“KOLLARIN PES ETTİĞİNDE, YÜREĞİNLE OYNA!”

MİTHAT HOCA’DAN GENÇ VOLEYBOLCULARA…

“KOLLARIN PES ETTİĞİNDE, YÜREĞİNLE OYNA!”

RECAİ OKTAN Yazdı

  • MİTHAT BARIM ÇUKUROVA SPORUNUN BEREKETLİ ZEMİNİNDEN, TÜRKİYE’YE VE DÜNYA’YA AÇILAN BİR VOLEYBOLCU. KARİYERİNDEN EN ÖNEMLİ NOTLAR: ALTYAPIYA VERDİĞİ DEĞERLE YARATTIĞI BAŞARILAR.

Mithat Hoca-2016

Sporun her branşının ortak olmazsa olmazları vardır. Bunlar…

-Yetenekli, genç insan kaynağı (altyapı),

-Yeterli, çağdaş, gelişime açık çalıştırıcı,

-Sporun ve sporcunun her türlü gereksinimi yanıtlayacak tesis,

-Sporun ve sporcunun hizmetinde olması gereken bilinçli yönetici,

-Dürüst, adil ve tarafsız hakem,

-İzlediği sporun hakkını veren, takımını desteklerken, spora ihanet etmeyen seyirci,

-Tarafsız, bilinçli, bilge, gelişime açık, şarlatanlıktan ve provokasyondan uzak medya.

Saydığım unsurlar aynı anda nerede bulunursa, orada yapılan sporda başarı vardır.

Adana bir dönem açık yüzme havuzu ve kapalı spor salonuna sahip az sayıda kentlerden biriydi. Yüzmede ve salon sporlarında başarıları sayılamayacak denli çok oldu.

Salon sporlarından voleybol ve basketbolde, Adana‘dan çok sayıda genç sporcu İstanbul‘a oradan da Dünya‘ya kapı açmayı başarmıştır.

Mithat Barımlı, Semir Karazincirli, İsmet İnceli bir efsane kadro daha
Mithat Barımlı, Semir Karazincirli, İsmet İnceli bir efsane kadro daha

Zirveye tırmanan voleybolcularımızdan rahmetli Oktay Kökten‘le Tepebağ Ortaokulu‘nda, Özcan Sarıtürk‘le Adana Erkek Lisesi’nde aynı sırada yanyana oturmuştum. Onlar sayesinde voleybol sporunu sevmiş, Adana Vatandaş Gazetesi‘nin spor sayfasında haberlerini yapmıştım. O dönemlerde ve daha sonra Hüseyin Arıboğan, Semir Karazincir, Aziz Kalaoğlu, İbrahim Sarıtürk, İsmet İnce, Bilgi Altınöz, Durmuş Güldür, Nejat Taslan, Muhsin Gökmen, Mustafa Salar, Mustafa Izkır, Necati Güler, Ünal Say, Gökçen Aydın, Mithat Barım ve adlarını sayamadığım bir çok hemşehrimiz, voleybolda gönlümüzün yıldızlarıydı.

Mithat Barım'ın 1960'lı yılları. Adana Torosspor'da zirvenin başlangıcında
Mithat Barım’ın 1960’lı yılları. Adana Torosspor’da zirvenin başlangıcında

Adana Sporunun efsane isimlerinden rahmetli Muharrem Gülergin‘in kızları Nalan ve Sonay Gülergin‘i de bayan voleybolundaki başarıları ve milli takıma hizmetleriyle anımsamak gerekiyor.

Bu yazıda Adana’nın unutulmayacak isimlerinden, 50 yıldır voleybolla içiçe olan ve bu sporu yaşam biçimi olarak değerlendiren Mithat Barım‘ı tanıyacağız.

hakem Mustafa Barım (rahmetli) sakatlanan, acılar içindeki futbolcuyu, tedavisi için kucağında saha kenarına taşıyor.
Mustafa Barım sakatlanan futbolcuyu taşıyor

Soyadından da tahmin edebileceğiniz gibi Mithat Barım, Adana‘nın ve Tepebağ Ortaokulu‘nun sevilen-sayılan beden eğitimi öğretmenlerinden, aynı zamanda milli orta hakemlerimizden rahmetli Mustafa Barım‘ın (Çörçil) kuzenidir. Mustafa Barım hakemlik yaptığı dönemde, fotoğraflardan birinde de göreceğiniz gibi, sakatlanan futbolcuyu kucağında saha kenarına taşıyarak, Türkiye’de ve Dünya’da ilgi ve hayranlık kazanmış, Türkiye’nin prestijini artırmıştı.

Adana Karataş Voleybol takımı. Unutulmaz kadro. Mithat Barım bu defa 14 nolu formayla. Özcan (9), Neşet (7) Gökçen 11), Kazım (13) ve Ünal (6)
Adana Karataş Voleybol takımı Mithat(14) , Özcan (9) , Neşet (7) Gökçen (11), Kazım (13) ve Ünal (6)

30 Nisan 1941 tarihinde Adana‘da doğan Mithat Barım‘a çocukluğunda hiçkimse “voleybolcu ol” dememişti ama O, ilkokul beşinci sınıfta voleybol oynamaya başlamıştı bile. Mithat Barım‘ın kuşağı voleybolcular şanslıydı. Adana’da Cemil Oka (rahmetli) gibi beyefendi, değerli, bilgili ve çalışkan bir Beden Terbiyesi Bölge Müdürü (bu ünvan günümüzde Spor İl Müdürü oldu) vardı. Makamı Kapalı Spor Salonu‘ndaydı. Gençlere spor yapması için fırsat tanırdı. Onun döneminde Adanalı gençler sporun her alanında başarılı olmuştur. Kulüplerle, medyayla, kent insanıyla sıkı diyalogu vardı. Yabancı antrenörlerin Adana’ya gelmesi de onun dönemindedir. Yüzmede Alman Herman Hörsgen, voleybolda Çekoslovak Buzek sayılabilir. Ayrıca voleybolun ülke çapında otoritelerinden Nevzat Karazincir de Adanalıydı. Karazincir, Adana voleybolunun başarısında büyük pay sahibidir.

1968 Jandarma Subay Okulu
1968 Jandarma Subay Okulu

Mithat Barım‘ın yolu Çekoslovak Buzek‘le kesiştiğinde, basketbol ve voleybolu birlikte götürüyormuş. Çek hoca onu volaybola yönlendirmiştir.

1962 yılında değin Adana’da başarılı müsabakalarda görev alan Mithat Barım, Karataşspor‘un Türkiye 3.lüğü kazanan takımında yer almıştır.

Yüksek öğrenim için İstanbul’a gidince Fenerbahçe‘ye transfer olmuştur. O dönem hepimizin gönlünde üç büyüklerden biri yatardı. Mithat ayda 50 lira karşılığında Sarı-Lacivert renkli formayı giymiştir. Bugün , voleybolculara ödenen astronomik paraları dikkate alınca, Mithat‘ın Fenerbahçe’de amatör ruhla voleybol oynadığını kabul etmek gerekir.

Voleybol yüklü yaşam öyküsünün önemli bölümlerini kendinden dinleyelim…

1962 Üniversite ve Fenerbahçe yıllarında 11 numaralı formasıyla
1962 Üniversite ve Fenerbahçe yıllarında 11 numaralı formasıyla

Fenerbahçe‘de 3 yıl oynadıktan sonra, askerlik dönemimde 3 yıl Ankara Jandarma Gücü voleybol takımında görev yaptım. Daha sonra Petrol Ofisi’ne transfer oldum. Takımda 2 yıl direkt görev yapıp, voleybola antrenör-oyuncu olarak devam ettim.”

Okurlarım arasında voleybolün eski kurallarla oynandığı günleri anımsayan var mı?

Hakemler müsabakaları yerden yönetirdi. Servis geçmeden, sayı alamazdınız. Yani önce servis atma sırası size geçecekti. 15‘er sayılık 3 setle oynanırdı. Smaç değil küt derdik. Smaç gibi servis atışları henüz yoktu. Servis geçme kuralı nedeniyle bazı müsabakalar uzadıkça uzardı. Mithat Barım‘ın voleyboldaki temeli o eski kurallarla atılmıştı. Dinlemeye devam edelim…

Ankara Petrol Ofisi Voleybol takımında, antrenör oyuncu. Ayakta sağdan ikinci.
Ankara Petrol Ofisi Voleybol takımı, Ayakta sağdan ikinci.

“Benim için voleybol sporuna kaynak teşkil eden gençleri eğitmek, voleybolla birlikte yaşam biçimim haline geldi. Petrol Ofisi Voleybol Genç Erkekler takımını Türkiye Şampiyonu yaptım. Petrol Ofisi Voleybol A takımını 1.Lige çıkardım.

Voleybolun deneyimlerinin yanı sıra, bilimselliğini de içselleştirmek için çaba harcadım. Birinci Kademe Antrenörlük diplomamı Romen Nikolay Sotiv‘den, Güç Geliştirme Kursu diplomamı Macar Varaş Goze‘den, Fizyoloji Antrenman Metodu diplomamı Ayhan Ataman‘dan aldım.”

Mersin Üniversitesi Genel Sekreterliği döneminde rahmetli eşi Nuran Koşgan Barım'la
Rahmetli eşi Nuran Koşgan Barım’la

Mithat Barım kendini sürekli geliştirirken FIVB Uluslararası Antrenör Kursu‘nun A ve B bölümlerini de bitiriyor. Bu kurslar voleybolla ilgili bildiklerini geliştirirken, sosyal ilişkiler noktasında da Barım‘a büyük katkı sağlıyor. Orada dünyanın ünlü voleybol otoriteleri Bulgar Kosta Şopov ve Polonyalı Lucas‘tan çok şey öğrenme fırsatı bulurken, Antrenman Bilimleri ve Oyun Kuralları kurslarını da tamamlıyor.

Mithat Barım‘ın anlattıklarını dinledikçe, hemşehrimizle gururlanıyorum…

“FIVB’den diplomamı aldıktan sonra üç dönem Türkiye Voleybol Federasyonu Eğitim Kurulu’nda görev yaptım.

1976 yılında Türkiye Genç Erkek Voleybol takımıyla, Ayhan Demir‘in kafile başkanlığında, Cahit Erdoğmuş‘un antrenörlüğünde, ben, yardımcı antrenör Enver Göçenler, Bülent Meriç, Oktay Termetiz (hakem) ekibi olarak Bulgaristan’a gittik. Türk voleybol tarihinde ilk kez dışarıdan istatistikler tutarak, antrenörümüz Cahit Erdoğmuş‘a bilgiler aktardık ve Balkanlar Voleybolda Genç Erkekler ikincisi olduk.”

Mithat Barım Çukurova sporunun bereketli zemininden, Türkiye’ye ve Dünya’ya açılan bir voleybol adamı. Kariyerinden en önemli notlar : Altyapıya verdiği değerle yarattığı başarılar.

Gelin O’nun voleybola yeni başlarlarken ellerinden tutup, yetiştirdiği isimlere şöyle bir göz atalım…

Erkekler

1-Bahadır Aksoy (Voleybol Milli Takım Antrenörü)

2-Oktay Orhunoğlu (Voleybol Milli Takım Antrenörü)

3-Murat Yedidağ (Voleybol Milli takım oyunculuğu, milli takım antrenörlüğü ve halen Trabzonspor Voleybol Takımı Antrenörü)

4-Osman Çarkçı (Voleybol Milli takım oyunculuğu, milli takım antrenörlüğü ve TED Koleji Voleybol Takımı Antrenörü)

5-Özkan Şantay (Voleybol Milli Takım Oyuncusu)

Bayanlar :

Çiğdem Öztoprak (Voleybol Milli Takım Oyuncusu)

Mithat Barım bunların yanı sıra Damla Güven, Ahu Ahmed, Hande Irmakcan, Gülizar Ay, Elif Kaman, İlke Demir ve İstanbul’un büyük kulüplerinin peşinde olduğu 2001 doğumlu Ayşe Çürük‘ü yetiştirerek, Voleybol Bayan Milli takımımızın altyapısına göndermiş.

Adana Yüreğir Kapalı Spor Salonu 3.Lig Bayan voleybol takımları müsabakalarında heyecanlı bir an

MERSİN ÜNİVERSİTESİ YILLARI

Mithat Barım, voleybol bilgisini ve eğiticiliğini Mersin Üniveritersitesi’nde de sergileme fırsat ve şansını bulmuş.

Barım’ın Mersin Üniversitesi yıllarını da kendinden dinliyoruz…

1968 yılında benim gibi voleybolcu olan Nuran Koşgan‘la evlendim. Memleketime döndükten sonra Mersin Üniversitesi için öneri aldım ve üniveritenin kurucu genel sekreterliğini yaptım.

Genel sekreterlik dönemimde Ankara’ya Voleybol Genç Erkek Milli Takımı’nın yardımcı antrenörlüğü görevine davet edildim. Antrenman sorumluları Oktay Orhunoğlu, Osman Çarkçı ve bendim. Takım müsabakalar için İran’a gidiyordu. Rektörümüz üniversite çalışmaları için beni geri çağırdı ve bu seyahate katılamadım.

Mersin’de fırsat buldukça genç voleybolculara ve voleybola önem veren takımlara yardımcı oldum. Gözne Bayan Voleybol takımını 2.Lige çıkarttım.

Mithat hoca 2016 Mersin Üniversitesi Spor Kulübü Bayan Voleybol takımıyla.
2016 Mersin Üniversitesi Spor Kulübü Bayan Voleybol takımıyla.

Mersin Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Beden Eğitimi bölümüne öğretim görevlisi olarak atandım. Halen üniversitenin Bayan Voleybol takımının antrenörlüğünü yapmaktayım.

Gerekli hallerde 5 branşta kenarda görev alıyorum. 2013-2014 yılında hiç yenilmeden Bölgesel 3.Lige terfi ettik.”

Mithat Barım‘la sohbetimin son bölümünü büyük katkılar koyduğu altyapı ve altyapıyı oluşturan gençlere dönük düşüncelerine ayırdım.

Şunları söyledi…

“Mithat hoca olarak, sporcularımdan 3 temel beklentim olur : Güzel ahlak, dersta başarı ve voleybolda başarı.

Sporcularım için voleybolu hiç bir zaman yaşamlarının birinci sırasına geçirmedim. Önceliklerim hayatı tanımaları ve iyi eğitim almalarıdır. Özellikle genç kızlarımızın mutlaka yüksek öğrenim yapmalarını isterim.

Bu aşamalardan geçip, voleybola kendini adamak isteyen öğrencilerime sloganım şudur : Kolların pes ettiğinde, yüreğinle oyna!

45 yıl aynı yastığa baş koyduğu hayat arkadaşını 2013 yılında kaybeden Mithat Barım‘ın, 3 kızı, damatları ve 6 torunu ile geniş ve güzel bir ailesi var. İstanbul Sanat Magazin ailesi olarak, voleybol sporun kattıklarından dolayı kendisini kutluyoruz.

Read Previous

9 NİSAN 2016 CUMARTESİ ; GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

Bakırköy’lüler Konserde Buluştu

One Comment

  • Sayın Recai OKTAN beyefendiye büyük emekler verdigi güzel Adanamızın yetiştirmiş olduğu onlarca sporcunun arasından beni bulup diğer yetişmiş sporcularında nezdinde bana gösterdiği bu yakın ilgiyi şükranla karşılar spora ve sporcuya ahdivefa örneği sayarım. Kendisine uzun ömürler diler. Elleri kalem tuttuğu sürece yazmaya devam etmesini tanrıdan niyaz eder başarılarının devamını dilerim.
    NOT: Benim hayat çizgim ve felsefemin ana unsuru bu büyük ülkeme karşı ilkokul ortaokul lise üniversiteyi ücret ödemeden okuyup ve devlet memurluğunun en yuksek derecesinden emekli olan ve ordan halen maaş alma imkanını sunan BU BUYUK ULKEME AHTIVEFA BORCUMU ODEMEK ICIN bu ülkenin güzel evlatlarına sevgi saygı insanlıkla yoğrulmuş sporu sevdirip sokaktaki hertürlü kötü alışkanlıktan uzak tutmaya bir koca ömür adadim..Son olarak bizlere bu imkanı sağlayan iSTANBUL SANAT MAGAZIN’E TESEKKüRü BiR BORC BİLİRİM
    SAYGILARIMLA MITHAT BARIM

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: