ANTALYA ÇİÇEK FESTİVALİ

ANTALYA ÇİÇEK FESTİVALİ

Haber & Fotoğraflar Şahika Öner

Antalya’da Çiçek Festivali bu yıl 20-21 Mayıs‘da düzenlendi. Festivale çeşitli, üretici ve  ihracatçı firmalar katıldı. Çiçek ve çocuk temalı EXPO’ya ev sahipliği yapan Antalya Çiçek Festivali’nde EXPO’ya da katkı sağlıyor. Kesme çiçekte, yüzde 30 düşüşe rağmen, hedef Festivali Uluslar arasına taşımak çabası taşıyor. Festival’de 2 milyon dal çiçek kullanıldı, 1000 öğrencinin etkinliklerde yer aldı. Cender Otel önünden başlayıp Cumhuriyet meydanında sona eren korteje halk büyük ilgi gösterdi. Çiçeklerle süslenmiş arabalar, çiçek, kelebek insanlarını halk büyük ilgiyle izledi. Antalya halkına çiçekler dağıtıldı, çeşitli etkinlikler yapıldı.

Antalya Büyük Şehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü  halkın arasına karıştı ve daha sonra, Protokol de yer aldı.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Çiçek Festivali başladığından beri Antalyalı gazetecilerin bu organizasyona olağanüstü ilgi gösterdiğini belirterek, “Biz Gazeteciler Cemiyeti olarak da Antalya basınını temsilen bu organizasyona elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz” dedi. Çiçek Festivali’nin bölgede yapılan en başarılı festival olduğunu söyleyen Yeni, “Şehri işin içine katabiliyorsanız festivalde başarı vardır. Şehrin bu festivale bu denli ilgi duymasını sağlayan medyadır” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, bu yıl düzenlenecek Çiçek Festivali’nin EXPO 2016 ile birlikte daha da anlam kazandığını söyledi. Türkiye’nin 3 bin çeşit endemik bitkiye ev sahipliği yaptığını bunun önemli bir bölümünün Antalya’da yetiştiğini belirten Dallı, süs bitkileri ve kesme çiçeğin ihracatın önemli bir kalemi olduğunu kaydetti. Tarımsal üretim ve tarımsal Antalya’nın ihracatında önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Dallı, Antalya’da böyle bir etkinliğin düzenleniyor olmasının önemine dikkat çekti. Dallı, süs bitkileri üreticisi ve ihracatçılarına teşekkür etti. Kurumsal olarak Festivale her türlü katkıyı vermeye çalıştıklarını söyleyen Dallı, organizasyonda emeği geçenleri kutladı.

2004 başlayan 12 yıldır süren Çiçek Festivali, daha da renklenerek, etkinlikleriyle Festivaller arasında kendine yer açıyor.

Read Previous

Haliç ve Semtleri

Read Next

23 MAYIS 2016 PAZARTESİ ; İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: