UNUTULMAZ BİR SES “TURGUT OKSAY”

UNUTULMAZ BİR SES “TURGUT OKSAY”

Recai Oktan yazdı:

Turgut Oksay (aslı Oksayoğlu’dur ama ben Oksay olarak geçiyorum), bizim gibi Adana’da doğmuş, ilk-orta ve liseyi Adana’da bitirdikten sonra İstanbul Fen Fakültesi Jeoloji bölümüne kaydolmuştu. Beyazıt’ta komşuyduk. Ben bitiremediğim Hukuk Fakültesi’nde Roma Hukuku, o da zorla devam ettiği Fen Fakültesi’nde, FKB (fizik-kimya-botanikti galiba) öğreniyorduk. Hacı Bozanlar’da Ezo Gelin çorbası içerken, Beyazıt kıraathanesi’nde “kupa”, “kemo” veya “ohel” oynarken karşılaşırdık. (Daha sonra ikimiz de usta derecesinde briç öğrendik. Adana Briç Kulübü’nde de partner olup, turnuvalara katıldık.)

Sis Beşlisi ve Turgut
Sis Beşlisi ve Turgut

O günlerde Ozan ve Kenan Doğulu’nun dünyaya gelecekleri bile belirsizdi. Babaları Yurdaer Doğulu, Turgut’la aynı sınıfta öff pöff çekmekten , çocuk yapma işlerine bakamıyordu, Bizim Turgut, müziğe olan düşkünlüğü nedeniyle, hem de son sınıfa kadar geldiği Jeoloji mühendisliğini bıraktı. Adam haklı! Boy pos onda, kara yağızlık onda!

Turgut.1

Tom Jones’u bile kıskandıracak ses onda… Hele o günlerde Altın Ses yarışmasında üçüncü, en prestijli müzik yarışmalarından biri olan Altın Mikrofon’da da finalist olunca, şöhrete giden kapı önünde açılıverdi. Bize de kıskanmak ama belli etmemek kaldı.

Pop müzik dünyasında Adanalı Erol Büyükburç, Adanalı Okan Dinçer milli orkestraların değişmez solisti ve organistiydi. Zafer

Dilek kendini kabul ettirmişti. Turgut da İstanbul’u kasıp kavuruyordu… Kentin en gözde mekanları olan Galata kulesi, Çakıl Gazinosu, Kulüp Reşat , Suat Kulüp, İstanbul Hilton, Tarabya Oteli onun sesinin çınladığı ünlü yerler oldu. Türk pop müziğini, Türkçe ve İngilizce performanslarıyla zirveye taşıyanlardan biridir Turgut Oksayoğlu.

turgut oksayoğlu

 

 

70’li yılların başında, besteci-yorumcu, ünlülerin ünlüsü Özdemir Erdoğan’dan plağa kaydetmek üzere beste isteyen Turgut’a, Erdoğan’ın sözleri çok gurur vericiydi: “Kardeşim sende bu ses ve yetenek varken, bir dakika bile durma, müzik çalışmalarını yurt dışında hatta ABD’nde sürdür.”
Turgut ustasını dinlese o günlerin TARKAN’ı olma şansını yakalayabilecekken, kaderini, kendi ülkesinde kah renkli kah siyah-beyaz film gibi yaşamayı seçti.

Dönemin en ünlü müzik insanlarından biri olan Turgut Oksay, aynı potdaki arkadaşlarıyla, dönemin gereklerini de yerine getirdi….

Turgut fotoromanda

Film çevirdi. O dönemin dizileri denecek fotoromanlarında baş rol oyuncu oldu. Şöhretin tüm enstrümanlarıyla oynadı.
Gün geldi, kader ağlarını Turgut tepesinde tersine örmeye başladı. Ardarda yaşadığı talihsizlikler üzerine, annesinin de ısrarıyla, İstanbul’daki tüm yatırımlarını tasfiye edip, evini ve arabasını satarak Adana’ya döndü. Adana’da SeyhanOteli ve Mavi Sürmeli’de Ekrem Yılmaz, Sedat Kınran ile unutulmaz programlar yaptı. Her programında onu en yakından izledim ve İstanbul’un müzikhollerini hiç aramadım.

Turgut.2

Turgut, Adana’nın ölü mevsimi olan yaz aylarında, İstanbul’da, Büyükada’da Yörük Ali tesislerinde dinleyenlerine muhteşem müzik ziyafetleri çekerdi. Ankara, İstanbul, İzmir’de televizyon kanallarının canlı müzik programlarına katılırdı. Benim de Adana Metro TV’de (şimdi yok sanırım) yaptığım programlara klavyesi yanında hiç nazlanmadan gelir, çalar, söyler, geceye renk katardı.

Şimdi Ankara’da yaşıyor. Yıllardır eşi, kızı, damadı ve torunuyla çok mutlu.
Bu yazıyı okumayı bitirdikten sonra Turgut Oksay şarkılarını dinlemeyi ihmal etmeyin. Türkçeler kadar İngilizceleri de dinleyin. Çoğu ünlüyü rahatsız edecek kadar güzel yorumlar duyacak kulaklarınız.

 

Tufan Tinik
Tufan Tinik

Tufan Tinik anlattı, Recai Oktan yazdı:

Nasıl başlayacağımı, nasıl anlatabileceğimi kestiremiyorum. 50 yıllık arkadaşlığın, dostluğun, kardeşliğin bilançosunu çıkartmanın ve tüm yaşanmışlıkları birkaç satıra sığdırmanın zor olacağını düşünüyorum. Yine de bu önemli müzik adamının, Turgut Oksay’ın güzelliklerle dolu yaşamının tanığı olduğum bölümlerini sizinle paylaşmaya çalışacağım.
Turgut ile ilk tanışıklığımız, 50 yıl önce, memleketimiz Adana’da, müzik sayesinde oldu. Aynı dönemde baterist İhsan Avşar ile tanıştık. Gençlik yıllarımızda birlikte müzik çalışmalarına başladık.

Turgut Oksayoğlu-Tufan Tinik
Turgut Oksayoğlu-Tufan Tinik

Müzik yaşantısının ilk günlerine denk gelen bu dönemde Turgut, orkestramıza katıldı ve mükemmel akerdeon çalışlarıyla bize eşlik etti. Ben de Fransızca ve İspanyolca şarkılar söylerdim.
Triomuz (3 kişilik grup) Adana’da bir çok mekanda performans sergiledi.

ahmet özhanla
ahmet özhanla

Liseyi bitirdiğimiz yıl, Turgut Türkiye çapında gerçekleştirilen Altın Ses yarışmasına katıldı ve bu yarışmanın en iyi sesi olmasına karşın onu üçüncü sıraya ittiler.

Daha sonra istanbul’da Turgut’un da solist olarak içinde bulunduğu ve çoğunluğu Adanalı gençlerden oluşan SİS BEŞLİSİ adlı orkestra kuruldu (Orkestra , Ali Boz, İhsan Avşar, Metin Cengiz, Erdal Peşkircioğlu, Göktürk Alpanlı‘dan kurulu idi ).

*****

ÇARŞAMBAYI SEL ALDI dinlemek için TIKLAYINIZ

*****

Bu orkestra ile döneminin en popüler yarışması olan ALTIN MİKROFON‘a, geleneksel “ÇARŞAMBAYI SEL ALDI”nın değişik düzenlemesi ve yorumuyla katılıp, finale kaldılar.
Devam eden yıllarda Turgut Oksay Türkiye’nin en büyük müzikhollerinde, gazinolarında programlar yaptı ve orkestrasıyla Beyoğlu Kulüp Reşat’ta yıllarca çalıştı.

Turgut-Nermin Oksay
Turgut-Nermin Oksay

O yıllar, rahmetli Adanalı müzisyen Kurtuluş’un, müzik hayatının başlangıcıydı ve zirveye kadar taşıdığı müzik yaşamına, Kulüp Reşat‘ta, Turgut’un orkestrasında gitar çalarak başlamıştı.Turgut, daha sonra Türkiye’nin önemli müzik adamlarindan olan, Ocak 2016 ayı içinde aramızdan ayrılan Ergüder Yoldaş‘la uzun yıllar müzik yaptı.

1972 yılında, yedek subaylık hizmetimden sonra profesyonel müzik hayatıma son verip, özel sektörde yöneticiliğe geçmeme rağmen, geçen bunca yılda Turgut’la hiç kopmadık. Acı-tatlı, iyi-kötü yaşanmışlıkları birlikte göğüsledik.
Turgut’u siz şöyle tanımlamak isterim : Mert, yiğit bir Adana delikanlısıdır. Sevdikleri için canını verecek kadar fedakardır. Yaşadığımız bir çok olayda bunu kanıtlamıştır.

Laf aramızda, Nermin hanım duymaz inşallah, ‘Kazanovalık konusunda Nobel Ödülü konsa, bunu mutlaka Turgut alırdı’ diyorum.
Turgut müzikteki son yıllarını Adana’da ve İstanbul Büyük Ada’da tamamladı. Adana’da Sürmeli Otel’de Ekrem Yılmaz ve Sedat Kınran‘la uyumlu çalışmaları, unutulmaz performansları vardır.

Tanju Okan'la
Tanju Okan’la

Bu noktada sizinle bir anımızı paylaşmadan geçemeyeceğim. Lise son sınıf imtihanlarımız başlamıştı. Ders çalışmak için kendimize sessiz sakin bir yer arıyorduk. İlk durağımız Demir Köprü’yü geçerek vardığımız, nehir kenarındaki hidroelektrik santraline yakın bir mekandı. Burada rahat edemedik. Turgut nehri yüzerek geçmeyi ve Çamlık’ta oturup, çalışmayı önerdi. Buz gibi suya rağmen bu öneri bana da uygun göründü.

Çantaları boynumuzun üstüne kaldırarak, suya atladık. Fakat Demir Köprü yönündeki akıntıyı hesaba katmamıştık. Zorlukla ve büyük çabayla Çamlık kıyısına varmaya çalışırken, Turgut’un ayağına kramp girdi. Çantalarımızı feda ettik, Çamlık kıyısına geldik ammaaaa…. Bizi Çamlık’a almayan bekçiyle haragürelemiz ayrı bir öyküye konu olacak kadar sıkıntılı geçti. Bunları unutmam olanaksız. Anılarımız, sayfalara sığmaz.

*****

TURGUT OKSAY söylüyor My WAY dinlemek için TIKLAYINIZ

*****

Turgut’un sesi, dünyanın önemli yorumcularından Tom Jones ve Frank Sinatra‘nın sesleriyle kıyaslanabilecek kadar kusursuzdu. Türkiye’de yeri asla doldurulamaz.
Adanalı arkadaşımızı, müzik yoldaşımı bir yazına konu ettiğin için, dostu ve yakın arkadaşı olarak, sana ve İstanbul Sanat Magazin‘e çok teşekkür ediyorum sevgili Recai Oktan.

Read Previous

DENGEYİ DE DENGELEYEN SANATÇI : AHMET ÜNDAĞ

Read Next

Serhan Kelleözü ; Akdeniz Akşamları “son” değil “başlangıç”tı!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: