükseltiye göre sırasıyla maki, kızılçam, karaçam ve sedir şeklinde sıralanmaktadır.

Kar kalınlığı kayak mevsiminde genellikle 50-100 cm.dir. 2550 m. yükseklikteki dağda kayak alanları 2000-2400 m. yükseklikler arasındadır.240 kişi ve 340 kişi kapasiteli iki adet telesiki hizmet vermektedir. İki adet pisti kolay ve orta zorluk derecesindedir. Merkezin Orman sınırının üzerinde olmasından dolayı, kayağa ve snowboarda yeni başlayan, profesyonel herkese keyifli kayak imkanı sağlayan pistlere sahiptir. Pistler Profesyonel, orta derece ve amatör kayakçı pisti olarak ayrılmıştır. Günlük kullanım için gelen misafirler için kızak pisti bulunur. Telesej Saklıkent’de bulunan en büyük lift olup toplam saatte 800 kişiyi dağın zirvesine ulaştırma kapasitesindedir. Bizim olduğumuz gün hava muhalefetinden dolayı çalıştırılmıyordu. Teleski, Snowboard ve Kayak yapan orta derece kayakçıların pistin başına çıkarmak için kurulmuştur. Ortalama saatte 200 kayakçı pist zirvesine çıkarır.

2004 Aralık ayında faaliyetine başlayan 1400 metre uzunluğunda 1900m’den başlayıp 2400m’ye çıkan saatte 800 kişi taşıma kapasiteli yeni bir adet Telesiyej komple revizyonu yapılmış iki adet Teleski, yeni bir Babylıft ve bir Snowtubıng lıft’i spor sevenlerin hizmetine girmiştir. İki adet pist hazırlama makinesi hizmet vermektedir. Ayrıca pistlerde çok ciddi kaya ve taş temizliği yapılmış, yeni sekiz adet pist oluşturulmuştur.

Kayakçı fiyatları, hafta arası, hafta sonu olarak değişmektedir. Kayak Fiyatları;

Snowboard Ayakkabı Bağlama (üçlü set ) günlük kiralama 75 tl

Kayak Ayakkabı Baton (üçlü set) günlük kiralama 75 tl

Kayak/ Snowboard günlük kiralama 45 tl

Ayakkabı günlük kiralama 40 tl

Elbise (Takım) günlük kiralama 30 tl

Kızak (Saatlik kiralama ) 15 tl

Kayak odasında bulunan kısımda kıyafet ve ekipman satışı yapılmaktadır.

Kayak ekipmanlarının kiralandığı, modern kayak odası, kayak okulu, 200 kişilik restoran ve telesiyejle çıkılan zirvede 300 kişilik panorama kafeteryası da bulunuyor.

Konyaaltı Belediyesini bağlı olan Saklıkent’e son senelerde, çeşitli festivallere de ev sahibeliği yapmaya başlamıştır.

Saklıkent’e bu sene şehirden halk otobüsü seferleri yapılmaktadır. Antalyalılar sosyal paylaşım siteleri üzerinden turlara katılabilirler. Günü birlik turlarlar özelliklerine göre 55TL.den başlayan fiyatlarla gidilmektedir. Kayak Merkezi, 477 müstakil ev bir otel ve bir pansiyon bulundurmaktadır.  Ayrıca kent merkezinde pansiyon ve restoranı hizmetleri de verilmektedir.

Sabah erken saatlerinde buluşarak tam gün zirvede vakit geçirmek, sucuk ekmek, sıcak çikolata, sıcak aromalı şarapla görselliği ve zirveden kayanları seyretmek renkli saatler geçirmenizi sağlıyor. Zirvede kayak sezonunun Mart sonuna kadar sürmesi bekleniliyor. Mevsim sona ermeden, bir hafta sonunuzu Saklıkent’e ayırın. Ailece veya dostlarla keyifli saatler sizi bekliyor.

*****

About Şahika Öner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.