DEVRİM ERBİL “İSTANBUL’DAN BODRUM’A”

DEVRİM ERBİL “İSTANBUL’DAN BODRUM’A”

Recai Oktan Yazdı

  • SANATA-SANATÇIYA SAYGIM AZALMADI.. AZALMAZ..
  • DEVRİM ERBİL Mİ , MİNE SANAT GALERİSİ Mİ SUÇLU?

Dostlarıma Yalıkavak Palmarina’da, Mine Sanat Galerisi‘nde 25 Haziran-30 Temmuz tarihleri arasında izleyicisiyle bulaşacak Devrim Erbil‘in “İstanbul’dan Bodrum’a” sergisine gideceğimi, gördüklerim üzerinden yazacağımı duyurmuştum.

devrim-erbil2

Sözümü tuttum. Sol ayağımın yarattığı zorluğa karşın tam da açılış saatinde Mine Sanat Galerisi’ndeydim. Sanata-Sanatçıya saygım var, devam edecek.

Devrim-İstanbul
Recai Oktan, sergide “İstanbul Sarı Sıcak/İstanbul; Yellow and Hot

Ama beni kapıda şaşkınlıkla karşılayan, adeta “hayrola, neden geldiniz” dercesine yüzüme bakan Galeri yöneticisi Nur Gülener‘e ve Sanatseverleri ; sergisine,“Bodrum Anadolu’nun, mavi penceresi 1960’lı yıllardan beri Bodrum’a gider gelirim; çoğunlukla da sergi açma nedeniyle. Doğrusu bu defa da Mine Sanat Galerisi’nde ki sergim için Bodrum’da olacağım. Mine hanım ve Nur bey kırk yıllık dostlarım, sanata olan tutku ve saygılarını hiç ödün vermeden sürdüren ender sanat gönüllüleri… Bu sergimde hiçbir yerde görülmeyen çok yeni çalışmalarımdan bir seçki sunuyorum sizlere. Sergide buluşmak üzere… Selam ve sevgilerle”  diyerek davet edip, mazeret göstermeden ve bilgilendirmeden açılışa katılmayan Devrim Erbil‘e sitemlerimi iletmezsen, kendime olan saygımdan kuşku duyarım.

Devrim.2
İstanbul Galata’da Kuşlar/İstanbul; Birds on Galata, 2015

Devrim Erbil‘le ilgili istediğinizde bulabileceğiniz genel bilgiler, fotoğrafının altında…

Ben uzun yazacaktım, vazgeçtim. Kısaca ; çalışmalarında kolaya ve taklide kaçmayan zoru ve özgünü seçen Devrim Erbil‘in “İstanbul’dan Bodrum’a” sergisindeki tuval üzerine yağlı boya çalışmalarını beğendim. Resim sanatı adına beklediğimi buldum.

Asıl beklediğim ise acemiliklerle dolu açılışı yapanlardan ve sergisine gelmeyen sanatçıdan, tatmin edici açıklamalar. Serginize herkesin koşa koşa gelmesine,  galerici ve sanatçı olarak yaptığınızı gözü kapalı beğenmesine alışıksanız, o başka…

devrim erbil1
Devrim Erbil, Resmin şairi

 

DEVRİM ERBİL (Doğumu : 1937 Uşak)

1955`de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü`ne girdi. Galeri disiplininde Halil Dikmen`in, atölye disiplininde Bedri Rahmi Eyüboğlu`nun öğrencisi oldu.
1959`da yakın arkadaşlarıyla “Soyutçu 7`ler” grubunu kurdu.
İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü`nü bitirdi.
1962`de Akademi`ye asistan oldu. Öğrencilik yaptığı Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi ile Cemal Tollu ve Cevat Dereli Atölyelerinde görev aldı.
1963`te Tülay Tura, Altan Gürman, Adnan Çoker ve Sarkis`le “Mavi Grup”u kurdu.
1965`de İspanya Hükümeti`nin verdiği sanat bursunu kazanarak gittiği Madrit ve Barcelona`da başladığı meslek araştırma ve incelemelerine Paris ve Londra`da devam etti.
1969`da Türkiye Çağdaş Ressamlar Derneği başkanlığı görevinde bulundu. 1970 yılında İ.D.G.S Akademisi`nde doçentlik oldu.
1975`de Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı yaptı.
1979`da üçbuçuk yıl görev yapacağı İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürlüğü`ne atandı.
Devrim.3
Bodrum’da Mavi Kuşlar/Blue Birds on Bodrum, 2015
1981 yılında İ.D.G.S Akademisi`nde Profösörlüğe yükseldi.
1985`de Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü 1988`de Yıldız Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Başkanlığı yaptı.
1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevine getirildi.
1991`de Devlet Sanatçısı Ünvanı ile onurlandırıldı.
Yurtdışında pek çok karma sergi açan Devrim Erbil, Türk Sanatını tanıtan sergilerin komiserliğini yaptı. (İskenderiye, Belgrad, Sofya, Kuveyt) Sanat üzerine konferanslar verdi, yazılar yayınlandı.
Sanatçının eserleri İstanbul-Ankara-İzmir Resim ve Heykel Müzelerinde, Bükreş Modern Sanatlar Müzesinde, Banja Luka Umnetnicka Galerija`da Ben and Abby Grey Foundation Koleksiyonu`nda, Ankara Milli Kütüphane Koleksiyonu`nda, yurtiçi ve yurtdışında resmi kurumlarda ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Read Previous

27 HAZİRAN 2016 PAZARTESİ GÜNÜN SERGİLERİ

Read Next

Geçmiş olsun ; Devrim Erbil

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: