Dünyada Bir Adanalı : Ersin Sanver

ADANA’DAN DÜNYAYA KAPI AÇANLAR

Dünyada Bir Adanalı : Ersin Sanver

Recai Oktan Yazdı

Adana’dan Dünya’ya Kapı Açanlar yazı dizimin 5.konuğu : Değerli dostum, arkadaşım, kardeşim Ersin Sanver.

Daha önce Ahmet Ündağ, Serhan Kelleözü, Turgut Oksay ve Levent Özdilek‘i konuk etmiştim.

Yazı dizimizin temel özelliği, Adana’dan Dünya’ya Kapı Açanlara, yaşıyorken,  onlara minnet duygularımı iletmek kaygısı hatta sorumluluğudur. Ulaşabildiklerimin tümüyle, düşüncelerimi, onlar yaşarken paylaşmak istedim.

*****

SANVERLER’LE TANIŞMAK…

Yaşam yolum Sanverlerle 1965 yılında kesişmişti. Ergin ve Bülent’i tanımıştım. Sonra baktım ki, onları çevremden herkes en az benim kadar tanıyor. Ergin ve Bülent, Sanverler’in ilki ve üçüncüsü… Dünya güzeli, beyefendi iki kardeş.

Ortadaki kardeş olan Ersin Sanver’le tanışmak için 2014 yılına değin beklemem gerekiyormuş. Tanışmamız için onun ilk adımı, Adana sevdası ve Adana ile ilgili yazmam için yüreklendiren konuşmaları, yaşantıma renk, doku ve zenginlik kattı. Tanıştıktan sonra konuştuk, konuştukça anlaştık ve “yaşam boyu yeni bir dost” kazanmış oldum. Nedense “ileri yaşlarda gerçek dost kazanılmaz” hükmünü sık sık dile getiririz.. Ersin mutlak gibi görünen bu hükmü bozan bir kişilik.

YAZI NASIL HAZIRLANDI?

1-Okuduğunuz yazıyı, Ersin Sanver‘in yardımı ve desteği olmasaydı yazamazdım. Düşüncelerini ve fotoğraf arşivini bana sonuna değin açtı.

2-Yazı için her yönüyle yakından anlamaya çalıştığım Ersin Sanver’in beni etkileyen önemli yanı “pozitif” oluşu. Kendi kuşağının kültür ve sanat insanlarını destekleyen, anlayan tavrı kadar yeni kuşakla ilgili daima destekleyici ve ümitvar tavrına hayran olmamak elde değil.

Kültür ve sanat insanlarına izleyici olarak, eleştirel bakarım. Kimine “kaşar” tavırları nedenişyle kızarım. Ersin onlar için bile savunma doneleri bulur, kendi çaplarında haklılıkları bulunduğunu söyler, eleştirilerim için arada ağzıma acı biber sürer.

3-Hamurunda (yakışıklı, kültürlü, tanınmış bir sanatçı) popüler kültürün ilgisini çekecek özellikler bulunmasına karşın, magazin basınına malzeme olmayışı, Ersin Sanver’in bir diğer güzel özelliği. Bunda eşi Hülya hanımın payı olduğuna inananlardanım.

Geçen yılın Aralık ayında Ersin ve Hülya Sanver’la muhteşem Adana Gezisi gerçekleştirdik. Gezi boyunca yaşadıklarımız üzerinden Ersin’le röportaj fikrini ortaya attım ve fotoğraflarımızı çekim işini eşi Hülya hanıma rica ettim. İkisi de kabul etti. Ancak bu yazı o röportaj değil. Bu yazı “Dünya’da Bir Adanalı” fotoğraf sergisi olacak. Zaman ayırın, fotoğrafları izleyin ve altlarındaki notları tek tek okuyun. Ersin Sanver’le birlikte Dünya’yı gezin…

ERSİN SANVER’İN ÖZGEÇMİŞİNİ ANIMSAYALIM!

Ersin Sanver 1946 yılında Adana’da doğdu. Yazarken, yabancı dillerden güzel Türkçemize  gelip yapışan sözcükleri kullanmayı sevmem ama öncü sözcüğünün yanılmıyorsam Fransızcası olan “avand garde”ı kullanmayı çok severim. Gençlik yıllarımızda Adana’da, klasik yaşamın dışına çıkmak için yaşınız genç olsa da toplumsal kutulardan dışarı çıkmak ve öncü olmak zorundaydınız. Kırmızı giysek “komünist” derlerdi, saçı veya favoriyi uzatsak, başka tepki alırdık.Sanatla ilişki kurmak, “deveye hendek atlatmaktan” zordu. Ersin öncülüğüne eklediği direnciyle sanat, edebiyat, şiir ve tiyatro yolculuğunu başlatanlardan. Tiyatroya olan aşkının ateşi Adana Halk Eğitim’de biraz dindi. Adana Sanat ve Gençlik Tiyatroları‘nda sanat hevesini tatmin etmeye başladı. Güneri Kocatepe ile psiko tiyatro çalıştı, turnelere çıktı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

ERSİN SANVER’in OYNADIĞI OYUNLARDAN BAZILARI SLAYT SHOW

 

Bizim kuşağın, meslek hayalleri peşinde üniversite sınavlarına girip, kelalaka fakültelere kayıt yaptırdığı 1965-66 yılllarında O, hayallerini kurduğu İstanbul Konservatuarı Tiyatro Bölümü sınavını kazandı. Henüz öğrencilik yıllarıydı… Kent Oyuncuları Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. Buradaki uyumu ve çalışkanlığı ile Konservatuvardan ve tiyatrodan hocası-ustası Yıldız Kenter‘in asistanlığını yapmaya başladı. Harika oyunlarda başarılı roller aldı. Alkışı ve övgüyü hak eden performans sergiledi.1975 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’na girdi. Bu kurumda aralıksız 37 yıl çalıştı ki, “her babayiğit tiyatrocunun başaracağı iş değildi.”

Sanat yaşamında 100’ün üzerinde oyunda rol alan Ersin Sanver, asistanlık, yardımcı yönetmenlik ve yönetmenlik de yapmıştır. Tiyatro çalışmalarının yanı sıra, TV dizilerinde ve filmlerde büyüklü-küçüklü roller oynaradyo oyunlarında çalışmıştı. Uzun süre seslendirme çalışmalarına da yoğunlaşan Sanver, bu alanda yöntmenlik yapacak denli yetkindir. Ustaca gerçekleştirdiği ses kastları ve sesli çekime yakın seslendirme ile ünlenerek, sayısız film ve yüze yakın dizide ses.yönetmenliği yaptı. Kısacası sinema ve TV dizilerinin hazırlanma aşamalarının  “görünmeyen kahramanlarından”dır.

Ersin Sanver tiyatroda 3 yıl boyunca Repertuar Kurulu üyeliği görevinde bulunmuş, oynadığı oyunlarla çeşitli ülkelere yönelik turnelere katılmış, önemli festivallerde sanatını sergilemiştir. Değerli sanatçımız, sevgili hemşehrimiz Ersin Sanver, eşi ve oğluyla İstanbul’da yaşamaktadır.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Dünya’da Bir Adanalı: ERSİN SANVER Slayt Showu

 

Read Previous

7 NİSAN 2016 PERŞEMBE ; GÜNÜN KONSERİ

Read Next

THY EMEKLİLERİ “SANAT”TA BULUŞTU

One Comment

  • Wonderful site and I wanted to post a note to let you know;I’m glad I found this blog. Brilliant and wonderful job ! Your blog site has presented me most of the strategies which I like. Thanks for sharing this.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: