BODRUM’DA SANAT

BODRUM’DA SANAT

Haber ve Fotograflar : Recai OKTAN

 

  • SON HAFTA BOYUNCA BODRUM’DA SERGİLER ZİYARET ETTİM…
  • ARADIĞIM;SANATÇININ “DÜNYA STARLIĞI, DEVLİĞİ YA KUTSANMIŞLIĞI DEĞİL, ÖNCÜ ROLÜYDÜ”
No 1
Yalıkavak Art Suites Galeri Sanat Yönetmeni Şenay Kızıl, görevini kusursuz yerine getiren ve sanata katkı koyan genç bir yetenek. Bedri Baykam sergisine kusursuz evsahipliği yaptı.

BİRBİRİMİZE KOPMAZ BAĞLARLA BAĞLIYIZ

Yaşayıp, ayrılmanın zorunlu olduğu dünyada kurum ve kuralların, hiçkimsenin tekeline girmemesi gerçeğini bileli çok zaman oldu. “İyi konuşurum, iyi düşünürüm, iyi bestelerim, iyi yazarım, iyi çizerim, iyi yontarım, iyi görüntülerim, iyi yönetirim, iyi koşarım, topa iyi vururum, iyi yemek yaparım…..(sayayım sayabildiğimce)” deyip, inilmez tepeler çıkıp, insanlara egemen olmaya çalışmak, o iyi yapılanlara ihanettir.

Birer birer biriktiriyoruz kuralları ve kurumları ama tek başımıza değil. Çünkü birbirimize kopmaz bağlarla bağlıyız. Kimi en olduk zamanda, en olmadık kişi ya da kişilerin katkısıyla cuk diye yerli yerine oturuyor; kimi olmadık zamanda, olması gereken kişi ya da kişilerin katkısıyla geliyor ki, iş işten geçmiş olabiliyor.

Son hafta boyunca Bodrum’un değişik kültür-sanat mekanlarında bolca sergi izledim. Peşinde olduğum sanatçının yeteneği, dünya starlığı, devliği ya da kutsanması değildi. Sadece bugüne değin oynadığı ve bundan sonra oynayabileceği öncü rolüydü.

Yaz mevsiminde, dinlenmeyi hak ettiğiniz bu günlerde, uzun ve teknik sözcüklerle dolu yazıyla sıkılmayasınız istedim ve yazımı fotoğraf altlarına pay ettim.

Bedri Baykam‘ın “I LIVE IN A PAINTING” İsimli Sergisi Yalıkavak’ta, Art Suites Galeri‘de 5 Temmuz Salı 19.30’da açıldı. 4 Eylül’e değin izlenilebilecek. Sergide genellikle tual üzerine karışık teknikle yaratılmış eserler yer aldı.

Denizkızıyla Sevişmek, Arjantinli Yıldız Antonio Bernie, Cennet Sahili Yeni Şerit Resimler, Genç Jackson Pollock adlı tabloların önünde anı fotoğrafı çektirmek, benim için büyük keyif oldu.

No 2
Bedri Baykam‘dan istediğim kısa yorum “sanatçılarımız ve ülkemiz” üzerinden oldu. Baykam, herzamanki dinamizmiyle, “Ülkemizin aradığı siyasal, sosyal çıkış kapısının açılması için sanatçılar da rol almalı ve üstlerine düşeni yapmalıdır” dedi.

 

No 3

 

No 4
Bedri Baykam‘dan Cennet Sahili Yeni Şerit Resimler

 

No 5
Bedri Baykam konuklarıyla ilgilendi ve isteyenlerle fotoğraf çektirdi

 

No 6
Bedri Baykam konuklarıyla ilgilendi ve isteyenlerle fotoğraf çektirdi

BODRUM’DA ÖZEL BİR MEKAN : DİBEKLİHAN

Bodrum merkezden Yalıkavak yönüne giderken, Ortakent’teki kavşaktan sağdakini seçip, Yalıkavak yoluna girin. 2 km sonra soldan Yakaköy’e bir yol ayrılır. Bu ayrımdan itibaren 1500 m sonra sağda, doğa ile bütünleşmiş sizi hayranlıktan şaşırtan taş yapı ile karşılaşırsınız. Bu yapıya adını, büyük giriş kapısındaki taştan babalar üzerindeki iki büyük yoğurt dibeği vermiş: Dibeklihan

No 7
Sergiler, konserler gibi çeşitli sanatsal etkinliklerin yanı sıra sosyal toplantı ve törenler için ev sahipliği yapan… Değişik özelliklere sahip kafe, alış veriş mekanları ve sergi salonları ile ağırlıklı olarak yaz aylarında hizmet veren Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, insanımızın geçmişte ve günümüzde ürettiği güzelliklerin sergilenmesi ve bu güzelliklere gönül verenlerin buluşma noktası. Temelinde oluşturulmuş “kültüre ve doğaya saygı fikriyle”, bana göre, Bodrum’da görülmesi gereken önemli yerlerden biri.

 

No 8

 

No 9

MADIMAK ACISININ YILDÖNÜMÜNDE AYLA KARACAN’IN SAZINDAN-SESİNDEN, DİLEK TÜRKER’İN SESİNDEN YAKILMIŞLARIN BARIŞ TÜRKÜLERİNİ VE ŞİİRLERİNİ DİNLEDİK

No 10
Benim Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü‘nü  ziyaret ettiğim gün, Karşı devrimcilerin , sanatçı katliamına sahne olan Madımak acımızın yıldönümüne denk geldi. Madımak‘ı hüzünle anarken, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Ayla Karacan‘ın sazından ve sesinden 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli‘nde yakılarak öldürülen Hasret Gültekin, Muhlis Akarsu , Nesimi Çimen‘in türkülerini, ardından Tiyatro sanatçımız Dilek Türker‘den Sivas katliamından ağır yaralı olarak kurtulan ancak komadan çıkamayarak vefat eden şair Metin Altıok‘un şiirini dinledik.

 

No 11
Dilek Türker

 

No 12
Ayla Karacan

KARMA SERGİNİN DÖRT USTASI BİRARADAYDI

Dibeklihan‘ı ziyaretimde; kendini , dünyaya ve Türkiye’ye kanıtlamış 4 ustanın sergileri vardı: Erdinç Bakla‘nın Heykel, Süleyman Saim Tekcan‘ın Özgün Baskı-Resim, Asuman Saltuk‘un Sulu Boya ve Mine Arasan‘ın resim sergileri. Gezdim ve bir kez daha kendimi en sevdiğim renklere boyanmış pamuk gibi bulutlar üzerinde uçuyormuş gibi hissettim. Kendilerine teşekkür ediyorum ama aradığım bu değildi.

Aradığım sanatçının “dünya starlığı, devliği ya da kutsanmışlığıı” da değildi. Ülkemin gündemine ağırlığını koyacak öncülüğüydü.

 

No 13
Süleyman Saim Tekcan, aradığım, içime su serpen yanıtı verdi : “Avrupa’yı Ortaçağ’ın karanlığından Rönesans aydınlığına sanatçılar çıkardı. Türkiye’yi bugünlerinden aydınlığa kendi sanatçıları çıkaracaktır.”

EMEKLİ ORGENERAL BAŞBUĞ DA ORADAYDI

No 14
Dibeklihan’daki sergiler için gelenekselleşen “Açılış Çanını seslendirme” görevini tanıdık bir sima gerçekleştirdi : Genelkurmay Eski Başkanı, emekli Orgeneral İlker Başbuğ. Emekli Orgeneral Başbuğ sanatçılar ve davetlilerin ilgi odağıydı. O ağırbaşlı davrandı, yakın geçmişteki kişisel çalkantıları yerine sanat üzerinden konuşmayı yeğledi.

MİNE ARASAN’IN POZİTİF ENERJİSİ SANATÇILARI DA İZLEYENLERİ DE SARDI

Ülkemizin kişisel sergiler açan, ülkemizde ve Avrupa’nın bir çok kentinde eserleri bulunan Mine Arasan günün en enerjik simasıydı. Pozitif enerjisiyle hepimizi sarıp sarmaladı.

 

No 15
Mine Arasan‘la ayaküstü sohbet…

 

No 16
Genelkurmay Eski Başkanı, emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve sanatçı Prof. Süleyman Saim Tekcan‘la sanat ve toplum konulu sohbetimiz benim için çok öğretici ve yararlıydı.

Read Previous

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Read Next

8 TEMMUZ 2016 CUMA ; GÜNÜN SERGİLERİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: